Франция победи Нидерландия с 2:1 и си осигури класиране на

...

В Амстердам: Франция завери своя билет за UEFA EURO 2024

Франция победи Нидерландия с 2:1 и си обезпечи класиране на UEFA EURO 2024 в Германия.

Два гола за „ петлите “ вкара Килиан Мбапе, като второто попадение на суперзвездата на ПСЖ бе извънредно красиво. Минути преди края на дуела Куилиндши Хартман вкара дебютния си гол за „ лалетата “. Възпитаниците на Роналд Куман обаче нямаха време да преследват точката.

Франция е с шест от шест победи и с 18 точки няма кой да измести международния вицешампион от първите две места в групата. Гърция е на втора позиция с 12 пункта, а в идващото завъртане приема Нидерландия (9 т.) в Атина.

Седем минути трябваха на международния вицешампион, с цел да поведе. Жонатан Клаус центрира в дребния пеналт от десния фланг, а там Килиан Мбапе засече от въздуха за 0:1.

Около 20 минути по-късно " лалетата " сътвориха първия си чист късмет. Райндерс и Дъмфрис разиграха отдясно, а играчът на Интер откри с доста положително подаване Ферман, само че полузащитникът от чиста позиция трансферира вратата. В идната офанзива Симонс си завоюва стрелкова позиция, но Люка Ернандес го блокира в сетния момент.

Десет минути по-късно като от нищото Нидерландия за малко да изравни. Симонс стреля подло по земя от междинна отдалеченост. Менян съумя да реагира ослепително и отклони топката, която се беше насочила към десния низък ъгъл на вратата му.

В 45-ата минута Менян подцени удар на Куилиндши Хартман. Топката се насочи застрашително към голлинията, само че стражът на Милан реагира в точния момент и я улови.

Осем минути след началото на вторите 45 минути " петлите " удвоиха, а голмайсторът бе добре прочут - Килиан Мбапе. Звездата на ПСЖ и " сините " откри нидерландската врата с доста хубав удар от границата на наказателното поле за 0:2.

В ответната офанзива влезлият от пейката Мален прати топката в мрежата зад Менян, само че попадението вярно не беше зачетено поради засада на Аке. Ситуацията беше тествана с ВАР.

Последните десетина минути бяха положителни за " оранжевите " и те разумно стигнаха до гол. Негов създател бе Хартман, за който това е дебютен гол. Фланговият футболист комбинира с Бергвайн и прати топката в близкия ъгъл на Менян за 1:2.

Отговорът на „ сините “ пристигна доста бързо, само че този път шансът беше на страната на Куман и компания, откакто удар на Мбапе разтресе напречната греда. Сетне шансът оказа помощ и на французите - Бергвайн не засече от близко центриране на Хартман.

LIVE / Нидерландия - Франция 1:2

0:1 Килиан Мбапе 7`

0:2 Килиан Мбапе 53`

1:2 Куилиндши Хартман 83`

Нидерландия:  Барт Вербруген, Лутшарел Геертрюда, Върджил ван Дайк, Нейтън Аке, Дензъл Дъмфрис, Джоуи Ферман, Мартен де Роон, Куилиндши Хартман, Тижани Райндерс, Шави Симонс, Вут Вегхорст

Селекционер: Роналд Куман

Франция:  Майк Менян, Жонатан Клос, Ибрахима Конате, Люка Ернандес, Тео Ернандес, Орелиен Чуамени, Адриен Рабио, Антоан Гризман, Кингсли Коман, Килиан Мбапе, Рандал Коло Муани

Селекционер: Дидие Дешан