Европейската комисия прие и публикува Петия списък на проекти от

...
Европейската комисия прие и публикува Петия списък на проекти от
Коментари Харесай

Три проекта на Булгартрансгаз са включени в Петия списък на проекти от общ интерес за ЕС

Европейската комисия одобри и разгласява Петия лист на планове от общ интерес /ПОИ/ на 19 ноември 2021 година В листата са включени три плана на " Булгартрансгаз " ЕАД, оповестиха от сдружението. Това са плановете за уголемение на подземното газохранилище Чирен, за газопроводна междусистемна връзка България-Сърбия /IBS/, както и за рехабилитация, модернизиране и разширение на българската преносна система. 

Проектите попадат в Клъстер номер 6.20. за увеличение на потенциала за предпазване в Югоизточна Европа и Клъстер номер 6.8. за развиване и подсилване на инфраструктурата, който да разреши развиването на Газов хъб " Балкан ", прецизират от " Булгартрансгаз ". 

От сдружението смятат, че включването на тези три предпочитани плана на " Булгартрансгаз " ЕАД в петия лист потвърждава стратегическата роля на българската газопреносна система за гарантиране сигурността на доставките и консолидираното на газовите пазари в района. Те ще подтикват диверсификацията на източниците и конкуренцията сред доставчиците на газ. Реализацията на плановете ще способства и за понижаване на излъчванията на парникови газове посредством основаването на условия за подмяна с природен газ на употребяваните понастоящем въглища. 

Чрез разширението на ПГХ Чирен ще се покачат потенциалите за предпазване от 550 млн. куб. метра до 1 милиарда куб. метра и за рандеман и нагнетяване от 3,5 млн. куб. метра на ден до 8-10 млн. куб. метра на ден. Това ще подтиква навлизането на нови пазарни участници и е от забележителен интерес за търговците на полутечен природен газ, които ще могат да се възползват от спомагателна еластичност при доставките до своите клиенти. " Булгартрансгаз " ЕАД кандидатства за съфинансиране на разширението по Механизма за свързване на Европа (Connecting Europe Facility - CEF). Проектът е в синергия с LNG терминала край Александруполис, в който сдружението взе участие с 20 % от акционерния капитал на плановата компания. 

Целта на газопровода IBS е да свърже газопреносните системи на " Булгартрансгаз " ЕАД и JP " SRBIJAGAS ", като обезпечи важен нов потенциал за транспорт сред двете мрежи, а посредством съществуващите връзки - и с останалите страни в района. Проектният потенциал на газопровода е 1,8 милиарда куб. метра годишно с опция за реверсивен транспорт. До момента планът е съфинансиран от CEF с 28,2 млн. евро, допълват от сдружението. 

Проектът за рехабилитация, модернизиране и разширение на българската преносна система е плануван в три етапи. Дейностите по плана водят до гарантиране на сигурен и благонадежден транспорт на природен газ, възстановяване на успеваемостта, надеждността и гъвкавостта на преносната система и благоприятни условия за транспорт на спомагателни количества природен газ през територията на страната, постъпващи през съществуващите и планувани точки на междусистемно свързване. През 2022 година се чака да бъде завършено осъществяването на втората фаза, съфинансирана с 27,6 млн. евро от CEF.

Първа и втора фаза на плана включват модернизацията на общо 4 компресорни станции с инсталиране на 10 нови нискоемисионни газотурбинни компресорни елемента, създаване на 20 км нов газопровод и рехабилитация и замяна на 81 км съществуващи газопроводи. Третата фаза на плана планува създаване на към 19 км нов газопровод и компресорна станция с мощ 20 мегаватчаса. Реализацията й ще разреши в допълнение нарастване на потенциала на IBS до 2,4 милиарда куб. метра годишно, се показва още в известието. 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР