Европейската футболна централа (УЕФА) официално утвърди наградния фонд, който ще

...

УЕФА утвърди наградния фонд за евротурнирите

Европейската футболна централа (УЕФА) публично утвърди наградния фонд, който ще бъде разпределен сред клубовете участници в европейските клубни шампионати за идващия сезон (2021/2022).

Ако успее да се класира в груповата фаза на Шампионската лига, първенецът на България Лудогорец ще получи 15,64 млн. евро , 14,8 млн. евро от които ще бъдат изплатени авансово. Победата в груповата фаза носи спомагателни 2,8 млн. евро, а равенството е оценено на 930 хиляди евро. Фиксираните бонуси за етапите на елиминациите са както следва: 9,6 млн. евро при прекосяване на групите, 10,6 млн. евро за присъединяване на 1/4-финал, 12,5 млн. евро при класиране на 1/2-финал и 15,5 млн. за постигане на край.

При класиране в групите на Лига Европа всеки тим ще получи 3,63 млн. евро. Победата там е оценена на 630 хиляди евро, а точката – на 210 хиляди евро. Спечелването на група носи спомагателни 1,1 млн. евро, а второто място – 550 хиляди евро. При класиране напред, тимовете ще прибавят половин милион евро в сметките си; присъединяване на 1/8-финал носи 1,2 млн. евро, на 1/4-финал – 1,8 млн. евро, на 1/2-финал – 2,8 млн. евро и на край – 4,6 млн. евро.

Както е известно, от лятото стартира нова континентална конкуренция – Лига на конференциите, в която ще започват останалите три български тима. Класирането в групите там носи 2,94 млн. евро на клуб, успеха – 500 хиляди евро, а равенството – 166 хиляди евро. Първото място в съответната група ще бъде възнаградено с 650 хиляди евро, а второто – с 325 хиляди евро. Фиксираните суми за етапите на елиминациите са надлежно: 300 хиляди евро за 1/16-финалите, 600 хиляди евро за 1/8-финалите, 1 млн. евро за 1/4-финалите, 2 млн. евро за 1/2-финалите и 3 млн. евро за финала.

Всички клубове, започващи в квалификациите на Шампионската лига и Лига Европа, които отпаднат в съответните пресявки, ще завършат присъединяване си в Лигата на конференциите. Сумите, избрани за клубовете, отстранени в квалификационните кръгове и плейофите на новия шампионат, са както следва: първи кръг – 150 хиляди евро; втори кръг – 350 хиляди евро; трети кръг – 550 хиляди евро; плейоф – 750 хиляди евро.

Всеки държавен отличник, който не се класира за груповата фаза на Шампионска лига, Лига Европа и Лига на конференциите, ще получи спомагателни 260 хиляди евро от бюджета на УЕФА.