Етнографският музей „Етър“ обяви тези дни конкурс за домакините, които

...
Етнографският музей „Етър“ обяви тези дни конкурс за домакините, които
Коментари Харесай

Етър-ът търси най-добрите бабини рецепти

Етнографският музей „ Етър “ разгласи тези дни конкурс за домакините, които пазят остарели готварски предписания и желаят да ги споделят. За обичайни ястия, може и осъвременени, които подготвят за делник и празник, разяснява БНР.

Повод за състезанието и 55-ата годишнина от основаването на етнографския комплекс край Габрово, която ще бъде маркирана през септември. Рецептите, които пазим от нашите баби, ще добавят богатия музеен фонд от обичайни, само че и малко познати предписания от Габрово и селата в района, събирани от експертите по време на теренни изследвания.

Участниците в кулинарни фестивали в „ Етър “-а са добавяли в годините към съхраненото знание за традициите в кухнята на този край, споделя уредничката Величка Илиева.

„ Има доста забавни ястия, както по метода на подготвяне, по този начин и по наименованията. Например - конска попара, жътварски таратор, фасул в гащи – за зеления фасул, за който споделят, че е в гащи…, белият мъж, който в действителност е обичаен за този регион, ожур божур, както и постен чушник “, изясни тя.

Гозбите, които слагали на трапезата си габровци били икономични, само че вкусни.

„ За всеки сезон се готви с пресни плодове и зеленчуци, а през зимата – най-вече изсушени, само че не и консервирани по различен метод или замразени. Много от рецептите са с малко артикули и доста икономични, само че в това време здравословни.

Като се заприказва за спестовност, безспорният знак на пестеливостта на локалните домакини са прословутите „ принадлежности “- по този начин се назовават нанизите от охлювени черупки, които се слагали в яденето, след това се изваждали и се прибирали за последващо готвене и по този начин се употребили неведнъж.

Има обаче именити гозби от габровския край, почтени за богата софра. Като тази за кокошка, пълнена с тарос. Ястието е известно с това, че впечатлило турския султан Абдул Меджит и той дал торбичка с жълтици за построяването на остарелия каменен мост в центъра на Габрово. Разрешението за изграждане на Соколския манастир, споделя историята, също било взето с помощта на кокошката, пълнена с ориз, моркови и тарос.

В пожълтелите бабини предписания има и доста баници с разнообразни плънки – в Габровско, а и освен, я редят с щир, коприва, с листата от цвекло.

Организаторите разчитат да се включат домакини освен от района, а от цялата страна, да опишат и вкусотиите, без които не минава празник. Старите готварски предписания в днешното ново, откъм способи за връзка време, ще бъдат показани във фейсбук страницата на музея „ Етър “, а по-късно посетителите ще дефинират при коя стопанка ще отиде премията от състезанието.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР