Две от най-често използваните социални мрежи събират и най-много лични

...
Две от най-често използваните социални мрежи събират и най-много лични
Коментари Харесай

Две от най-популярните приложения събират най-много лични данни

Две от най-често употребяваните обществени мрежи събират и най-вече персонални данни от потребителите, без обаче да е изцяло ясно по какъв начин тъкмо се употребяват след това. Това сочи ново изследване на компанията за мобилен маркетинг URL Genius, написа CNBC. Става дума за YouTube и TikTok, които съгласно разбора правят най-щателното следене измежду съперниците.

Проучването е открило, че YouTube, която е благосъстоятелност на Гугъл, събира персонални данни най-много за лични цели. Чрез тях да вземем за пример следи онлайн историята на търсене и даже местоположението на потребителите, с цел да предлага подобаващи реклами. Но TikTok, която е благосъстоятелност на китайския софтуерен колос ByteDance, главно разрешава на трети страни да събират информацията – след което е мъчно да се каже какво се случва с нея.

С тракери на трети страни всъщност е невероятно да знаете кой следи данните ви и каква информация събира – от това с кои изявления си взаимодействате и по какъв брой време, до физическото ви местонахождение и всяка друга персонална информация, която споделяте с приложението “, се споделя в отчета.

Проучването отбелязва, че тракерите на трети страни могат да наблюдават интензивността на консуматори в други уеб страници, даже откакто изоставен съответното приложение.

За задачата на проучването URL Genius е употребила функционалността Record App Activity на iOS на Apple, посредством която е проследила протичащото се при потреблението на 10 разнообразни приложения от вида обществени мрежи – YouTube, TikTok, Twitter, Telegram, LinkedIn, Instagram, Фейсбук, Snapchat, Messenger и WhatsApp. Анализаторите са преброили какъв брой разнообразни домейна наблюдават интензивността в тях в границите на едно посещаване, даже преди човек да влезе в профила си.

YouTube и TikTok са оглавили листата с по 14 мрежови контакта, което е доста повече от междинните 6 на приложение. Всички данни евентуално са по-високи за потребителите, които са влезнали в сметките си в тези приложения, добавя изследването.

Десет от тракерите на YouTube са нейни лични, което значи, че платформата наблюдава интензивността на потребителите за свои цели. Четири са били от домейни на трети страни, т.е. платформата разрешава на дребен брой незнайни външни играчи да събират информация и да наблюдават интензивността на хората.

Резултатите за TikTok са още по-любопитни: 13 от 14 мрежови контакта в известното приложение са на трети страни. Проследяването от такива се случва, даже когато потребителите не са избрали да разрешат следене в настройките на приложението, демонстрира изследването.

Понастоящем потребителите не могат да видят какви данни се споделят с мрежи на трети страни или по какъв начин ще бъдат употребявани техните данни “, пишат създателите на отчета.

През октомври Wired разгласява информация за това по какъв начин TikTok следи потребителските данни, в това число местоположението, историята на търсене, IP адреси, видеоклиповете, които се гледат, и какъв брой време прекарват потребителите в гледането им. Благодарение на това платформата може да прави заключения за персонални характерности – от възрастовата група до пола – въз основа на друга информация, която събира. Гугъл и други уеб сайтове вършат същото – процедура, наречена „ хипотетична демография “.

В предишното TikTok бе обект на рецензии поради метода, по който събира и употребява данни, изключително такива на по-млади консуматори. Компанията даже се бореше с изказвания, че е трансферирала по този начин информация на китайски сървъри. Според политиката за дискретност на TikTok приложението може да споделя информация с китайската си компания майка, въпреки че твърди, че употребява ограничения за сигурност за „ отбрана на чувствителни потребителски данни “.

През 2020 година тогавашният президент на Съединени американски щати Доналд Тръмп се опита да забрани TikTok в страната поради опасения по отношение на политиките за сигурност на данните в приложението. Впоследствие актуалният президент Джо Байдън отстъпи от тези закани и разпореди обзор на евентуалните закани за сигурността, подбудени от задгранични приложения.

Нито TikTok, нито YouTube са дали отговор на запитването за коментар пред CNBC.
Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР