Две неща не се променят при нас, българите. Имаме таланта

...
Две неща не се променят при нас, българите. Имаме таланта
Коментари Харесай

Непоправими песимисти сме. Кога усмивката ще ни озари?

Две неща не се трансформират при нас, българите. Имаме гения да оглавяваме дъното на всяка ранглиста и каквото и да се случи оставаме непоправими песимисти. Доказва го и последното световно изследване за щастието, направено по традиция в края на годината от „ Галъп интернешънъл “. В него ние сме в топ 5 по обезсърчение и липса на вяра в целия свят.

Изследването „ В края на годината “ е най-дългогодишното световно изследване на публичното мнение, стартирало през 1979 от „ Галъп интернешънъл “. " В края на годината “ е открита международна традиция – със своите Индекс на вярата, Индекс на щастието и трендови данни в упованията за икономическата обстановка. През отминаващата година българинът Кънчо Стойчев бе единомислещо избран отново за президент на асоциацията.

В края на 2021 година то сочи, че световните равнища на вяра и благополучие леко понижават спрямо предходната година. Страховете за идни стопански компликации остават високи.

Глобалната пандемия явно към момента въздейства на международните очаквания, страхове и  упования. Но личат и обилни другия в обособените райони и страни, гласят изводите на " Галъп ".

38% от международното население в този момент считат, че 2022 година ще бъде по-добра от 2021 година, 27% чакат по-лоша година и 27% имат вяра, че 2022 година ще бъде същата като 2021 година

Картината наподобява сходна на тази в края на 2020 година Годината с най-големи равнища на скептицизъм по света през новия век към момента остава 2008 година

Хората в Индонезия наподобяват в най-голяма степен изпълнени с вяра - 76% там чакат по-добра година, а също и хората в Албания (70%), Нигерия (68%), Азербайджан (62%) и Виетнам (59%). Надеждата е слаба в Афганистан (56% чакат по-лоша година), Турция (също 56%), България (48%), Полша (47%), Чехия (45%) и Пакистан (41%).

Гражданите на Южна Корея (54% там чакат идната година да бъде същата като тази), Италия (48%), Сърбия (42%) и така нататък по-скоро чакат 2022 година да бъде същата като 2021 година

Така, в последна сметка, съгласно Индекса на вярата на Световната асоциация „ Галъп интернешънъл “ (отговори „ по-добра “ минус отговори „ по-лоша “) топ 5 оптимисти са: Индонезия (+72), Албания (+65), Азербайджан (+53), Нигерия (+51), Мексико и Виетнам (и двете страни с чисти стойности +47).Топ 5 песимисти пък са Турция (-34), България (-33), Афганистан (-32), Полша (-30) и Чехия (-25).

Що се отнася до районите и огромните стопански системи, съотношението оптимизъм/песимизъм се оказва релативно устойчиво през последните години.

Европа, Русия и Близкият Изток са по-песимистични, до момента в който страните от Азия, да вземем за пример, са по-оптимистични.

Надеждата в Съединени американски щати, Германия, Англия, Австралия и Индия внезапно спада спрямо проучването през предходната година, до момента в който в Япония, Мексико и Южна Корея то пораства доста.Турция е неповторим случай с рекорден растеж на скептицизма (отчасти и поради забележителната инфлация в страната).

Очакванията по отношение на стопанската система по света са тревожни. Въпреки това няма спомагателен напредък в терзанията спрямо предходната година.

Днес 26% от хората чакат стопански разцвет за страната си за идната година, 41% са подготвени за стопански компликации и 26% считат, че 2022 година ще бъде същата като 2021 година в стопански проект.

В Нигерия (61% оптимисти за икономиката), Индонезия (58%), Виетнам (55%), Азербайджан (52%) и Албания и Индия (и двете с 49%) икономическият оптимизъм очевидно доминира над скептицизма. Очакванията за икономическите компликации са най-сериозни в Турция (72% чакат стопански трудности), Босна и Херцеговина (72%), България (64%), Полша (64%), Румъния (61%), Афганистан (60%) и Германия (59%).

Европа като цяло, изключително Източна Европа, наподобява по-песимистична – модел, който се е отразявал в изследванията на международната асоциация „ Галъп интернешънъл “ и преди в годините.

Развиващите се райони, въпреки това, постоянно са по-ведри и изпълнени с вяра. Националният оптимизъм нормално не е въпрос единствено на богатство, само че зависи също и от възрастта на популацията и усещанията за благоприятни условия за напредък в бъдеще.

Въпреки пандемията и икономическите компликации персоналното благополучие надвива – както постоянно.

57% от международното население в този момент се приема за „ по-скоро щастливо или доста щастливо “, над една десета споделят, че са повече или по-малко нещастни, а близо една трета споделят, че не са нито щастливи, нито нещастни.Хората в Колумбия (83% там заявяват, че са щастливи), Казахстан (81%), Малайзия (78%), Нигерия (78%) и Албания (75%) са най-щастливи съгласно тяхната самокритика.

Най-нещастни са хората в Афганистан (36% там споделят, че са нещастни или доста нещастни), Гана (35%), Ирак (33%), Украйна (31%), Турция, Пакистан и Русия (с по 23%).

Според Индекса на щастието на международната асоциация „ Галъп интернешънъл “, топ 5 щастливи страни са Колумбия (отговори „ благополучен “ и „ доста благополучен “ минус отговори „ трагичен “ и „ доста трагичен “ се равняват на +79), Казахстан (+76), Албания (+74), Малайзия(+73), Еквадор (+73) и Азербайджан (+70).

Топ 5 нещастни страни са Гана (само +2), Афганистан (+9), Хонконг (+11), Ирак (+17) и Русия (+18).

Както нормално, Латинска Америка, Африка и Източна Азия са измежду най-щастливите места в света. Европа, Близкият Изток и Русия (отново очаквано) са по-посърнали.САЩ означават резултат непосредствен до междинния за света.

Къде сме ние?

Обичайно, равнищата на оптимизъм в страната ни не са доста високи. Тази година 15% от българите са оптимистично настроени, че 2022 година ще е по-добра от миналата, 48% по-скоро чакат 2022 година да е по-лоша, а съгласно 21% идната година ще е същата като тази.16% не могат да преценяват. Така чистата стойност на Индекса на вярата у нас е -33, което ни слага на второ място в топ 5 от най-песимистичните страни.

Подобна позиция не е необикновена за нашето общество.

Миналата година страната ни още веднъж беше измежду 5-те най-песимистични страни в проучването „ В края на годината “ с показател на вярата от -29.  

През последната година няма основна смяна и в упованията на българите за стопански разцвет.

В края на 2021 година 6% чакат стопански разцвет за страната ни през 2022 година, 64% чакат стопански компликации, а 19% от запитаните считат, че в стопански проект 2022 година ще е същата като 2021 година 11% се затрудняват да дадат отговор.В края на предходната година оптимистите за стопанската система бяха 5%, песимистите още веднъж 64%, а 20% не чакаха никаква смяна в икономическото развиване на страната.

Очакванията за разцвет в икономическото развиване у нас още веднъж не са доста надалеч от междинното за Европейски Съюз. Средно в съюза 14% чакат напредък, 53% компликации, а 28% чакат 2022 година да е същата в стопански проект.Настроенията в източните страни от Съюза пък са още по-близки до тези у нас – 9% чакат стопански напредък, 62% компликации, 23% чакат годината да е същата, а 7% не могат да преценяват.

На фона на упованията за компликации в стопанската система и доминиращ скептицизъм, позитивното е, че тази година персоналното благополучие у нас, въпреки и едвам доловимо, е по-високо. Общо 45% от запитаните българи декларират, че се усещат щастливи или доста щастливи, 10% се дефинират като нещастни или доста нещастни, а 43% споделят, че не се усещат нито щастливи, нито нещастни. 2% не могат да преценяват.

Така, Индексът на щастието за страната тази година ни е +35, което е по-скоро в центъра на международната „ ранглиста “.За съпоставяне в края на предходната година Индексът за България е +31. Отново страната ни не се отличава доста от данните за Европейски Съюз като цяло, а още по-малко – от данните за източните страни от Съюза.

Там, да вземем за пример, 49% от запитаните са „ доста щастливи “ или „ щастливи “, 9% – „ доста нещастни “ или „ нещастни “, а 39% дават отговор, че нито са щастливи, нито нещастни “.

Общо 41 560 души са интервюирани в световен мащаб. Във всяка страна през интервала октомври-декември 2021 година са интервюирани към 1000 души по метода „ лице в лице “, по телефона или онлайн.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР