Двама прекрасни лекари, баща и син д-р Муса и Емил

...
Двама прекрасни лекари, баща и син д-р Муса и Емил
Коментари Харесай

Вакльови - доктори слънца, лекуваха и с думи

Двама прелестни лекари, татко и наследник доктор Муса и Емил Вакльови, си отидоха покосени от ковид. Смъртоносният хамелеон проникна най- напред в уважавания и дълбокоценен общопрактикуващ доктор в Краище, доктор Муса Вакльов и брачната половинка му Ада, здравната сестра в кабинета му, написа struma.com.

Семейство Вакльови се грижели за 5 села в Разложко, а най-тежко било, когато пламна цялостен шивашки завод в Разлог. Всеотдайният доктор Муса Вакльов бе на първа линия в лекуването на инфектираните, борейки се за живота им, с цел да заплати със личния си живот задачата си на доктор.

Зарази се и брачната половинка му Ада, която към момента е на границата сред живота и гибелта в " Пирогов ".

Коронавирусът " стисна " за гърлото и синът им - 37- годишния кардиолог доктор Емил Вакльов, които кахърен за положението на родителите си, не помни себе си. И коронавирусът не го пощади.

Тримата Вакльови бяха закарани в " Пирогов " в тежко положение.

Новината за гибелта на доктор Муса Вакльов безусловно раздруса региона, пациентите му бяха потресени. Помнят доктора като извънредно безрезервен и постоянно разполагаем за техните болки и премеждия.

Скоро пристигна и другата черна новина. Коронавирусът се оказа по-силен от младия доктор Емил Вакльов. Кардиологът загуби борбата със смъртоносния зложелател, без да има някакви съпътстващи болести, по тази причина и гибелта му безусловно шокира всички, които го познават.

Сълзи в болница " Пулс " белязаха петъчния ден, в който пристигна черната вест. " Най-добрият сътрудник, безоблачен и прелестен човек, не е за поверие ", разясниха негови сътрудници покрусени.

Шокът се стовари с цялостна мощ и върху брачната половинка на доктор Вакльов, зъболекарка, майка на детето му.

Една голяма човешка покруса, цяла фамилия покосена от подлия вирус палач.

„ Доктори – слънца. Лекуваха с думи, всеки път ще ободрят човек, ще му вдъхнат кураж, ще му дадат сили да се бори, да оздравее и да се възвърне. Вдъхваха жизненост на другите, а те угаснаха ", споделя Муса Мустафа Мизур, кмет на село Краище, откъдето е родът Вакльови и където е домът на бащата - доктор Муса Вакльов и брачната половинка му, написа clinica.bg.

Всички там са потресени от нещастието във семейството. Според кмета, който се оказва родственик със семейство Вакльови по сватовска линия, общопрактикуващият доктор се е инфектирал от някой собствен пациент, позитивен с КОВИД-19 - евентуално е някоя от шивачките от цеха в Разлог, където работят не малко дами от селата, които е обслужвал починалият лекар.

За доктор Муса всеки приказва единствено с положително. И има съображение за това. Толкова себеотдаен доктор, като него, надали отново ще отиде там. Хората не помнят за 30-те години, откогато доктор Вакльов е станал лекар, да е взимал отпуска за повече от седмица.

„ Няма случай, в който той да не се е отзовал, та даже да го извикат при пациент късно през нощта ", споделя още Мизур. Независимо, че лекарската му процедура е в село Краище, доктор Вакльов татко е имал пациенти в листата си още от прилежащите Дагоново, Бабяк и Горно Краище.

Саможертвата на доктор Вакльов в борбата с КОВИД не е първият образец за добрина и отговорност в живота му. Бабячани, както се назовават жителите на селото, няма да не помнят пожара, тръгнал от гората на 2 август 2012 година, който бе локализиран на метри от крайните къщи. Няма да не помнят и по какъв начин доктор Вакльов-старши, който повече от две денонощия не си тръгнал за родното Краище, с цел да окаже възможна помощ на някой, настигнат от огнената буря.

Синът му – Емил, който също почина, се е метнал на него. Той е кардиолог в болница „ Пулс " в Благоевград от година, където скърбят за него. Неведнъж се е случвало да оказва помощ на татко си и да съветва хората в селата му на благосклонност. В Краище поминъкът е нищожен – не е туристическо населено място, няма и индустрия. Повечето хора се прехранват с това, което роди земята им и нямат пари да пътуват до града, да вървят на съвещания при експерти и да купуват скъпи медикаменти. Затова и младият кардиолог в никакъв случай не отказвал услуга на хората, когато навестявал родителите си на село. В последните месеци даже идвал да оказва помощ в лекарската процедура на татко си.

Хората го видели за финален път при започване на август. Бил се върнал от море със брачната половинка си – зъболекарка, и детето, и отишъл да навести родителите си. Точно тогава те се чувствали неразположени. Впоследствие PCR-те им се оказали позитивни. Дни по-късно подобен резултат дал и пробата на младия доктор Емил Вакльов.

В фамилията му обаче всички се оказали здрави. Въпреки лекуването в КОВИД-отделението на Благоевградската болница положението на двамата родители и сина им се влошавало с всеки минал ден. Наложило се да ги транспортират в „ Пирогов ". Засега единствено майката Ава е жива, само че в тежко положение и е интубирана. В четвъртък здравният министър проф. Костадин Ангелов в цялостно защитно облекло влезе в реанимацията при здравната сестра и към момента живия й тогава наследник.

„ Д-р Емил Вакльов е извънредно добър човек ", приказва към момента в настоящо време за него здравната сестра от Кардиологичното поделение в благоевградската болница Силвия Георгиева. " Много леко се работеше с него. Дори в тежки, в патови моменти, запазваше хладнокръвие и по никакъв метод не изнервяше екипа, с който работи ", добавя тя.

В лечебното заведение сътрудниците му са покрусени.

Все още не знаят по кое време ще е погребението. Заявяват, че безусловно ще отидат стига да не са на работа в същия ден, тъй като самоотвержените лекари стават все по-малко.

И на фона на цялостните лечебни заведения, на фона на гибелта, застигнала стотици у нас, има хора, невежи и безотговорни, които не съблюдават ограниченията срещу епидемията, невярвайки, че вирусът съществува.

Чертаят международни конспирации, редят измислени теории, в които се мъчат да убеждават, уверени в справедливост си. Характерно за невежите!

И по тази причина безконтролно не се пазят, не пазят освен себе си, само че и околните си. Не съблюдават противоепидемичните ограничения, трансформирайки се в евентуална опасност за разпространяването на заболяването. " Коронавирусът е ужасно нещо, не сме се сблъсквали с сходна зараза досега, споделят лекари.

Този вирус е като хамелеон, с хиляди проявления, с тежка и разнообразна симптоматика, от време на време прикрит и извънредно рисков, такова знамение няма, разясняват още - лекарите.

Хората с бели престилки, които някои редовно обругават, чийто труд редовно се подценява, през днешния ден застанаха на първа линия, с цел да се борят против вируса, застрашавайки ежеминутно живота и здравето си.

Българският лекарски съюз изрече своите дълбоки съболезнования на фамилията, околните и сътрудниците на умрелия кардиолог.

„ За броени дни изгубихме двама прелестни лекари, посветили живота си на медицината и на своите пациенти. Д-р Емил Вакльов изгуби борбата с подлата болест, само че с достолепие изпълняваше своя професионален и честен дълг ", написаха от съсловната организация в съболезнователния адрес до фамилията.

Часове след новината за гибелта му негови сътрудници показаха скръбта си от загубата и в обществените мрежи. „ Той е мой връстник, млад доктор, от моя курс по медицина в Плевенския университет. Баща му умря, а майка му се бори за живота си. Днес, и нашият сътрудник и другар, Емил, си отиде вечно от този свят. Има и малко детенце, написа доктор Вики Сорисо. - Колко още хора и лекари би трябвало да ни изоставен, с цел да повярваме, че вирусът не е безопасен? Изисква се само разсъдък и съблюдаване на простички правила ", добавя тя.

Съболезнования написаха и негови пациенти.

„ Той е освен най-хубавият експерт, а и неповторим ЧОВЕК. За него мога да кажа единствено едно – той постоянно ще остане жив в моето сърце ", написа с огромни букви и Муса Исмаил, който е бил пациент на доктор Емил Вакльов. „ С времето се сприятелихме, станахме фамилни другари. Болката ми е огромна. Не мога да приказвам доста, простете ", сподели той с неприкрито неспокойствие в гласа, тъй като по този начин става, когато от този свят си отидат лекари-слънца. Поклон и да е ярък пътят им!

" Стандарт " се покланя пред паметта на самоотвержените лекари и изрича съболезнования на околните им.
Източник: standartnews.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР