ДПС смята да се модернизира. Но как ли би могъл

...
ДПС смята да се модернизира. Но как ли би могъл
Коментари Харесай

Когато Пеевски и Доган излязат на светло

ДПС счита да се модернизира. Но по какъв начин ли би могъл да наподобява този развой отпред с Пеевски и Доган?.

Когато Движение за права и свободи разгласи курс към рационализация и процесът е направляван от почетния ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган и ръководителя на ПГ на Движение за права и свободи Делян Пеевски, каква модерност да се чака? Дистопична.
Политическите им биографии на свързани с групировката „ Мултигруп “,
на замогване посредством странни и неразбираеми схеми и връзки с някогашната Държавна сигурност, за Пеевски – и със наказания по закона „ Магнитски “, не дават други учредения.

Ахмед Доган излезе с решението да поеме оперативното управление на партията след. Неговото изпъждане не изненада никого, изключително след оня приветствен адрес от Доган с многозначителното „ да намериш мярата “ три седмици откакто Карадайъ
посрещна в Кърджали главния противник на Реджеп Тайип Ердоган в президентските избори в Турция – Кемал Кълъчдароглу.
Новият водач или пък водачи на Движение за права и свободи – ръководител и заместител, ще станат известни на националната конференция през февруари. Дотогава ръководител, представител и гуру на ПГ на Движение за права и свободи е Пеевски, откакто и Йордан Цонев, деен допреди няколко месеца, напълно замлъкна.

Геополитическо напрежение

За българското общество Движение за права и свободи е затворена партия с преобладаващо етнически състав от властнически вид – приказват няколко строго избрани лица, медийните участия са лимитирани до съответни издания и публицисти, дейностите са субординирани, а мненията за Движение за права и свободи и управлението ѝ са в двете крайности.

Доган е „ влъхва “, „ ерудит “ и „ проклинание за България “, Пеевски – олигарх, „ унищожител на бизнеси “ и „ незаобиколим фактор в Движение за права и свободи и страната като цяло “, Движение за права и свободи – поръчител за етническия мир.

Поляризациите постоянно са били потребни за митологемите, с които обраснаха обществените им облици, представяйки ги като всесилни кукловоди.

За трусовете в управлението на Движение за права и свободи връзките с Турция нееднократно са играли значима роля.
Лютви Местан, Касим Дал, в този момент и Карадайъ, сближили се с Анкара, към този момент са отвън партията.
Местан, който поддържа през 2015-а година Турция и НАТО след сваления от турските Военновъздушни сили съветски бомбардировач, беше отхвърлен от лидерския пост (някои медии и тогава го показаха като рестарт за Движение за права и свободи, и тогава името на Филиз Хюсменова се завъртя като един от разновидностите за водач, както и сега).

Почетният ръководител упрекна тогавашния ръководител на Движение за права и свободи в борба с Русия.
Турски медии даже излязоха със заглавия, че Местан поддържа НАТО, а Доган – Русия.
Самият Местан се укри в резиденцията на турския дипломат, откакто защитата му от НСО бе свалена, тъй като отхвърлил ултиматума на Пеевски да подаде оставка.

Карадайъ също се оказа в Турция, когато бе оповестена оставката му на седми ноември – и даже разгласява фотография във Facebook пред монумент на бащата на турската република Ататюрк, който постоянно е казвал, че Турция и България би трябвало да бъдат другари.

През последните няколко години Карадайъ имаше няколко срещи с турския президент Ердоган, като тази година даже участва на церемонията по встъпването му в служба през юни в Анкара, където беше и българският президент Румен Радев.

На тържеството Карадайъ е имал специфична среща с президента на Азербайджан Илхам Алиев – страната, от която България получава синьо гориво по силата на дълготраен контракт.

След закрита среща с Ердоган през август м.г. водачът на Движение за права и свободи съобщи, че решенията за газа (за България – б.а.) минават през Турция. Четири месеца по-късно служебният кабинет на президента задължи България с 13-годишен контракт с турската компания
„ Боташ “ за транспорт на турски газ,
избран от „ Политико “ като опция за Русия да си върне „ задушаващата хватка върху газовите доставки за Европа “.

Русия и евроатлантическият избор

В началото на октомври обаче не Карадайъ, а Делян Пеевски осъди терористичната – позиция, друга от тази на Анкара.

Пресцентърът на Движение за права и свободи популяризира тогава мнението му, в което се показва дълбока съпричастност към израелския народ и се акцентира какъв брой „ значим и безвъзвратен е цивилизационният ни избор и последователността ни в следването на евроатлантическите ценности„.

В изявление за Дойче веле при започване на 2022-а година доцент Михаил Иванов, консултант по етническите въпроси на президента Желю Желев (1990-1997), показва, че огромната мощ на върхушката на Движение за права и свободи е в връзката ѝ с Русия.
Има ли разделяне в Движение за права и свободи по оста Анкара-Москва?
Пред „ Капитал “ посланичката на Турция в България Айлин Секизкьок, в подтекста на предложение за откровена полемика за общото минало на двете страни, пита: „ Защо има такава голяма признателност към трета страна като избавител?„, без да посочва Русия.

До огромна степен офанзивата за отпадане на дерогацията за „ Лукойл “ съответства със стремглавото издигане на Пеевски като единствен представител на Движение за права и свободи в Народното събрание – и апологет на евроатлантизма.

Сега Движение за права и свободи, дружно с ГЕРБ, се пробват да показват ПП-ДБ като „ проруски “, откакто самите те са подложени на критика поради същото от години.

Трудно е за поверие, че евроатлантизмът и поддръжката за Украйна стимулират Пеевски и Движение за права и свободи да се солидаризират с ГЕРБ за отпадане на дерогацията. Но енергийната комисия отхвърли законопроекта на Пеевски и Делян Добрев, а евентуално и в пленарна зала ще се повтори същото. Очаква се премахването на изключението за съветския недопечен нефт да съвпадне с ротацията през март.

Дотогава ще се потвърдят – или отхвърлят упоритите клюки, че бургаската рафинерия е в развой на продажба.

Вървят едни процеси…

Факт е, че след локалните избори Движение за права и свободи е втора политическа мощ в България след ГЕРБ по брой общински съветници и даже единствена е нараснала броя им, само че гласовете за партията в безусловно изражение понижават.

Тя е незаобиколим фактор в българската политика не поради електоралната си тежест, а поради мрежите на въздействие в службите и правосъдната система, както и поради икономическия запас, концентриран у неколцина.

Сред досегашния електорат на Движение за права и свободи пробиват и други политически сили, зависимостта от Движение за права и свободи по места отслабва, както и убедеността на българските турци, че единствено Движение за права и свободи може да ги отбрани. Макар и муден, този развой тече и би могъл да бъде
интензивен с номинирането на повече претенденти от турския етнос в партийните листи.
В Кърджали, така наречен „ цитадела на Движение за права и свободи “, Доган смени изкаралия пет мандата кмет Хасан Азис, който беше и заместник-председател на партията, като освен това не му спести общественото оскърбление от „ надпреварата “ с определения към този момент Ерол Мюмюн.

Макар Движение за права и свободи да завоюва кметската позиция от раз в Кърджали и да си обезпечи даже по-голямо безусловно болшинство в общинския съвет от 2019-а година, в редиците има спокоен ропот, а гласовете за съветници са с към 600 по-малко, по-малко са и гласовете за кмет.

„ Времената на работа „ на мрачно “ и подмолните, безпринципни сделки завършиха “, цитира пресцентърът на Движение за права и свободи Пеевски в закана към държавното управление на ПП-ДБ. Ако това се случи на Движение за права и свободи, би било същинска рационализация.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР