Дойде краят на тазгодишния археологически сезон на скалния град Перперикон,

...
Дойде краят на тазгодишния археологически сезон на скалния град Перперикон,
Коментари Харесай

Славни открития на Перперикон. Какво извадиха археолозите

Дойде краят на тазгодишния археологически сезон на скалния град Перперикон, а това е време за равносметка за сполучливата работа на археолозите, заяви проф. Николай Овчаров.

През 2003-2004 година бе оголен величественият олтар на тракийския Дионис, който се намира в голяма и без покрив зала, издялана напълно в скалите. В центъра й се извисява висок 3 м изсечен в масива олтар с форма на съвършен кръг с диаметър 2 м. Неговата повърхнина е обгорена от неведнъж палени огньове.

" Всичко това ни сподели, че сме попаднали на фамозния храм на тракийския Дионис, разказан още от " бащата на историята " Херодот, сравнил го с известното на всички антични хора светилище в Делфи ", споделя проф. Овчаров. В него имало прорицателка, която гадаела бъдещето посредством изтичане на свещено вино и по височината на паления върху олтара огън. Според по-късни римски създатели като Светоний и Макробий, в светилището на Перперикон са идвали, с цел да получат предсказване такива персони като Александър Велики и бащата на първия римски император Октавиан Август, Гай Октавий.

С идването на римляните през I в. край античния тракийски олтар се появяват доста нови храмове. До този миг са разкрити храм на тракийския конник, на източното провидение Митра и светилище на предците наоколо до мавзолея с 12 каменни саркофази в западната част на Двореца-светилище. Разцветът на всички тези свещени места е през III-IV в., директно преди навлизането на новата християнска религия в свещената планина Родопа.

След разкопките през 2022 година, единствено на двадесетина метра от олтара на Дионис и останалите светилища се появи нов езически храм от III-IV в. И то необикновено съхранен на височина тук-там до 3 м, добавя проф. Овчаров. По думите му това го прави най-добре непокътнатият езически храм в Родопите, а може би и изобщо по днешните български земи. Както е особено за скалната архитектура на античния Перперикон, долните елементи на стените и подът на постройката са издялани в скалите. Самите стени са иззидани от блокове в четвъртита форма.

Планът на новооткрития храм е квадрат със стена 8,20 м (над 65 кв. м ). Цялото светилище е насочено юг-север, като от южната страна се влиза през необятно преддверие. Входът е завършен тържествено, а към вътрешността води завършен особено изсечен в скалния масив път. Над постройката е имало покрив от добре изпечени антични керемиди.



Според проф. Овчаров най-интересни са неповторимо непокътнатите уреди навътре в паметната постройка. Още пред вратата в скалите е издялан плитък басейн с дупка за подуване - евентуално на кръвта на принесено в жертва животно. В притвора е изсечен различен басейн, където по всяка възможност богомолците са измивали ръцете си, преди да влязат в централната част. Там се открива цяла серия от три дълбоки и долепени до северната стена вани, както и улеи за приключване на течността от тях. Нагоре в стената пък е иззидана огромна ниша, където е стояло изображението на езическо провидение. Тепърва ще гадаем кое е било то, споделя ученият.

По думите му дълбоките вани надали са били предопределени за кървави жертвоприношения. По-вероятно става дума за правене на свещено вино, което е обвързвано с култа към Дионис, или, както е признато да бъдат наричани шарапани. Тази процедура е установена и на други места на Перперикон, и в по-широк проект - в Източните Родопи. Предполага се, че във ваните е мачкано гроздето, а течността е събирана посредством улеите, издълбани в каменния масив.

Находките от храма не са многочислени, само че са доста показателни. По пода на храма се намират монети, като всички са от втората половина на IV в. С паметните действия са свързани и други предмети от бронз и сребро.

Както е известно, християнството в Родопите стартира да се постанова след огромната мисионерска акция на свещеник Никита Ремесиански през 393-398 година Преди няколко години в акропола на Перперикон бе открита най-ранната в Родопите черква от началото на V в., където евентуално е служел самият кръстител. А по това време старите езически храмове в скалния град са умишлено разрушени, употребявани за хранилища или превърнати в църкви. Същото се е случило и с новооткрития езически храм, споделя проф. Овчаров. В полуразрушената сграда през VI в. са заровени огромни делви за запазване на зърно, което се следи и при други антични езически светилища в скалния град. През XIII-XIV в. високо стърчащите зидове са били употребявани от тогавашните поданици на средновековния Перперикон, които са построили там свои жилища.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР