Домът ми е задръстен от хиляди вещи. Предполагам, че вашият

...
Домът ми е задръстен от хиляди вещи. Предполагам, че вашият
Коментари Харесай

Нуждаеш ли се от това?

Домът ми е задръстен от хиляди движимости. Предполагам, че вашият също. Но замисляме ли сме се, какъв брой от от тези неща в действителност са ни нужни? В общият случай една оскъдна част. С всичко останало сме се сдобили поради самия развой на покупка и еуфорията от притежанието, а не тъй като се нуждаем от резултата. Какво да се прави – всички ние сме деца на консуматорското общество, само че въпрос на персоналната решение е дали да бъдем негови плебеи или сами да направляваме живота си.

Дори обаче да ни подхожда повече втората опция, навикът на безсмисленото извършване на покупки е толкоз надълбоко затвърден в множеството от нас, че ни трябват същински старания на волята, с цел да го превъзмогнем. В един случай ни притегля „ преференциалната ” цена, в различен опцията да пробваме нещо ново и забавно, в трети – просто лилавата опаковка. Зад всички тези претекстове обаче стои една причина. Ненужната покупка основава подправено прекарване, което ни кара да забравим (поне за кратко), че ни липсват същински. Затова ни се желае още веднъж да се почувстваме по същия празничен метод и още веднъж се насочваме на извършване на покупки – ей по този начин, единствено поради страстта.

5 аргументи да купуваме единствено това, което ни е належащо:

♠ Ще харчим по-малко пари за движимости, а спестеното можем да влагаме в развиването на личната си персона – обучение, курсове, пътешествия, хубави книги, кино или спектакъл.

♠ Ще имаме повече свободно време, което вместо в обиколки в задушните магазини и молове, можем да прекарваме измежду природата, с забавни хора или в обичани занимания.

♠ По-малко козметика и почистващи препарати – по-малко токсични химикали. Неразумната приложимост на тези артикули освен не прави нас и фамилията ни по-здрави и красиви, а даже в противен случай. Затова в случай че имаме опция е добре да заменяме химикалите с тяхната здравословна опция, да вземем за пример сода и оцет. Тези средства се намират във всеки дом, евтини и универсални са и най-важното – безвредни.

♠ Ще произвеждаме по-малко боклуци. Проблемът с боклука, изключително в огромните градове, става все по-наболял. Местата където могат да бъдат складирани отпадъците се изчерпват, няма задоволително ефикасни способи за преработването им, а природата изнемогва от бремето на милионите тонове неразградима пластмаса. Време е да разберем, че сме изправени пред екологична злополука и тя не може да бъде предотвратена без самостоятелните напъните на всеки един.

♠ Прахосването на запаси е нереално разбиране за множеството хора и то изцяло разбираемо. Процесът на производството и дистрибуция на стоките мъчно може да бъде проследен и осмислен. И въпреки всичко не е неприятно да се замислим, че до момента в който ние още веднъж изхвърляме храна или се жалваме от прекомерно напращелите си бедра, в други региони на света, хората трудно и напълно не нереално умират от апетит.

Продължава: Нуждаеш ли се от това? - II
Източник: hera.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР