Цените на имотите спряха да растат
Догодина ще има спад на покупко-продажбите
Интерес към продажби " на зелено " има единствено в случай че първичната вноска е 10-20%, а останалото се заплаща след акт 16 Хората с по-ниски приходи стават внимателни за изтегляне на заем Ипотечните заеми са с рекорден растеж от 32%, а потребителските набъбнаха с 28% Ако продавате, побързайте да го извършите до края на годината, поучава кредитният съветник Тихомир Тошев в особено изявление за вестник СТАНДАРТ
- Как наподобява пазарът на парцели на фона на галопиращата инфлация?
-->
- От началото на годината, още със старта на войната в Украйна, с растежа на цените на горивата, на цените на съвсем всички артикули, хората станаха много по-внимателни във връзка с задлъжняването. Това обаче не охлади кредитния пазар и към края на август имаме връх във връзка с отпуснатите ипотечни заеми, които са с 32% растеж по отношение на същия интервал на предходната година. И рекордна година при потребителските заеми, които са с 28% повече от м.г. Хората с по-ниски приходи стават по-предпазливи за изтегляне на заеми и покупка на парцел. Но тези със постоянни приходи и положителни спестявания се опасяват, че инфлацията ще изяде парите им и поддържат пазара жив. Има и значителен % кешови покупко-продажби с парцели.
През последните два месеца виждаме прекъсване на растежа на цените на парцелите поради това, че част от хората с ниски приходи се изтеглят от пазара. Със сигурност през идващото тримесечие ще се види и спад в броя на покупко-продажбите на имотния пазар, само че той няма да е осезателен. Ръстовете, които се образуваха предходната и тази година, не са здравословни. Пазарът върви към усмиряване. Очакваното покачване на лихвите също ще тормози част от кредитополучателите и те ще отсрочат покупката. Но до края на годината пазарът сигурно ще е деен. Основният проблем сега е, че има доста огромно търсене на подготвени жилища в огромните градове, а предложение съвсем няма. хората, които имат парцели, не желаят да ги продадат, в случай че имат ясна визия какво ще създадат с парите. Защото даже да продадат на високи цени, само че в случай че нямат концепция какво ще вършат, парите им ще изгубят покупателната си дарба при тази висока инфлация. И по тази причина сега продавачите са доста малко, а търсенето остава огромно. Цените на парцелите ще паднат не като безспорна стойност, а поради покупателната стойност на парите, които инфлацията обезценява. Жилището, което в този момент продадете за 150 000 евро, ще го продадете за същата цена и следващата година, само че с тези 150 000 евро следващата година няма да могат да се купят същите неща като в този момент.
- Какво се случва със покупко-продажбите " на зелено "?
- При покупко-продажбите " на зелено " купувачите са по-притеснени, те са дейни единствено за планове, които са достигнали кота недодялан градеж и са в последните етапи на довеждане докрай. При жилища, които са напълно " на зелено " и сега ще започва строителството, интерес има единствено при планове, които заплащането е минимално - не повече от 10-20% от цената и всичко останало купувачът ще го заплати след акт 16. Но в случай че компанията желае по остарелия метод да се заплащат 30% първоначално, 40% на недодялан градеж, 20% на акт 15 и последните 10 - на акт 16, и изключително пък в случай че строителите са поставили уговорка, че поради инфлацията могат да покачат цената и по време на строителството, тогава понижава ползата.
- Намалява ли ползата към жилища с отопление с парно или газ поради високите им цени?
- Това не е водещо при покупката на парцела. Защото е доста елементарно да се смени типа на отоплението, като се направи инвестиция в климатици, защото отоплението на ток сега е най-изгодно. Водеща остава местоположението.
- Кои са най-търсените местоположения?
- Най-развит е пазарът в 10-те най-големи градове в страната, като хората търсят подготвени жилища в положителните квартали, с добра инфраструктура, с детски градини и учебни заведения, с положителни транспортни връзки.
- Има ли смяна в търсенето за размера на жилището?
- След появяването на коронавирус клиентите се насочиха към покупка на по-големи жилища - тристайни, четиристайни, това е водещо и сега. Следват двустайните. Хората които са подготвени да купят на тези високи цени, желаят да вземат нещо, което да увеличи стандарта им на живот, да имат задоволително пространства и добра локация.
- Има ли огромен интерес към къщите на село?
- Къщата на село в главния случай си остава втори дом. Не повече от 10% от всички покупко-продажби са на хора, които са с настройката да избягат от огромния град.
- Какъв е профилът на купувача, който на тези високи цени може да си разреши да влага в жилище? Или ниските банкови лихви са водещи?
- Ниските лихви сигурно са мотиваторите на пазара, само че хората знаят, че от началото на идната година това ще се промени. Така че са деликатни. В профила на купувача няма смяна - хора сред 35 и 45 година, с добра кариера, с положителни приходи, в множеството случаи над 3000 лв. месечно на семейството, с положителни спестявания, които да покрият самоучастието и разноските по такава договорка. Често това са хора, които имат лично жилище, само че то към този момент е малко за фамилията, или желаят да сменят квартала, региона или даже града.
- Какъв е Вашият съвет за хора, които желаят да купят жилище - да го създадат ли или да изчакат?
- Хората, които купуват за инвестиция, да бъдат доста деликатни и добре да преценяват дали жилището, което купуват, ще донесе възвръщаемост на инвестицията - т.е. ще могат ли незабавно да го дадат чартърен, за каква сума и за какъв брой години ще си възвърнат вложението. Важният съвет за хората, които си купуват главно жилище: в случай че са кешови купувачи - няма проблем, само че в случай че е с заем - да преценяват добре месечната вноска през идващите няколко години, в които чакаме растеж на лихвите - първо за новите клиенти, а след това и за старите заеми. Ако тази вноска би се покачила с 20-25%, дали това ще е проблем за фамилния бюджет и да си създадат планове до какъв брой постоянни ще са приходите им в идващите години. Защото ипотечният заем се обслужва най-малко 10 година, а в множеството случаи сред 15 и 25 година В момента множеството хора избират период сред 25 и 30 година, само че съумяват да го погасят в границите на 10-15 година
- Каква е наклонността при наемите?
- Пазарът на наеми е постоянен, при тях чакаме, че поради тежката зима, нарасналите разноски и предстоящите по-високи лихви, много хора ще предпочетат да изчакат да мине този интервал и тогава да купят жилище. Ще предпочетат да живеят чартърен. В такива интервали се повишава и търсенето на домове чартърен, и самите наеми. За наемният пазар вероятностите са положителни.
- Какъв е растежът на покупко-продажбите с парцели за годината до момента?
- Според данните на Агенцията за вписванията, за полугодието растежът на покупко-продажбите е към 13% приблизително за страната. Най-вероятно за третото тримесечие ще забележим закъснение на този растеж с 2-3%. За идната година ще забележим и спад на покупко-продажбите. Тези огромни растежи, които виждахме през последните няколко години, към този момент няма да ги има.
- Какво ще посъветвате продавачите?
- Моят съвет е: в случай че човек, който има парцел за пласиране и ясна концепция какво ще направи с парите, да побърза да продаде, тъй като до края на тази година продавачите ще са в преференциална позиция да вземат оптималната стойност на парцела си. За идната година броят на покупко-продажбите ще намалее. Продавачите към този момент ще са в по-неизгодна позиция. Ако в този момент за техния парцел има трима кандидат-купувачи, през идната година може да са нула. И когато се появи покупател, доста евентуално е той да изиска сериозна отстъпка в цената в границите на 5-10-15%. Тогава продавачите ще са много по-притиснати от пазара да вършат такива отстъпки. Но сигурно не е алтернатива, в случай че тези пари не ви трябват сега, да продавате и тяхната покупателна стойност да пада с инфлацията, за която прогнозите са, че няма да бъде овладяна и през идната година. Но в случай че парите са ви нужни, добре е да продаде до края на годината.
- На каква отстъпка в цената е рационално да се съгласи в този момент продавачът?
- В последните 2 месеца виждаме, че продавачите все по-често са принудени да дават отстъпки. Те към момента са дребни - в границите на 3-5%, рядко до 10. Но в идващите месеци ще се усилват. Но и в този момент, в случай че ползата към парцела е дребен, няма доста огледи, само че се появи покупател, който изиска отстъпка - виждаме, че продавачите все по-често я вършат.
Интерес към продажби " на зелено " има единствено в случай че първичната вноска е 10-20%, а останалото се заплаща след акт 16 Хората с по-ниски приходи стават внимателни за изтегляне на заем Ипотечните заеми са с рекорден растеж от 32%, а потребителските набъбнаха с 28% Ако продавате, побързайте да го извършите до края на годината, поучава кредитният съветник Тихомир Тошев в особено изявление за вестник СТАНДАРТ - Как наподобява пазарът на парцели на фона на галопиращата инфлация?
-->
- От началото на годината, още със старта на войната в Украйна, с растежа на цените на горивата, на цените на съвсем всички артикули, хората станаха много по-внимателни във връзка с задлъжняването. Това обаче не охлади кредитния пазар и към края на август имаме връх във връзка с отпуснатите ипотечни заеми, които са с 32% растеж по отношение на същия интервал на предходната година. И рекордна година при потребителските заеми, които са с 28% повече от м.г. Хората с по-ниски приходи стават по-предпазливи за изтегляне на заеми и покупка на парцел. Но тези със постоянни приходи и положителни спестявания се опасяват, че инфлацията ще изяде парите им и поддържат пазара жив. Има и значителен % кешови покупко-продажби с парцели.
През последните два месеца виждаме прекъсване на растежа на цените на парцелите поради това, че част от хората с ниски приходи се изтеглят от пазара. Със сигурност през идващото тримесечие ще се види и спад в броя на покупко-продажбите на имотния пазар, само че той няма да е осезателен. Ръстовете, които се образуваха предходната и тази година, не са здравословни. Пазарът върви към усмиряване. Очакваното покачване на лихвите също ще тормози част от кредитополучателите и те ще отсрочат покупката. Но до края на годината пазарът сигурно ще е деен. Основният проблем сега е, че има доста огромно търсене на подготвени жилища в огромните градове, а предложение съвсем няма. хората, които имат парцели, не желаят да ги продадат, в случай че имат ясна визия какво ще създадат с парите. Защото даже да продадат на високи цени, само че в случай че нямат концепция какво ще вършат, парите им ще изгубят покупателната си дарба при тази висока инфлация. И по тази причина сега продавачите са доста малко, а търсенето остава огромно. Цените на парцелите ще паднат не като безспорна стойност, а поради покупателната стойност на парите, които инфлацията обезценява. Жилището, което в този момент продадете за 150 000 евро, ще го продадете за същата цена и следващата година, само че с тези 150 000 евро следващата година няма да могат да се купят същите неща като в този момент.
- Какво се случва със покупко-продажбите " на зелено "?
- При покупко-продажбите " на зелено " купувачите са по-притеснени, те са дейни единствено за планове, които са достигнали кота недодялан градеж и са в последните етапи на довеждане докрай. При жилища, които са напълно " на зелено " и сега ще започва строителството, интерес има единствено при планове, които заплащането е минимално - не повече от 10-20% от цената и всичко останало купувачът ще го заплати след акт 16. Но в случай че компанията желае по остарелия метод да се заплащат 30% първоначално, 40% на недодялан градеж, 20% на акт 15 и последните 10 - на акт 16, и изключително пък в случай че строителите са поставили уговорка, че поради инфлацията могат да покачат цената и по време на строителството, тогава понижава ползата.
- Намалява ли ползата към жилища с отопление с парно или газ поради високите им цени?
- Това не е водещо при покупката на парцела. Защото е доста елементарно да се смени типа на отоплението, като се направи инвестиция в климатици, защото отоплението на ток сега е най-изгодно. Водеща остава местоположението.
- Кои са най-търсените местоположения?
- Най-развит е пазарът в 10-те най-големи градове в страната, като хората търсят подготвени жилища в положителните квартали, с добра инфраструктура, с детски градини и учебни заведения, с положителни транспортни връзки.
- Има ли смяна в търсенето за размера на жилището?
- След появяването на коронавирус клиентите се насочиха към покупка на по-големи жилища - тристайни, четиристайни, това е водещо и сега. Следват двустайните. Хората които са подготвени да купят на тези високи цени, желаят да вземат нещо, което да увеличи стандарта им на живот, да имат задоволително пространства и добра локация.
- Има ли огромен интерес към къщите на село?
- Къщата на село в главния случай си остава втори дом. Не повече от 10% от всички покупко-продажби са на хора, които са с настройката да избягат от огромния град.
- Какъв е профилът на купувача, който на тези високи цени може да си разреши да влага в жилище? Или ниските банкови лихви са водещи?
- Ниските лихви сигурно са мотиваторите на пазара, само че хората знаят, че от началото на идната година това ще се промени. Така че са деликатни. В профила на купувача няма смяна - хора сред 35 и 45 година, с добра кариера, с положителни приходи, в множеството случаи над 3000 лв. месечно на семейството, с положителни спестявания, които да покрият самоучастието и разноските по такава договорка. Често това са хора, които имат лично жилище, само че то към този момент е малко за фамилията, или желаят да сменят квартала, региона или даже града.
- Какъв е Вашият съвет за хора, които желаят да купят жилище - да го създадат ли или да изчакат?
- Хората, които купуват за инвестиция, да бъдат доста деликатни и добре да преценяват дали жилището, което купуват, ще донесе възвръщаемост на инвестицията - т.е. ще могат ли незабавно да го дадат чартърен, за каква сума и за какъв брой години ще си възвърнат вложението. Важният съвет за хората, които си купуват главно жилище: в случай че са кешови купувачи - няма проблем, само че в случай че е с заем - да преценяват добре месечната вноска през идващите няколко години, в които чакаме растеж на лихвите - първо за новите клиенти, а след това и за старите заеми. Ако тази вноска би се покачила с 20-25%, дали това ще е проблем за фамилния бюджет и да си създадат планове до какъв брой постоянни ще са приходите им в идващите години. Защото ипотечният заем се обслужва най-малко 10 година, а в множеството случаи сред 15 и 25 година В момента множеството хора избират период сред 25 и 30 година, само че съумяват да го погасят в границите на 10-15 година
- Каква е наклонността при наемите?
- Пазарът на наеми е постоянен, при тях чакаме, че поради тежката зима, нарасналите разноски и предстоящите по-високи лихви, много хора ще предпочетат да изчакат да мине този интервал и тогава да купят жилище. Ще предпочетат да живеят чартърен. В такива интервали се повишава и търсенето на домове чартърен, и самите наеми. За наемният пазар вероятностите са положителни.
- Какъв е растежът на покупко-продажбите с парцели за годината до момента?
- Според данните на Агенцията за вписванията, за полугодието растежът на покупко-продажбите е към 13% приблизително за страната. Най-вероятно за третото тримесечие ще забележим закъснение на този растеж с 2-3%. За идната година ще забележим и спад на покупко-продажбите. Тези огромни растежи, които виждахме през последните няколко години, към този момент няма да ги има.
- Какво ще посъветвате продавачите?
- Моят съвет е: в случай че човек, който има парцел за пласиране и ясна концепция какво ще направи с парите, да побърза да продаде, тъй като до края на тази година продавачите ще са в преференциална позиция да вземат оптималната стойност на парцела си. За идната година броят на покупко-продажбите ще намалее. Продавачите към този момент ще са в по-неизгодна позиция. Ако в този момент за техния парцел има трима кандидат-купувачи, през идната година може да са нула. И когато се появи покупател, доста евентуално е той да изиска сериозна отстъпка в цената в границите на 5-10-15%. Тогава продавачите ще са много по-притиснати от пазара да вършат такива отстъпки. Но сигурно не е алтернатива, в случай че тези пари не ви трябват сега, да продавате и тяхната покупателна стойност да пада с инфлацията, за която прогнозите са, че няма да бъде овладяна и през идната година. Но в случай че парите са ви нужни, добре е да продаде до края на годината.
- На каква отстъпка в цената е рационално да се съгласи в този момент продавачът?
- В последните 2 месеца виждаме, че продавачите все по-често са принудени да дават отстъпки. Те към момента са дребни - в границите на 3-5%, рядко до 10. Но в идващите месеци ще се усилват. Но и в този момент, в случай че ползата към парцела е дребен, няма доста огледи, само че се появи покупател, който изиска отстъпка - виждаме, че продавачите все по-често я вършат.
Източник: standartnews.com
КОМЕНТАРИ




