Днес се навършват 73 години от най-противоречивата дата в най-новата

...
Днес се навършват 73 години от най-противоречивата дата в най-новата
Коментари Харесай

9 септември – датата, която още ни разделя и никой на никого не прости

Днес се навършват 73 години от най-противоречивата дата в най-новата история на България, която продължава да разделя обществото. Девети септември, написа " Изгубената България ".
Какво е станало на 9 септември 1944 година - прелом или гражданска война? Колко са същинските жертви на терора преди 9 септември? А по-късно – на Народния съд? Какви бяха годините от 9 септември 1944 година до 10 ноември 1989 година - на напредък или на отделяне на България от европейската й същина.

По тези въпроси даже историците мъчно спорят независимо. А елементарните жители имат своята увереност, учредена върху родовата памет. Което значи единствено едно – раната не може да заздравее, до момента в който има най-малко двама души, за които 9 септември не е просто лист от календара.

В нощта на 8 против 9 септември 1944 година е свалено държавното управление на Константин Муравиев и на власт идва държавно управление на Отечествения фронт, отпред с Кимон Георгиев.



Младеж на пост в партизански кордон за посрещането на РККА (Рабоче-крестьянская красная армия), известна като Червената войска в Пловдив, към 9 септември 1944 година Снимка: " Изгубената България "

Отечественият фронт взема властта в България благодарение на силите на Трети Украински фронт на Червената войска. След тази дата настава огромна политическа, икономическа и обществена смяна в българското общество. България скъсва с хитлеристка Германия и попада в руската сфера на въздействие.



Събитията на 9 септември са последвани от вълна на принуждение. Тези всеобщи беззакония не престават няколко месеца и са последователно сложени под надзор от управляващите със основаването на така наречен " Народен съд " в края на 1944 година Според разнообразни оценки броят на убитите през този интервал е сред 20 000 и 40 000 души. Осъдените на гибел от Народния съд са 2 730 души - министри, депутати, публицисти, банкери, кметове, свещеници, земевладелци, учители.



Събитията от 9 септември 1944 година към момента не са получили единомислещата оценка на историците. В историографията отпреди 1971 година по пропагандни аргументи се твърди, че това е национално въстание. Оттогава до 10 ноември 1989 година събитията на тази дата получават определението " социалистическа гражданска война ".

След политическата смяна от 1989 година събитието е определяно като " боен прелом ".
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР