Десет електростатични филтри за комини вече са монтирани на сгради

...
Десет електростатични филтри за комини вече са монтирани на сгради
Коментари Харесай

Филтри спират отровите от комините в столичния кв. „Красна поляна“

Десет електростатични филтри за комини към този момент са инсталирани на здания в столичния регион „ Красна поляна “, а кметът Йорданка Фандъкова видя на място по какъв начин работят уредите, съобщи кореспондент на „ Труд “.

Фандъкова посети общинска база в квартала, където на двата комина от компанията „ Системи за чист въздух “ са сложили устройствата. По време на направената проява се видя, че когато филтрите не работят, над покрива се носи гъст пушек и се разнася характерният мирис на изгорели дърва. При стартирането на уредите пушекът спря, както и миризмата.

„Намираме се в общинската база на БКС „Красна поляна“ – това е звеното, което се грижи за почистването на региона. Отоплението тук е на твърдо гориво, с две печки. Всъщност тук започнахме и демонстрирахме пилотния план, който осъществяваме дружно с компанията, която подари на Столичната община 10-те филтъра. Два от тях са ситуирани в тази база, а останалите осем са в частни здания по предложение на районния кмет. Целта на пилотния план е да се мери и да се види резултатът от действието на тези филтри. Трябват съществени вложения за тях, тъй като цената им е към 3500 лв.. Но предходната година единствено с един подобен филтър на друга компания беше направено замерване и то сподели сред 75 и 80% понижаване на предаваните нездравословни излъчвания при отопление на твърдо гориво. Така че резултатът е явен, само че въпросът е по какъв начин може да се употребяват “, изясни Йорданка Фандъкова.

Тя уточни, че от технологията могат да се възползват домакинстват, които могат да си я разрешат.
 Фандъкова  филтър за комин  img_1649  Фандъкова  филтри за комини, Фандъкова  филтри за комини, печка  img_1781
„ Знаем, че през зимата главен източник на замърсяване на въздуха е битовото отопление на твърдо гориво. Най-вече нискокачествени въглища, мокри дърва (замърсяват най-вече – б.а.), само че и при останалите се отделят нездравословни излъчвания. С поддръжката на държавното управление и на Европейската комисия направихме изследване, което сподели, че към 55 000 семейства в София се отопляват на твърдо гориво. Интересно е, че те са със напълно друг обществен статус – има обществено слаби, както и такива, които могат да си разрешат да създадат нужните вложения. В нашия фокус за поддръжка са семейства, които нямат опция да вършат вложения за замяна на отоплението с по-екологично. Разработихме два плана, като с единия сме кандидатствали непосредствено в Европейска комисия – той е по стратегия LIFE, като там сме с още няколко огромни български общини. Общата му стойност е над 16.6 милиона евро, само че тези средства са и за другите кандидатствали общини. Проектът ще ни разреши пилотно да подкрепим 140 семейства, като ги финансираме в закупуването и прекосяването към различен тип различно екологично гориво – газификация, топлофикация, ток и надлежно печки на пелети. Имаме и различен пилотен план, който ще отчетем тази година с слагането на 30 пелетни печки “, описа още кметът.

Тя добави че в този момент Столичната община приготвя „ огромния план “, с който ще се кандидатства по Оперативна стратегия „ Околна среда “ (ОПОС) за близо 45 милиона лв. за подобряването на качеството на въздуха.

„ Нашата цел е до 3 години да подменим отоплителните уреди на към 30% от семействата в Столична община. Като сега разясняваме и разновидността фамилиите да могат да се възползват и от пречистването със съответните филтри. Дали ОПОС ще разреши финансиране на такава мярка, към момента не знаем – когато се отвори Програмата, ние към този момент ще имаме подготвеност да аплайваме с всевъзможни различни способи за понижаване на нездравословните излъчвания във въздуха “, изясни кметът.

Тя съобщи още, че хората най-вероятно ще кажат, че става дума за първична помощ и по-късно те сами ще би трябвало да си заплащат различното гориво, с което да зареждат новите уреди.

„ Разговарях с министъра на труда и обществената политика и визията ни е, че дружно би трябвало да работим във връзка с обществените помощи за отопление – да бъдат ориентирани и в поддръжка на различното гориво за обществено слаби фамилии. Трябва да си дадем сметка, че без тласък за семействата да подменят отоплението си няма по какъв начин чакаме в идващите години сензитивно да подобрим качеството на въздуха. Ясно е, че битовото гориво е главен фактор в замърсяването. Факт е, че от началото на април доникъде на октомври в София по публични данни не е имало нито един ден с превишение на нормите на нездравословните излъчвания. Дойде отоплителният сезон и към този момент следим превишения “, изясни Йорданка Фандъкова.

След нея приказва Даниел Дамянович от компанията „ Системи за чист въздух “, който изясни по какъв начин тъкмо работят електростатичните филтри. Той бе безапелационен, че уредите са най-хубавият вид за семейства с ниска покупателна дарба, които не могат да си разрешат да поддържат скъпите съоръжения на пелетните печки.

„ С филтър може да продължите да ползвате остарялата си печка на дърва и въглища. Филтрите демонстрират изключителна успеваемост, като в някои случаи сме замервали 93% понижаване на нездравословните излъчвания. Спират всевъзможен пушек, както и миризма. Работят по нова швейцарска технология, като в тези, които сме инсталирали има и българска технология. Имат извънредно невисок разход на сила – става въпрос за 30 вата или към 15-20 лв. на отоплителен сезон. Така че с оглед предварителната защита филтърът е най-хубавото решение за семействата, които нямат опция да получат нова горивна апаратура, газ или електричество. Към момента цената е към 3500 лв., само че тя ще бъде сменена предвид на това с какъв брой ще се усили размерът на монтиране устройства. Търсим разновидности, в които да преговаряме с производителите и доставчиците. Филтърът е ревлюицонно устройство, той е иновация. Не се нуждае от профилирано обслужване – т.е. след монтажа му никой не се качва на покрива повече с цел да види какво излиза през комина. Има и система за мониторинг и всеки човек може да вижда каква консумация има и по какъв начин работи. Тази технология се употребява доста съществено в Западна Европа и там се поставя на пелетни печки, които също изхвърлят фини прахови частици “, изясни Дамянович.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР