Дерогацията не понижава цените на горивата у нас, а генерира

...
Дерогацията не понижава цените на горивата у нас, а генерира
Коментари Харесай

Този доклад взриви държавата: Свръхпечалба за Лукойл. Финансирали сме войната на Путин със скъп бензин

Дерогацията не намалява цените на горивата у нас, а генерира свръхпечалба за „ Лукойл “. Това съобщи пред Българска национална телевизия Мартин Владимиров – енергиен специалист от Центъра за проучване на демокрацията.
„ Дерогацията не е намалила цените на горивата у нас. Те се резервират на близки до средноевропейски цени, макар че са една концепция по-ниски – към 5%. Със сигурност не са над 20% по-ниски, както би трябвало да бъдат, в случай че се вземат поради индустриалните разноски на рафинерията в Бургас, която създава горива при цена на суровия петрол от 60-70 $ за барел. При междинни цена на пазара към 90 $ “, акцентира специалистът.
„ Редица държавни управления към този момент, откогато влезе дерогацията в действие, оказват помощ за това „ Лукойл “ да генерира свръхпечалба, която се пресмята общо от март 2022 година към 3 милиарда $. Току що публикувахме следствие, направено от Центъра за проучване на демокрацията, интернационалната организация „ Global witness “ и финландски център за енергийни изследвания – единствено за тази година от март до юли „ Лукойл “ е генерирал в допълнение 1 милиарда евро – както поради потреблението у нас на съветски суровт петрол, по този начин и поради износа на финални горива за страни от целия свят. Това опонира на дерогацията, която не разрешава експорт на горива за други страни, с изключение на за Украйна. Дерогацията не е дадена на „ Лукойл “ с цел да прави свръхпечалба, както се получава, а с цел да подсигурява доставките единствено на българските консуматори “, заключи специалистът.
През пролетта на 2022 година кабинетът „ Петков “ разгласи, че интензивно договаря с „ Лукойл “ какво ще се случи, в случай че бъде спрян суровия нефт от Русия. Премиерът Асен Василев даже заплаши Брюксел с несъгласие против глобите на Европейски Съюз против Русия, в случай че „ Лукойл “ не може да се възползва от дерогация и по-дълъг интервал на позволение да продължи да внася от Русия.
„ Технологично „ Лукойл “ може незабавно да стартира да работи с друг от съветския нефт, само че това крие опасности от обгазяване на Бургас и проблеми за околната среда. В момента взимаме газ по южния газов кулоар. „ Булгаргаз “ имат контрактувани танкери до края на юли. След това влиза общоевропейската покупка от Съединените щати – 50 милиарда куб. метра газ “, твърдеше Василев.
е оповестен на страницата на Центъра за проучване на демокрацията.
“България е била характерен образец за неефективността на актуалните наказания. Дерогацията от ембаргото на Европейски Съюз обезпечи „ Лукойл “ голяма свръхпечалба, оценена на към 3 милиарда $ от старта на съветската инвазия, с помощта на огромната отстъпка, която компанията получава за съветския недопечен петролен импорт (около $20 за барел) ”, се споделя в отчета.
Източник: 7dnibulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР