Делото на бележития държавник Стефан Стамболов – един от най-успешните

...
Делото на бележития държавник Стефан Стамболов – един от най-успешните
Коментари Харесай

Почитаме делото на Стефан Стамболов във Велико Търново

Делото на бележития общественик Стефан Стамболов – един от най-успешните строители на Нова България ще бъде празнувано във Велико Търново на 30 януари 2019 година (сряда), когато се навършват 165 години от неговото рождение . Последните исторически изследвания демонстрират, че той е роден точно на тази дата – оповестяват от пресцентъра на община Велико Търново.
Тържествената стратегия ще се състои пред паметника на Стефан Стамболов , намиращ се при започване на архитектурния комплекс „ Самоводска чаршия “. Паметникът е дело на статуя Н. Маров и арх. Л. Лалеве, и е открит от признателните генерации през 1995 година
Честванията ще стартират в 11,00 ч. с литературно-музикалната комбинация „ Стефан Стамболов – бунтовник, стихотворец, общественик “, която ще бъде изпълнена от Десислава Димитрова, Мирослава Дончева и Бирджан Яначков – възпитаници от Старопрестолна гимназия по стопанска система. Слово за Стефан Стамболов ще произнесе Иван Александров - шеф на Регионалната библиотека „ Петко Р. Славейков “.
В памет на великия съгражданин ще бъде отслужен благослов . Цветя и венци в символ на респект и почитание ще бъдат положени с боен обред .
...
Стефан Николов Стамболов е роден в Търново през 1854 година Той е деятел на Вътрешната революционна организация и деен участник в освободителното придвижване, един от ръководителите на Старозагорското и Априлскито въстание през 1875 и 1876 година След Освобождението на България е юрист в Търново и член на Либералната партия . През 1883-1884 година е депутат , а през 1885-1886 година и ръководител на Народното събрание . С дейностите си по време на Съединението способства за стабилизирането на страната. Участва като доброволец в Сръбско-българската война. След абдикацията на княз Александър І Батенберг на 27.08.1886 година става регент дружно с Петко Каравелов и Сава Муткуров. Проявява неотстъпчивост за справяне с опитите за боен прелом и привиква Велико национално заседание, което на 27.06.1887 година избира Фердинанд Сакс Кобурготски за княз на България. На 20 август същата година Стефан Стамболов е назначен за министър-председател . Неговото ръководство продължава седем години (1887-1894 г.) и изиграва решаваща роля за построяването на модерната българска страна. Икономическия напредък на страната той реализира посредством градивна вътрешна политика в три посоки: протекционизъм на българските производители, привличане на непознати капитали и подписване на преференциални търговски контракти с европейски страни.
Стефан Стамболов е един от най-големите български държавници, бунтовник, политик, стихотворец, журналист и публицист. В тирада, произнесена след Берлинския конгрес през м. юли 1878 година, той декларира: „ Ние желаеме всички българи свободни да бъдем в една самостоятелна страна “
В друга негова тирада, която и през днешния ден звучи поучително, четем: „ Не е ли по-добре за наший народ, не е ли по-разумно за нашата политика, не е ли по-достойно за Княза, държавното управление и народа, да си гледаме работата без да се унижаваме пред който и да е, без да признаваме, че един български въпрос съществува, без да чакаме помощ за нашите национални стремления от там, гдето помощта си доста скъпо продават? “
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР