Давността на отпуска от 2020 г. е до края на

...
Давността на отпуска от 2020 г. е до края на
Коментари Харесай

Инспекцията по труда: Дните отпуск от 2020 г. се използват до края на 2022 г.

Давността на отпуска от 2020 година е до края на 2022 година, припомня в края на годината Изпълнителна организация „ Главна ревизия по труда “.

Всички дни отпуск, без значение дали са отсрочени или не за идната календарна година, могат да се употребяват до края на двегодишната им отминалост с позволение от работодателя, показват от пресцентъра на инспекцията. Те прибавят още, че трудовото законодателство регламентира, че всеки служащ е задължен да употребява платения си годишен отпуск до края на календарната година, в границите на която той се поставя. 

Работодателят има обвързване да осведоми служащите при започване на годината за полагаемите дни и за дните, които са останали от миналата година и да ги поучава да ги декларират и употребяват. Работодателят би трябвало да сътвори и ред за използването на отпуските.

По искане на служащите и чиновниците част от платения отпуск може да се отсрочи и да се употребява през идната календарна година, само че единствено със единодушието на работодателя. По значими индустриални аргументи работодателят също би могъл да отсрочи част от отпуска, само че той е задължен да обезпечи използването на най-малко половината дни отпуск в годината, за която се поставя, а останалите – най-късно доникъде на идната. Работникът и служителят може след този период с 14-дневно предупреждение да употребява трансферираните дни като в тази ситуация не е належащо единодушието на работодателя. 

При прекъснати трудови правни отношения служащият има право на обезщетение за дните, които не са погасени по отминалост. Ако служащият или служителят употребява различен тип отпуск – за бременност и раждане, гледане на дете и други отминалостта стопира.

По данни на КНСБ от юли, тази година най-вече сигнали за нарушавания, свързани с работното време, са нарушаванията на прилагане на правото на отпуск – 42,5 %, полагане на ексклузивен труд отвън законовите разпореждания – 25,1 % и нарушавания на междудневна и междуседмична отмора – 13,2 %. 

Данни на Изпълнителна организация " Главна ревизия по труда " демонстрират, че инспекциите за нарушавания на трудовото законодателство за 2021 година са 40 788, а нарушаванията – 187 712. Към 2020 година броят им е бил надлежно 37 145 и 153 739. Най-много сигнали към Инспекцията са тези, свързани с изплащането на труда, работното време, почивките и отпуските. 
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР