Данните на ООН сочат, че 1,6 милиарда души по света

...
Данните на ООН сочат, че 1,6 милиарда души по света
Коментари Харесай

Бездомниците са системен обществен проблем

Данните на Организация на обединените нации сочат, че 1,6 милиарда души по света през днешния ден живеят в неприятни жилищни условия или нямат непрекъснато местопребиваване. Само в Германия бездомниците са съвсем 50 000 (по информация от 2018 година). Пандемията сподели какъв брой бързо можеш да останеш без работа под въздействието на външни фактори. " Кой е идващият? " - под това заглавие в архитектурния музей на Техническия университет в Мюнхен бе открита галерия, отдадена на тематиката.

" Макар бездомниците да са световен проблем, ние взехме решение да покажем по какъв начин се оправят обособените градове с него ", споделя кураторът Даниел Талезник. Експозицията включва разнообразни концепции, предопределени да оказват помощ на бездомниците в мегаполиси като Ню Йорк, Мумбай, Сантяго де Чили, Москва и Токио. Чрез документални филми, фотоси и реформаторски модели на жилища създателите на изложбата се пробват да накарат посетителите да се замислят над този проблем.

Свидетелство за общественото неравноправие

Да останеш без дом е участта на съответни хора, резултат от разнообразни типове контузии, приложимост на опиати, загуба на работа и душевен болести. Този проблем има разнообразни аргументи и претекстове, само че едно е ясно: бездомниците оголват и разкриват минусите на обществото. Те са удостоверение за възходящото обществено неравноправие.

Намаляването на площта на наличните обществени жилища, внезапният растеж на наема и на цените на терените - всичко това може да направи по този начин, че хората не по своя виновност да бъдат принудени да живеят в паркове или да спят под мостове. Пандемията докара до внезапно утежняване на така и така тежката витална обстановка на бездомните, означават от Федералната асоциация за помощ на бездомните.

Дефицитът на жилища не е проблем на 21-и век: още през 1872-1873-а година Фридрих Енгелс написа цикъл от шест публикации по жилищния въпрос. В тях той проучва структурния дефицит на жилища при капитализма. Мнението на Енгелс е, че казусът с бездомниците не може да се позволи посредством градоустройствени концепции. Кураторът на изложбата в Мюнхен обаче има друго виждане: той е уверен, че архитектурата може да помогне в това отношение.

" Не считаме, че архитектурата може да стане единственото решение на казуса. Но тя е в положение да облекчи ситуацията на хората, останали без покрив над главата си. Проблемът с бездомните е обществен, даже в огромна степен е систематичен публичен проблем ", споделя Талезник.

Данните на Организация на обединените нации сочат, че годишно към 15 милиона души се изселват от домовете си наложително. Сред тях има от ден на ден младежи. Поради това през февруари т.г. Организация на обединените нации одобри първата си резолюция за бездомниците и прикани държавните управления да вземат бързи и решителни ограничения за битка с това събитие. Европейски Съюз има намерение да се оправи с казуса още до 2030 година.

Глобалното предизвикателство

" Това, че има бездомни, е срамно. Макар, че в Германия числата са по-ниски, в случай че ги съпоставим да вземем за пример с Мумбай ", акцентира кураторът на изложбата Даниел Талезник. " Тук обстановката, несъмнено, е по-добра, само че това съпоставяне не би било тъкмо. Трябва да се съпоставят с действителните условия за живот в един или различен град - с наемите, цените на земята. В Германия има градове, в които хората би трябвало да дават за наем половината от заплатата си. "

Някои политици от дълго време са осъзнали значимостта на този въпрос и са го присъединили в дневния си ред. Кметът на Лондон Садик Хан още преди три години разкритикува обстановката и написа в Туитър: " Позорно е, че в страната хора умират поради това, че нямат дом. Правителството би трябвало да престане да пренебрегва същинските аргументи за съществуването на бездомни и бързо би трябвало да влага в услугите, които са нужни, с цел да сложим завършек на този народен източник на позор ".

Богатите и развитите страни би трябвало да основат по-добри структури за живота на хората и да им подсигуряват правото на жилище, което е записано в член 11 на Международния пакт за икономическите, обществените и културните права. /БГНЕС

Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР