Дали България и Хърватия ще се присъединят към механизма ERM

...
Дали България и Хърватия ще се присъединят към механизма ERM
Коментари Харесай

Влизаме ли в чакалнята на еврозоната?

Дали България и Хърватия ще се причислят към механизма ERM II е една от тематиките в дневния ред на видеозаседанието на министрите на финансите от Европейския съюз, което ще се състои по-късно през днешния ден. Традиционно форматът ЕКОФИН се събира ден откакто Еврогрупата организира лично съвещание.

Вчера организация Ройтерс се базира на четири източника, близки до договарянията, съгласно които двете страни получават публично зелена светлина за присъединението към така наречен "чакалня " на еврозоната ".

А късно нощес ръководителят на Еврогрупата Мариу Сентену удостовери, че и двете страни имат огромен напредък, само че отхвърли да заяви дали има дефинитивно решение по въпроса:

„ България и Хърватия работят за осъществяване на уговорките си за присъединение към ERM2 и банковия съюз. Мога да кажа, че и двете означиха забележителен прогрес и че на този стадий свършената работа е забележителна. Днес не е време да се вършат известия, само че напредъкът е сигурен “.

Конвергентните отчети на Европейската комисия и Европейската централна банка са част от предварителния дневен ред на финансовите министри. За да се получи утвърждение за присъединение към ERM II, би трябвало да са съгласни всички страни от еврозоната и Дания - единствената страна, която е член на валутния механизъм, само че не употребява единната европейска валута.

България потегли по пътя към въвеждането й публично през 2018 година, а Хърватия - година по-късно. Сега София и Загреб са на път да създадат една от най-важните крачки по пътя към еврозоната. Освен политическото утвърждение, пред двете страни е сложено изискването и за влизане в тясно съдействие с банковия съюз. Именно там идва и намесата на Европейската централна банка.

И освен - престоят в така наречен "чакалня " изисква локалната валута да не прави големи отклонения в курса си по отношение на еврото, като вероятните съмнения се дефинират от ЕЦБ.

За България обаче това е официално, защото левът е закрепен към еврото посредством валутния ръб, а и по-рано през годината Народното събрание реши, че този курс няма да бъде променян до влизането ни еврозоната, когато формалното платежно средство в България ще бъде еврото. Най-ранният вероятен период за това е 2023 година.
Източник: standartnews.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР