© ЮЛИЯ ЛАЗАРОВА Увеличаване Преглед на оригинала Смаляване Увеличаване Преглед

...
© ЮЛИЯ ЛАЗАРОВА Увеличаване Преглед на оригинала Смаляване Увеличаване Преглед
Коментари Харесай

Мнения Daily - Данъчните промени за администрацията, не за бизнеса

© ЮЛИЯ ЛАЗАРОВА
Увеличаване
Преглед на оригинала Смаляване

Увеличаване
Преглед на оригинала Смаляване
Още по тематиката
Мнения Daily: Всички желаят по-ниски налози

И още: Съспенсът на Слави
17 сеп 2017
Отпада отстъпката за подаване на онлайн данъчна декларация

Министерството на финансите още веднъж предлага прагът за разплащанията в брой да падне до 5 хиляди лева През юли Народното събрание гласоподава срещу
17 сеп 2017
Спорен ръководител на Върховен административен съд за идващите 7 години

Последната дума е на президента Румен Радев, който би трябвало да реши дали да издаде декрет за назначението на Георги Чолаков
11 сеп 2017
Висш съдебен съвет предлага на президента да назначи Георги Чолаков за нов ръководител на Върховен административен съд
11 сеп 2017

Законопроект

Данъчните промени са ориентирани към администрацията, не към бизнеса

От коментар на Калоян Стойков за седмичния бюлетин на Института за пазарна стопанска система

Далеч преди разискването на бюджета за 2018 година, което е придружено с промени в данъчното законодателство, държавното управление разгласява набор от данъчни промени (с план за допълнение на Закона за налога върху добавената стойност, б.р.), които са в духа на две остарели и одобрени порочни практики. Първата е законодателните промени, засягащи няколко закона, да са част от преходните и заключителните разпореждания на един закон. Така тази година с промени на Закона за Данък добавена стойност се вършат промени и в Закона за акцизите и данъчните хранилища, Закона за запазване на околната среда, Закона за ръководство на отпадъците, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за налозите върху приходите на физическите лица, Закона за локалните налози и такси, Закона за счетоводството, Закона за ограничение на заплащанията в брой. Дори повода на част от измененията да е координиране с други текстове, които се трансформират, по-голямата част от промените не са от подобен темперамент и заслужават настрана разискване. Втората порочна процедура е промените в данъчното законодателство да са за улеснение на администрацията, а не на бизнеса. В претекстовете към законопроекта единствено един път се загатва намаляването на административната тежест и то касае частен случай, а не общия ред за заплащане на налози. Това е необичайно най-малко по две аргументи. Първата е, че намаляването на административната тежест е залегнало в управническата стратегия на държавното управление. Иронията е в това, че една от задачите е " превъзмогване на казуса с постоянно изменящото се законодателство като източник на неустановеност в икономическата среда ", а за поредна година виждаме, че се вършат редица промени в данъчните закони, които трансформират разпоредбите за обявление и заплащане на налози (покрай другите промени).

Втората причина е, че България е на последно място в Европейски Съюз във връзка с заплащането на налози съгласно класацията на Световната банка Doing Business. Броят на данъчните заплащания, както и нужното време за тях са извънредно високи на фона на други страни от Европейски Съюз. Същевременно нужното време за възобновяване и/или доплащане на налог (ДДС/корпоративно подоходно облагане) е най-високо в България.

Таблица 1: Процедури и належащо време за заплащане на налози

Втората таблица демонстрира и къде се крият главните компликации в тази ситуация с България – заплащане на обществени осигуровки, внасяне на Данък добавена стойност, възобновяване на Данък добавена стойност и данъчните инспекции, свързани с корпоративното подоходно облагане. Единствено нужното време за заплащане на корпоративното подоходно облагане е сравнимо с останалите страни, само че пък възможна следваща инспекция протича много по-трудно.
Работодателите в България отделят два пъти повече време за заплащане на осигуровки спрямо административно тромавата Германия, а спрямо Естония – осем пъти повече. Вместо ограничения за понижаване на тази тежест ръководещите оферират стесняване на периодите, в които фирмите следва да подават заявления към данъчните органи. При внасянето на Данък добавена стойност разликите с другите страни също са огромни, а то е в допълнение усложнено и от муден развой по възобновяване на данъчния заем.

Таблица 2: Необходимо време (часове) за заплащане на съответните налози и показател на времето за възобновяване и/или доплащане на налог - ДДС/КПО

Както бизнесът не съществува самоцелно, а предлага артикули и услуги, а оттова зависи от своите клиенти, по този начин и администрацията не съществува самоцелно и би трябвало работата ѝ да е в услуга на стопанската система, а не да ѝ пречи. Улесняването и усъвършенстването на работата на администрацията не може да е последна цел на законодателните промени, а е само инструмент, който да понижи разноските на страната и да улесни бизнеса в неговото обвързване за отчетност пред тази администрация. Защото бизнес без администрация може да има, само че администрация без бизнес – не.
-------

Президентът би трябвало да даде оценка на процедурата по желание на ръководител на Върховен административен съд

Калин Калпакчиев, член на Висш съдебен съвет, от изявление по бТВ Гласуването за ръководител на Върховния административен съд повтори всички недостатъци на кадровата активност на Висш съдебен съвет. При обстоятелства, а не клюки, които пораждат подозрение в интегритета на претендента за висша служба, те не се ревизират, а се пренебрегват.
Това, което в най-голяма степен характеризира отиващия си към този момент състав на Висшия правосъден съвет (ВСС), за жалост е една повтаряща се през годините оценка на основни интернационалните институции - и от Европейската комисия, и от Съвета на Европа, и от Държавния департамент на Съединени американски щати, че Висш съдебен съвет не е самостоятелен орган. Каквото е главното му предопределение по конституция.
Това е съветът, който ще се запомни с есемеса до премиера Борисов от член на Висш съдебен съвет. Такъв за жалост е механизмът, по който действа висшият орган на правосъдната власт.
Той не съумя да организира почтени, справедливи и обективни процедури за избор на ръководители на основни съдилища, също и на прокуратури. Мандатът му стартира с много противоречивото предопределение през декември 2012 година на настоящия основен прокурор с неопровергани подозрения за неговия интегритет. И пет години по-късно историята сподели в огромна степен, че сме имали учредения (за подозрения, б.р.). Мина се през противоречиви назначения на ръководители на апелативни съдилища. Помните абсурда с трикратното гласоподаване на ръководител на Апелативен съд - София, и срамното гласоподаване [по кандидатурата] на Нели Куцкова. Имаше извънредно противоречиво гласоподаване за ръководител на Апелативния съд в Търново. При благоевградските съдилища помните какво се случи в Софийски градски съд...

Гласуването за ръководител на Върховния административен съд повтори всички недостатъци на кадровата активност на Висш съдебен съвет. При обстоятелства, а не клюки, които пораждат подозрение в интегритета на претендента за висша служба, те не се ревизират, а се пренебрегват. Това в действителност е сърцевината на казуса.

Държавният глава даде явен знак, че той ще упражни своето пълномощие по конституция (да върне на Висш съдебен съвет предлагането за назначение на Георги Чолаков за ръководител на Върховен административен съд, б.р.) с цялата съвестност и схващане какъв е смисълът на това пълномощие. Указът на президента би трябвало да даде оценка за успеваемостта и справедливостта на протеклата процедура по избора във Висш съдебен съвет. И аз чакам, че той ще направи това.
----------

Новата петица: Без Борисов

Из коментар на Иван Бедров за " Дойче веле " В България се оформя образът на нова група, която има за цел да се опълчи на статуквото в страната. Този (засега неофициален) съюз си слага и задоволително отличим етикет: " Без Борисов ". Точно половин година. Толкова трябваше да мине от последните избори, с цел да могат по-малките демократични партии, останали отвън Народното събрание, да намерят пътя към партньорството. Зачестилите общи заявления на " Да, България ", ДСБ и още няколко обединения оформят към този момент и образа на новата група - те се опълчват на всички в сегашния парламент, дефинират статуквото като олигархично, единствени виждат превзетото правораздаване, а доколкото Бойко Борисов е владетел на политическото настояще, тези обединения си поставят задоволително различимия етикет " Без Борисов ".

Така сега се появява нова извънпарламентарна съпротива, в която, несъмнено, има и познати лица. Предстои още път, преди Христо Иванов, Атанас Атанасов и компания да могат да предложат опция, за която жителите, които останаха непредставени, да могат да гласоподават на последващи избори. Този развой е и законосъобразен, и предстоящ. И въпреки всичко е вест на фона на острото опълчване сред водачите на така наречен демократична общественост.

Поредицата остри политически позиции от последния месец са подписани от " Да, България ", ДСБ, Български земеделски народен съюз, " Зелените " и дребната демократична групировка ДЕОС. Последните две сътвориха обединението, с която " Да, България " се наложи да взе участие на изборите заради изчезналата към оня миг правосъдна регистрация. Български земеделски народен съюз към момента е официално в Реформаторския блок, от който обаче не се чува тон. А несъстоялата се коалиция сред " Да, България " и ДСБ при започване на годината постоянно се употребява като пояснение за изборния крах поотделно. Сложните връзки вървят дружно с насъбрано съмнение и съмнение.

И въпреки всичко новата петица стартира да оформя своя образ - те приказват за всички тези пороци, които парламентарните партии се вършат, че не виждат. Управлението на ГЕРБ с " Обединените патриоти " на процедура няма съпротива - Българска социалистическа партия гали носталгията по предишното на част от гласоподавателите си, Движение за права и свободи постоянно е част от играта по някакъв метод, а партията на Марешки към момента е в графата " събитие ". Така единственото опълчване идва от новата петица отвън Народното събрание.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР