21 години от потъването на Курск
„ Часът е 13:15. Моряците от 6-а, 7-а и 8-а секция се реалокираха в 9-а. Общо сме 23-а души. Решихме да се съберем, тъй като никой от нас не може да избяга. Пиша това в цялостен мрак. Изглежда, че нямаме късмет. Може би 10 или 20 %. Надяваме се, че някой най-малко ще прочете това. Хората от 9-а секция се пробват да излязат. Поздрави на всички, няма потребност от обезсърчение. “, това е прощалното писмо на лейтенант Дмитри Колесников. 27-годишният моряк е част от екипажа на Курск.
Съдбата на атомната подводница, която преди 21 години доближава дъното на Баренцово море и до през днешния ден оставя мнозина да се лутат измежду конспирациите. Официалната версия, най-малко съгласно болшинството източници, стартира и завършва с концепцията, че се детонира торпедо, което потапя гордостта на съветския флот. Захранвана с атомни реактори, подводната лодка разполага с задоволително мощност, с цел да обезврежда самолетоносачи, а торпедните отсеци, както и ракетните силози, могат да изстрелват тела с нуклеарна бойна глава.
Според разнообразни съветски източници, подводната лодка е представлявала сериозен интерес за западното разузнаване. И до през днешния ден, теориите са извънредно разнородни и съставляват интерес за феновете, само че пък една от най-спряганите е обвързвана с подводна борба и прекалено много игра на нерви:
Французинът счита, че има конфликт, само че в предната част се вижда и подозрителна хлътналост, която, съгласно разнообразни конспиратори, припомня за пробойна от торпедо MK48. След конфликта, сонарите на втората подводница от клас „ Memphis “ записват звукова вълна, наподобяваща отваряне на торпедните шлюзове и в суматохата, капитанът подрежда изстрелване на въпросното торпедо. Руският военачалник Валери Манилов споделя в конференция в Москва, документирана от TheGuardian, че на дъното на Баренцово море, покрай крайбрежията на Мурманск, има обект, който се пази от съветски бойни кораби. Разузнаване по-късно позволява, че мистериозният подводен транспортен съд е от клас „ Толедо “ и към този момент се намирал в шотландска подводна база.
Разузнавателни спътници виждат скоро и втора подводница, която акустирала на пристанището Haakonsvern. Официалната версия е, че плавателният съд имал потребност единствено от презареждане, само че бавното овакантяване със скорост от едвам 17 км/ч като че ли крие други подводни рани. Същият адмирал продължава да счита, че доказателствата са красноречиви и припомнят за следващ конфликт сред подводни кораби. Съединени американски щати признава, че сега на съветските маневрите, са участвали в района.
Останките от Курск, след изваждането от дъното на морето.
Снимка: By Source, Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=22826709
Истината, разказана в записките на оживелите след злополуката и потъването на подводната лодка, публично е засекретена и скоро няма да бъде разкрита. Изповедта на Дмитри Колесников е предадено на фамилията. Водолазите откриват скъпата информация в униформата на подводничаря – на едната страница е написан подробен разбор на случилото се преди 21 години, а от другата е написано прощалното писмо. В последните си часове, подводничарите са отделили времето си, с цел да се сбогуват със фамилиите си. Колесников споделя, че оживелите били 23-а и са се борили до последно за избавление. Не е ясно какъв брой години още информацията ще бъде секретна, само че преди 21 години съществуваха задоволително теории, събуждащи конспираторите по целия свят. Каква е истината? Това е въпросът за милиони долари, политиката на великите сили и още доста други евентуални проблеми. Все отново за 21 години, теориите изникваха под формата на разнообразни филми, а в доста други съветски вестници имаше изявление на редица адмирали по тематиката. Повечето настояват, че тъкмо в този миг се е водил доста сериозен коментар сред великите сили. Макар и никой да не удостоверява публично, съгласно критиците, абсурдът можел да се разрастне до опциите за 3-та международна война. В сходни случаи е редно да се мисли сериозно, тъй като Холивуд неведнъж е оставял оня не толкоз достоверен проблем.