Без преувеличение Лейла Денмарк може да се нарече велик педиатър.

...
Без преувеличение Лейла Денмарк може да се нарече велик педиатър.
Коментари Харесай

Спасявайки дъщеря си, тя спасила и света. Историята на един велик педиатър

Без пресилване Лейла Денмарк може да се назова популярен педиатър. Тя била мечтател и огромен работохолик. Тази жена има голям принос в медицината.

Родена е през 1898 година в Атланта, Джорджия и беше най-възрастният практикуващ педиатър в света до пенсионирането си през май 2001 година на 103 години, след 73 години работа. Тя беше и свръхстолетница, доживявайки до 114 години и 60 дни.

До пенсионирането си Денмарк лекува внуците и правнуците на първите си пациенти.

Лейла имала 12 братя и сестри. Затова тя доста обичала децата, евентуално това е и повода да стартира да учи за педиатър.

Животът й се прекатурва, когато годеникът й Джон Денмарк е изпратен да работи в Индонезия. Тя не можела просто по този начин да тръгне с него и по тази причина през 1928 година влезнала в медицинския лицей в щата Джорджия, предполагайки, че може да има дефицит на лекари. Както се оказало по-късно, Лейла било единственото момиче в курса. И третата жена, която в миналото е приключила учебното заведение с здравна степен.

Кариерата

Впоследствие Денмарк и нейният брачен партньор се реалокират в Атланта, където тя стартира първия си стаж в болница „ Грейди “.  По-късно се мести в новооткрита детска болница, стартира и частна процедура, а през 1930 година се ражда щерка й Мери Алис.

Но когато бебето било на 2 години, то се разболяло. По това време стартира епидемията от магарешка кашлица (коклюш).

Въпреки, че дамата се грижела за щерка си, тя успявала да преглежда и лекува други деца, също така траяла да се занимава с научни действия. Което по-късно дало резултат.

С поддръжката на някои учени Лейла Денмарк основала ваксина против магарешка кашлица и с помощта на нея доста деца се избавили.

Ужасена от резултатите на магарешката кашлица по време на епидемията от 1932 година в Атланта, тя се пробвала да употребява кръвта на инфектиран пациент, с цел да лекува различен от пациентите си, а по-късно инжектирала болно дете с кръвта на инфектираната му майка. И двамата субекти се възстановили бързо.

Денмарк убеждава университета Емори да стартира серия от медицински опити взаимно с компанията Eli Lilly, като в последна сметка през 1944 година създава серум, който се трансформира в имунизация против магарешка кашлица.

Ваксината била леко модифицирана, записана, пусната в произвеждане – и избавила живота на милиони деца по света. В някои щати и до през днешния ден магарешката кашлица се имунизира с първата ваксина.

Нейната ваксина против коклюш (сега част от DPT инокулацията) се ползва на съвсем всяко дете в Америка и е избавила милиони животи. За нейните героични старания в битката с магарешката кашлица Лейла получила високопрестижната премия „ Фишър “.

През 1953 година тя е отличена като „ Жена на годината “ в Атланта.

Лейла Денмарк живяла със своя брачен партньор дълги години в цялостна обич и естетика. Пенсионирала се едвам на 103 години, тъй като почнала да има съществени здравословни проблеми.

Източник: svobodnazona.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР