Белгия е новият европейски шампион по баскетбол за жени. Бронзовият медалист

Белгия е новият европейски шампион по баскетбол за жени.
Бронзовият медалист

Историческо: Белгия с първа европейска титла

Белгия е новият европейски първенец по баскетбол за дами.

Бронзовият медалист от предходния конгрес завоюва първия в историята си край против трикратния отличник Испания с 64:58 (13:17, 12:15, 18:16, 21:10) и ликуваха в тазгодишния шампионат, който се организира в Тел Авив (Израел) и Любляна (Словения).

Белгийките победиха, откакто в полуфиналите отстраниха вицешампиона Франция, който по-рано през днешния ден надделя Унгария и взе бронзовите медали, а в четвъртфиналите детронираха защитаващия купата си отбор на Сърбия.

Тогава лидерката на тима Ема Месеман пренаписа историята като стана първата баскетболистка в историята на Европейските шампионати с трипъл-дабъл, а в този момент още веднъж тя бе над всички.

30-годишната Месеман бе най-резултатна във финала с 24 точки, 8 битки и 1 асистенция, а Киара Линскенс се отличи с 18 точки, 15 битки и 2 асистенции.

Най-резултатна от испанките бе Кералт Касас с 14 точки и 2 асистенции. Така Испания остана със сребърните медали за повторно след изгубения край през 2007 година.

Бронзовите оценки тази година са за французойките, които завоюваха дребния край против с 82:68.

Французойките преобладаваха от самото начало, като само в третата част дадоха самодейността на унгарките. Това е осми следващ случай, в който Франция приключва на континенталния подиум, само че този резултат бележи спад една година преди Олимпийските игри в Париж.

В предходните пет случая французойките завършваха на 2-о място. Маминян Туре вкара 20 точки за победителките, а Алексия Шартеро добави 10 и взе 6 битки. Илиана Руперт остана с 13 пункта.

За Унгария Вираг Киш наниза 21 точки, а Сейша Горее и Агнес Щудер прибавиха по 15.

В мача за 5-ото място Сърбия победи Германия със 78:62, като и двата тима се класират за олимпийския квалификационен шампионат по пътя към Париж 2024. Отново Ивон Андерсън беше най-резултатна аз Сърбия с 16 точки, а за германките Луиза Гайзелзьодер отвърна с 14.
Източник: novsport.com