Басейновите дирекции ще извършат проверки на всички ВиК оператори по

...
Басейновите дирекции ще извършат проверки на всички ВиК оператори по
Коментари Харесай

6 от 15-те язовира за питейна вода са на 1/3 от обема си

Басейновите дирекции ще извършат инспекции на всички ВиК оператори по осъществяване на изискванията в разрешителните за водовземане. Това реши през днешния ден на изключително съвещание Висшият съвещателен съвет по водите в Министерство на околната среда и водите, под управлението на министъра на околната среда и водите Емил Димитров и с присъединяване на зам.-министър Красимир Живков. Участваха още представители на Министерство на регионалното развитие, Министерството на енергетиката, „ Язовири и каскади “ ЕАД, „ Напоителни системи “ ЕАД и „ Софийска вода “ АД.

Експертите от басейновите дирекции ще ревизират дали са изпълнени изискванията в разрешителните за монтиране на измервателни устройства. Така ще се наблюдава регистрира ли се действително употребената от ВиК операторите вода и рационалното потребление на наличния естествен запас.

„ Проблемите във ВиК бранша ги знаете – върви едно междусистемно надхитряне от години. За да скрият загубите по мрежата и повредите по довеждащия тръбопровод, не регистрират какъв брой взимат от язовирите. Имаме ВиК, които работят прелестно, има други, които някак си не работят “, сподели министър Димитров на съвещанието.

Според информацията, изнесена от зам.-министър Живков, има ВиК оператори, които регистрират 95% загуби по мрежата – като в Шумен, доста други сдружения пък оповестяват за 70-85% загуби.

„ Ние всеки месец гледаме една информация, сверяваме с другата на ВиК и басейнова дирекция и удостоверяваме тяхната нужда. Но вярвайки безусловно, стигаме до спорове обстановки. Затова ще променим системата. Ще се срещна с представители на Министерството на енергетиката, МЗХГ, Министерство на регионалното развитие, „ Язовири и каскади “ и всички заинтригувани страни. Ние сме при започване на процеса по разрешаване на водовземането, по тази причина би трябвало да променим метода на работа първо при нас и след това да го изисквам от другите - обясни министърът. - Всеки ден ще отчитаме, всеки ден ще ревизираме потоците. Не може цялостен месец да е една и съща цифра за приток и за разход. Ясно е какво се прави – гледат миналогодишна база, не се мери и си пускат данни каквито си желаят. Няма измервателни уреди и след това сме сюрпризирани. Ще изпращаме данните на всички ведомства по длъжностен ред, с цел да е ясно, че не крием нищо и да сме оптимално транспарантни. И ще пожелаваме от тях по длъжностен ред информация “.

Министър Емил Димитров заяви още, че в Министерство на околната среда и водите ще бъде основан специфичен център, който всекидневно ще следи, и в случай че би трябвало ще се трансформират графиците на 10 дни. Той добави, че има няколко проблематични язовира. " Ако затегнем режима там, ще имаме вода за цяла година, в случай че не го затегнем, след 3 месеца ще питаме къде е водата. Ще повеждам диалог с ВиК, само че ние би трябвало да защитим публичния интерес. Важно е да се обезпечи за популацията вода, приоритет са хората “, сподели министър Димитров, представен от пресцентъра на Министерство на околната среда и водите.

Общо 6 язовира от 52, следени от Министерство на околната среда и водите, са с размер под 50%, заяви министерството. Но от справката проличава, че в действителност са цялостни най-много или малко над 1/3 (33.3%). Язовирите са:  " Студена " е на 13,4% от размера, " Асеновец " – 28,3%, " Дяково " – 35,5%, " Ястребино " – 31,1%, " Калин " – 33,7, " Карагьол " – 32%.

Съветът взе решение Министерство на околната среда и водите да продължи да следи положението на всички 52 значими и сложни язовира. И при определяне на размер под 50% на 15-те язовира, от които се употребяват води за питейно водоснабдяване, да се вземат ограничения за прекъсване на водите за индустрията, енергетиката и други потребности и ограничение на водите за питейни цели и прекосяване към различни водоизточници.
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР