Българските ученици учат най-малко в Европа. Общият брой на задължителните

...
Българските ученици учат най-малко в Европа. Общият брой на задължителните
Коментари Харесай

МОН предлага промени в броя на учебните дни и продължителността на ваканциите

Българските възпитаници учат минимум в Европа . Общият брой на наложителните им часове в класовете от I до X в това число, приравнени към астрономическите, са 7040. На другия полюс е Ирландия с 11 372 часа. Над 10 000 часа занятия имат децата в Испания, Холандия и Дания. Средната стойност за страните в Европа е 8617 часа, а множеството страни са в диапазона сред 8000 и 9000 часа. Това оповестяват от МОН.

В България минимум учат първокласниците и второкласниците – надлежно 411 и 429 астрономически часа на година. С по няколкостотин часа изостават от връстниците си в доста европейски страни също нашите възпитаници в III, IV, V и VI клас.



Децата тук имат и най-големите ваканции в Европа - приблизително 91 образователни дни в годината. Повечето от тях са през лятото. През дейното образователно време те нямат занятия общо 16 образователни дни. Най-дълго са отвън учебното заведение българските възпитаници от I до III клас – общо 108 образователни дни. За IV до VI клас почивката е общо 94 образователни дни. Учениците от VII до XI клас пропущат 79 образователни дни.

За съпоставяне приблизително за Европа през образователната 2021-2022 година ваканциите са общо 70 образователни дни, като 20 от тях са разпределени през образователното време. Най-малко почиват учениците в Германия и Дания – надлежно 53 и 56 образователни дни в годината. Под междинното европейско ниво са още 16 страни. Най-близо до България е Румъния с 85 дни без образователни занятия.

При тази обстановка, съчетана с проблеми в образователните стратегии и учебниците, не е изненадващо, че множеството български възпитаници са все по-неподготвени и все по- неконкурентоспособни на своите европейски връстници . Една от аргументите е, че те не съумяват да усвоят и затвърдят образователния материал в учебно заведение – нямат задоволително време за извършения, работа в групи и по планове, а родителите им са принудени да заплащат за частни уроци.

Ето за какво, редом с прегледа на образователното наличие, Министерството на образованието и науката (МОН) създаде няколко разновидността за смяна в броя на образователните дни и продължителността на ваканциите през годината. Те са предоставени на синдикатите и работодателите в системата на междинното обучение. Предстои задълбоченото им разискване. Предложенията не включват спортните учебни заведения, чиято образователна година е с различен график , както и индустриалната процедура на учениците в професионалните паралелки.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР