Българските избиратели по-скоро биха предпочели да има правителство на обявяващите

...
Българските избиратели по-скоро биха предпочели да има правителство на обявяващите
Коментари Харесай

Над 50% от българите предпочитат ново правителтво, пред нови избори


Българските гласоподаватели по-скоро биха предпочели да има държавно управление на обявяващите се против ГЕРБ сили, в сравнение с да има нови избори. Това демонстрира бърз сондаж на „ Галъп интернешънъл “, представен от БНР.

Обществото обаче съвсем не има вяра, че държавно управление ще може да се сформира. Изборите са оставили чувство, че са по-скоро почтени, въпреки да не е ясно кой тъкмо е победител и доволните от резултатите да не са доста. Не са ясни и вероятностите при нови избори. Те евентуално биха донесли още гласове на Слави Трифонов, само че може би биха мобилизирали и в интерес на ГЕРБ, разясняват социолозите.

54,7% от запитаните намират провелите се избори за почтени, а 36,6% са на противоположното мнение. Практиката демонстрира, че чувстващите се сполучливи в изборите електорати, нормално са склонни да дефинират изборите като почтени.

По-малък дял гласоподаватели обаче са останали удовлетворени от резултата – 43,8%. Недоволни са 52,8%. Недоволни, закономерно, наподобяват симпатизантите на Българска социалистическа партия, само че недоволни са и последователи на „ Изправи се, мутри, вън! “, както и на по-малки обединения.

41,7% считат, че няма действителен победител в миналите избори. 5,8% споделят, че и ГЕРБ, и тези против тях са спечелили. Директното съпоставяне дали печели ГЕРБ или „ антиГЕРБ “ е 19,8% на 26,5% в интерес на „ антиГЕРБ “. Този въпрос несъмнено е и косвен знак за пристрастия и повтаря общия баланс от 4 април.

Ако изборите са на следващия ден, ГЕРБ евентуално биха имали 27,2%, а Има Такъв Народ – 23,2%, Българска социалистическа партия – 13,8%, Движение за права и свободи 10,4%, Демократична България – 12%, а „ Изправи се, мутри, вън “ ще са покрай бариерата с 4,3%. По-малките, останали на 4 април под бариерата, към този момент биха останали там, само че в случай че трендовете се запазят, никакви изненади там няма да са изключени и бихме могли да осъмнем не с 6, а даже със 7 или 8-партиен парламент, сочи сондажът.

Делът на колебаещите се за кого да гласоподават остава важен.

Изводите са от бърз сондаж на „ Галъп интерншънъл болкан “ измежду 831 души по телефона, извършен сред 12 и 14 април със лично финансиране.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР