Бъдещето на Tesla, главното творение на Илън Мъск, е много

...
Бъдещето на Tesla, главното творение на Илън Мъск, е много
Коментари Харесай

Поздрави от Марс или накъде Илън Мъск води Tesla

Бъдещето на Tesla, основното създание на Илън Мъск, е доста по-перспективно, в сравнение с настояват някои медии. При неналичието на почтени съперници Мъск още от идната година може да направи компанията печеливша. Но той доста повече се интересува от Марс. Отчасти по тази причина Tesla усилва производството с екстремални темпове, превъзхождащи всичко, което в миналото е правено в историята на автомобилостроенето.
В късната вечер на 17 юни Илън Мъск изпрати електронно писмо до всички чиновници на Tesla. Той заяви, че производството е саботирано от чиновник на Tesla и сериозно значима информация е дадена на трети лица. Мъск към този момент съди този човек, като в правосъдния иск е показал сумата от $1 милион. Но саботажът не е най-лошото, с което се сблъска милиардерът.

Редица медии оповестиха, че в Tesla протичат всеобщи съкращения. Всъщност, това не са никакви проблеми за Мъск. Основният проблем е, че на учредената от него компания следва голям и мъчителен растеж в невъобразим към сегашен ден мащаб.

В пресата се появиха заглавия като „Агонията на иноватора“, „Истинска катастрофа“, а някогашните чиновници на Tesla не пропущат да подлагат на критика Мъск. В същото време, цените на акциите на Tesla на борсата порастват толкоз бързо, че шортселърите единствено за месец юни изгубиха към $2 милиарда.
Съкращения поради растежа на компанията?
Медиите изтълкуваха 9% редуциране на чиновници на Tesla като присъда за компанията. Тоест, посредством съкращения на работната мощ Мъск единствено задълбочава сриването на проектите за всеобщото произвеждане на Tesla 3. Нека да се вгледаме по-внимателно, какво сподели Мъск по този мотив. „Тези съкращения няма да обиден нито един човек, обвързван с производството. Те няма да повлияят на проекта по отношение на Tesla Model 3„.

А кой тогава е скъсен? Това са чиновниците, продаващи слънчевите акумулатори Tesla във веригата магазини Home Depot (800 магазина), както и административен личен състав. Пазарът реагира на този ход на Мъск с растеж на акциите с цели 7%.
Дали не би трябвало да уволним Мъск?
Преди две седмици се появи информация, че акционерите насмалко да махнат Мъск от поста ръководител на борда на шефовете. Разминало му се е, само че са му дали три месеца, с цел да изведе Tesla на облага.

Уви, и това не е правилно и няма по какъв начин да бъде правилно. Предложението да бъде махнат Мъск от председателското място идва от китаец, притежаващ 12% от акциите на компанията. Твърде дребен %, а при идващото заседание на акционерите този човек не получава поддръжка от никого. Точно противоположното, Мъск е единомислещо още веднъж е одобрен за този пост. Това напълно не е всичко. Акционерите имат вяра и чакат, че той ще качи цената на компанията до $650 милиарда (12 пъти по-висока капитализация). Ако Мъск успее, ще получи една трета от капитала на Tesla. Мъск освен остава ръководител на борда на шефовете, само че има планувано заплащане в размер на десетки милиарди долари.
Какви в действителност са вероятностите на Tesla?
За да разберем дали дадена автомобилна компания ще успее, би трябвало да разберем и да си изясним две съществени неща. Първо, имат ли електрическите автомобили на Tesla съперници – каквито и да било коли с сходно или по-добро съответствие цена/качество. Второ, може ли Tesla всеобщо да създава своите електрически коли по подобен метод, че да получава облага от тази активност.
Конкурентите на Tesla
Към сегашен ден компанията е сама на върха. Никой още не продава електрически автомобили, аналогични на Model S и Model X. Тази година Jaguar се опита да показа нещо, което припомня на Model X – кросоувърът I-PACE. Наистина хубава кола и най-хубавият електрически автомобил, показан от конкуренцията на Tesla. Но Jaguar I-PACE е с 35 сантиметра по-къс от кросоувъра Tesla Model X и не можа да побере повече от 5 души. А Model X опционално предлага и трети ред седалки и побира 7 души. А по мярка на купето Jaguar I-PACE е по-близо до Model 3.



Jaguar I-PACE 2019 се зарежда с мощ, не по-висока от 50 KW. Ето за какво, за зареждането на неговите акумулатори, осигуряващи 270 километра пробег, са нужни 60 минути. Tesla има напълно други параметри и зареждането за 270 километра пробег става за 30 минути. Това е убийствена разлика, която няма по какъв начин да бъде преодоляна. Да не забравяме, че пробегът на „ягуара“ с напълно заредена батерия е 480 километра, а на Model 3 – 510 километра.

Не може да се каже, че англо-индийският съперник на Tesla (производителят на „ягуарите“ е благосъстоятелност на индийска компания) превъзхожда Tesla по динамичност. I-PACE освен има по-ниска оптималната скорост, само че и неговото ускоряване до 60 благи в час (96 км/ч) става за 4,5 секунди. Абсолютно същото е ускорението на 4х4 електрическия автомобил Model 3 AWD. Смао че той коства $49 000, а даже и минималната настройка на I-PACE е с цели $20 000 по-скъпа. Цената на електрическия „Ягуар“ е почти същата, като на Model 3 Performance AWD. Само че този модел се форсира до 60 благи в час за 3,5 секунди и е доста по-енергичен от I-PACE.



Не е комплицирано да се направи съответния извод. Най-добрият действителен към сегашен ден съперник на моделите на Tesla е доста по-назад по деловитост (зареждането е прекомерно дълго), както и по динамичност, а и още няма верига от зарядни станции. Мъск няма съпоставими съперници и надали скоро ще има. Просто софтуерното равнище на Tesla е доста по-високо от новото на старите производители на коли. Засега няма кой да догони Мъск в това отношение.
Автомобилите с мотори с вътрешно горене
Остават колите с ДВГ, само че те напълно не могат да бъдат съперници на Tesla. Електромобилите са по-добри по всички параметри. Причините са обикновени: моторът на електрическия автомобил е доста по-малък, а батерията под купето не пречи за увеличението на междуосието. Ето за какво, при идентични външни размери, електрическият автомобил постоянно има повече място за пасажерите. И още, ДВГ от приблизително равнище не е пестелив и доста по-бавно се форсира. Ако погледнем по-внимателно фотографията по-долу, ще разберем, за какво от месец май 2018 година Model X на американския пазар изпреварва и Mercedes, и BMW, и Lexus с Audi.
 Ще може ли Tesla да обезпечи всеобщото произвеждане на електрически автомобили
Щом няма пълноценни съперници остава единствено едно – всеобщото произвеждане на тези електрически автомобили. Докато няма всеобщо произвеждане, няма да има и облага. Разходите за заводите и оборудването са огромни и с цел да се излезе на облага би трябвало да се създават не по-малко от 250 000 електрическия автомобил Model 3 годишно – т.е., 5 000 седмично. Точно това споделя и Мъск. Но действително ли е?

Да се спрем на сухите числа. През първото тримесечие на тази година, компанията създаде малко над 12 000 електрическия автомобил. Това значи приблизително по 1 000 на седмица. Сега се създават по 500 електрическия автомобил на ден или 3500 на седмица. Това в действителност значи, че единствено за три месеца, компанията е съумяла няколко пъти да усили производството на електрически автомобили. Мъск възнамерява да реализира производството на 700 автомобила на денонощие или 5000 седмично. За тази цел построява олекотени постройки, в които слага нови поточни линии. Има всички шансове да успее.

Ако се съобразим с действителното произвеждане на електрически автомобили от първото и второто тримесечие на 2018 година може да предвиждаме, че Мъск ще реализира производството на 5000 електрическия автомобил в седмица някъде в края на юли. Тоест, всеобщите продажби могат да стартират при започване на третото тримесечие. Tesla няма по какъв начин да стартира да генерира облага по-рано от този период. Печалба може да се появи във финансовите доклади на Tesla някъде през четвъртото тримесечие на годината, когато размерът на производството осезателно надвиши 5 000 електрическия автомобил седмично. Планираните 10 000 електрическия автомобил Tesla Model 3 можем да чакаме през първите месеци на 2019 година.
Социалист ли е Илън Мъск?
Forbes ни подсети, че в един от своите туитове Мъск дефинира себе си като социалист. Това напълно не значи, че в кабинета си е сложил някои известни портрети. Това значи, че той слага интереса на обществото по-високо от ползите на капитала, в това число своя. Мъск смята, че човечеството би трябвало да стане мултипланетарно, с цел да оцелее. И прави каквото му е по силите. Той е на мнение, че за постигането на тази цел би трябвало да се стартира с организирането на постоянни полети до Марс.



Това изисква големи вложения и няма по какъв начин да не се върнем към признатия проект за възнагражденията на Мъск с акции на Tesla. Според този проект, през 2020 година той ще има пакет от акции за над $200 милиарда. Напълно галактически мащаб. Съвсем в типичния си жанр Мъск сподели, че ще продаде тези акции, с цел да получи средства, задоволителни за реализацията на проектите за Марс.

Колкото и далечно да ни наподобява това през днешния ден, рисковите тактики на Мъск до момента постоянно са довеждали до страхотни резултати. Неговите компании нарастват производството с гневни темпове. Миналата година Tesla създаде малко над 100 000 електрически автомобили, тази година ще създаде над четвърт милион, а през 2019 година – над половин милион. През 2020 година Мъск има намерение да показа на пазара кросоувъра Model Y. Планирано е производството на един милион от тези коли годишно. Освен това, ще се създава и пикапа Model E. След него би трябвало да се появи стилен електрически автомобил, с доста по-ниска цена от Model 3. Тоест, още през първата половина на 2020-те години той ще стартира да създава по един милион електрическия автомобил годишно.

Това са екстремално високи темпове на растеж, превъзхождащи всичко в историята на автомобилната промишленост. Това няма по какъв начин да стане посредством деликатна безрискова тактика, която генерира някакви постоянни, само че дребни облаги. И в действителност, Tesla може да покаже облага през втората половина на 2018 година, само че всички тези пари ще бъдат употребявани за подготовката производството на Model Y. Всеки негов идващ план изисква все по-голямо всеобщо произвеждане. Мъск пред очите ни построява нови понятия и похвати в стопанската система, технологиите, космоса, електрическите автомобили. И съумява.
Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР