Авторитетното списание Economist призова управляващия директор на Международния валутен фонд

...
Авторитетното списание Economist призова управляващия директор на Международния валутен фонд
Коментари Харесай

Призоваха Кристалина Георгиева да подаде оставка

Авторитетното списание Economist прикани ръководещия шеф на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева да подаде оставка поради, до момента в който е била отпред на Световната банка. Според изданието подозренията за дейностите ѝ подкопават доверието към МВФ.

Настоящите разкрития демонстрират, че изкуственото завишаване на индикаторите на Китай е осъществено по предписание на тогавашния президент на банката Джим Йонг Ким и неговия заместител Кристалина Георгиева (на фотографията отдолу), която в този момент е началник на МВФ. Целта е била да спасят Китай от срамно проваляне в класацията през 2017 година, тъкмо когато промените в страната набирали скорост.

" Скандалът подкопава доверието в МВФ "



Според основаното в Лондон списание обвиняванията към Георгиева имат сериозна тежест и компрометират способността на МВФ да работи като самостоятелен страж на данните за международната макроикономическа статистика. " Ръководителят на МВФ би трябвало да бъде самостоятелен съдия, до момента в който двама от най-големите му акционери, Америка и Китай, се изправят един против различен в нова епоха на геополитическо съревнование ", и прибавя, че критиците на многополюсния свят към този момент цитират абсурда като доказателство, че интернационалните организации не могат да се опълчват на Китай.

" Следващият път, когато МВФ се опита да реши валутен спор или помогне за разсрочване на дълга на страна, която е взела заем от Китай, критиците на фонда сигурно ще упоменат това следствие, с цел да подкопаят доверието в институцията. Ето за какво госпожа Георгиева, почитан чиновник на няколко интернационалните институции, би трябвало да подаде оставка ", се споделя в публицистичната публикация.

Цитирани са изказванията в отчета на адвокатската адвокатска фирма Wilmer Hale, че Георгиева, която по това време е била изпълнителен шеф на Световната банка, е благодарила на старши откривател от банката, че е " дал своя принос за мултилатерализма " при смяната на данните за Китай. " Сега и тя би трябвало да даде своя принос за мултилатерализма, като се отдръпна от поста ", написа The Economist.

Ежегодната ранглиста на Световната банка " Да правиш бизнес " (Doing Business), която сега е прекъсната, класираше обособените страни съгласно регулаторната и законовата среда в тях, лекотата на пускане на бизнес, финансирането, инфраструктурата и други ограничения, свързани с бизнес климата. Георгиева, която е дълготраен някогашен икономист на Световната банка и еврокомисар, отхвърли обвиняванията в следствието на адвокатската адвокатска фирма, заявявайки, че те " не дават отговор на истината " и че в никакъв случай не е упражнявала напън върху чиновници да манипулират данни.

" Не е правилно. Нито в този случай, нито преди, нито по-късно съм оказвала напън върху личния състав да манипулира данни ", сподели Георгиева пред 2700 чиновници на МВФ, съгласно стенограма от срещата, с която разполага Reuters. Георгиева твърди, че високо цени данните и разбора и не притиска личния състав да ги трансформира.

Институции като Световната банка страдат от изключително напрежение сред дипломатическите им отговорности и техните научни желания, чието съчетаване е доста сложна задача. Щом класацията " Да правиш бизнес " има толкоз огромно политическо значение за страните, тя би трябвало да разчита на външни институции като мозъчни тръстове или университети, които независимо да правят оценка страните, поучават специалисти.
Вълнения оттатък Океана

и акцентира " значимостта, която придава на осъществяването на цялостна, справедлива и своевременна инспекция ". Финансовото министерство на Съединени американски щати също проучва " сериозните констатации " в отчета на Wilmer Hale.

Трима представители на Републиканците в американския Конгрес желаеха да бъде включена информация за връзките на Георгиева с китайски представители в МВФ в полемиките за разпределянето на 650 милиарда $ към страните, членуващи в организацията. " Китай се усеща длъжен да има по-важна роля в метода, по който работят тези интернационалните организации; неналичието на ангажимент към полезностите на мултилатерализма показва за какво не би трябвало да се позволява ", пишат конгресмените.
Източник: expert.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР