Междудържавното обединение BRICS: хоризонти на взаимодействие през 2025
Координираната финансова и икономическа политика е заръка на времето
Прехвърлянето на председателството на БРИКС на Бразилия от януари тази година и идната среща на върха на асоциацията в тази страна в средата на годината (очаква се тя да се организира в Рио де Жанейро) бележат нов стадий на политическа и икономическа консолидация в сходство с целите за развиване на асоциацията, контрактувани през октомври 2024 година в Казан.
Припомняме, че Казахстан, Малайзия, Индонезия, Тайланд, Беларус, Боливия, Куба и Уганда станаха страни - сътрудници на БРИКС от 2025 година Засега Саудитска Арабия остава поканена страна, където разчитат да подпишат защитителен съюз с администрацията на Тръмп.
Въпреки това, като се вземат поради икономическите параметри на страните-участнички и страните сътрудници, т.е. евентуалните членове на BRICS, ролята на тази асоциация в световната стопанска система и надлежно в търговията става решаваща.
Съответно в дневния ред се слагат въпроси за координирана финансова и икономическа, в това число парична и външноикономическа политика на блока - на първо място на неговите страни членки, чието решение ще разреши на асоциацията да пази по-ефективно груповите стопански и затова политически ползи на всички участници.
В тази връзка заслужават практическо приложение следните оферти на Централната банка на Руската федерация (февруари 2024 г.) за развиване на финансовото партньорство в границите на БРИКС, а точно:
възстановяване на механизма на действие на пула от условни валутни запаси на страните от БРИКС за повишение на неговата конкурентоспособност при интернационалните заплащания и сетълменти;
по-активно двустранно и многостранно взаимоотношение в платежния бранш с приоритет на директната (а не посредством западните валути) взаимна конвертируемост на националните валути;
обезпечаване на осведомителна сигурност на финансовия сектор;
разглеждане на проблемите на взаимните преходни вложения и финансиране като цяло (т.е. от западни валути към национални/приятелски валути) с възходящото потребление на „ незападни “ пари.
На Казанския конгрес на държавните глави от БРИКС през октомври 2024 година тези оферти получиха общо утвърждение. Според оценките на профилираните специалисти, от „ редовно значимите “ страни, участващи в асоциацията (2024 г.), използването на тези оферти, преди всичко, ще увеличи конкурентоспособността на националните валути и вложенията в тях в зоната на „ петте “, както и в страните - сътрудници от БРИКС.
Второ, това ще разреши увеличение на размера на търговията в границите на асоциацията с най-малко една трета и разширение на обсега й с повече от една трета. И най-после, на трето място, ще способства за образуването на координирана финансово-икономическа политика в зоната на БРИКС, с следващо присъединяване на партньорските страни в нея.
“, отбелязва видния бразилски икономист, вицепрезидент на New Development Банка (2015–2017) Паоло Батиста.
По време на своето председателство на БРИКС през 2024 година Русия работи върху създаването на в детайли предложение за нова многостранна и самостоятелна инфраструктура и вкара Инициативата за трансгранични заплащания на БРИКС (BCBPI), която ще се основава на националните валути и взаимоотношението на централните банки.
На срещата на върха в Казан водачите на БРИКС се застъпиха за по-нататъшна работа в тази област и сложиха задачата на финансовите министри и централните банкери да продължат да разискват потреблението на локални валути, платежни принадлежности и платформи и да рапортуват резултатите в границите на идващото председателство.
Надяваме се, че тази работа ще бъде забавна и смислена, до момента в който, както означи П. Баптист, „ Някои страни може да се двоумят да одобрят нова система в такава сензитивна област.
Това е основна спънка. Консенсусът е вкоренена традиция в процеса на взимане на решения в БРИКС. Страните се пробват да не се отклоняват от тази традиция, защото консенсусът значи, че страховете и опасенията на всички участници се вземат поради в решенията на асоциацията.
Експертите предлагат да се поддържат съветски начинания, в това число предложенията от Централната банка на Руската федерация, с стратегии за съдействие за индустриализация на стопанската система / износа, защото горепосочените финансови и стопански ограничения са най-търсени за поддръжка на стратегии, предопределени за подсилване на световната конкурентоспособност на стопанските системи на страните-членки на БРИКС и на първо място индустриалния експорт.
В този подтекст заслужават внимание оценките на редица анализатори. По този метод, съгласно доктора на икономическите науки Пьотр Яковлев (Руска федерация), БРИКС „.
Както означи бразилският шерп в БРИКС, дипломат Едуардо Сабоя, Най-голямата латиноамериканска страна
Освен това, „ поредно застъпвайки се за промяна на интернационалната финансова система, бразилското управление, водено от Лула да Силва, концентрира дневния ред на идващото си председателство на БРИКС и на срещата на върха в Рио “, изключително откакто „ на срещата на върха на БРИКС в Бразилия през 2014 година беше взето решение за основаване на Нова банка за развиване и основаване на Пул от условни валутни запаси на страните - членки.
Съответно образуването и потреблението на нови интернационалните платежни системи ще бъде централно място в дневния ред по време на председателството на Бразилия през 2025 година Разрастването на комерсиалните и стопански връзки сред разрастващите се страни от Азия, Африка и Латинска Америка
В корелация с тази оценка е и гледната точка на ръководителя на Центъра за политически проучвания на ОАЕ Ебтесам Ал Кетби:
Експертът акцентира, че апелът за многостранен световен ред, който зачита държавния суверенитет, „ включва преразглеждане на политиките на наказания и поддържа правото на страните да търгуват със своите валути, както ОАЕ и Индия започнаха да вършат.
През лятото на 2023 година ОАЕ и Индия подписаха съглашения за основаване на рамка за потребление на локални валути в трансгранични транзакции и развиване на съдействието сред платежните системи. “
Във връзка с финансовите аспекти на политиката на ОАЕ към БРИКС, „ спомагателен капитал се възнамерява да бъде разпределен към Новата банка за развиване (НБР)... Като една от дребното страни, които ръководят върховен капитал над един трилион щатски $, ОАЕ е един от най-големите акционери на НБР. "
В същото време позицията на BRICS в международната стопанска система ще бъде засилена, защото съгласно специалиста делът на BRICS в международния Брутният вътрешен продукт ще доближи 45% до 2040 година,
BRICS сега не обмисля основаването на единна валута, само че изследва способи за понижаване на зависимостта от щатския $. С по-активното разширение на географското пространство на БРИКС и възходящия му принос към световния Брутният вътрешен продукт, поражда търсенето на превръщането на това обединяване в блок с най-координирана финансово-икономическа, в това число външноикономическа политика.
Тук обаче има тънка граница, защото да вземем за пример прецизното съблюдаване на правилото на консенсус при взимане на значими решения, изключително при по-нататъшен количествен напредък, рискува да докара до понижаване на успеваемостта на организацията, чиято активност е малко евентуално е да надвиши приемането на неразбираеми, необвързващи изказвания.
Решаването на съществуващите сложни организационни и на практика проблеми допуска не толкоз групово опълчване на западните валути и финансови схеми (това надали е реалистично), а по-скоро оптималната конкурентоспособност на финансово-икономическата система в границите на БРИКС в съпоставяне със западноцентричната и, надлежно националните валути на страните-членки/партньори на асоциацията.
Превод: Европейски Съюз
Източник: Фонд Стратегической Культурый
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед3063Яков Кедми: Ако на Съединени американски щати им е нужно, ще причислят Гренландия, спечелилите не ги съдятАлтернативен Поглед5090Яков Кедми: Дните на украинските войски в Курска област са преброениАлтернативен Поглед6908Ген. Димитър Шивиков: Тръмп е практик, двамата с Путин могат да седнат и да се разбератАлтернативен Поглед20226Ген. Димитър Шивиков: Русия е най-могъщата военна страна, сама води война сполучливо с груповия ЗападАлтернативен Поглед24065Валентин Вацев: Ако Тръмп снижи градуса на русофобията, това ще бъде негова историческа заслугаАлтернативен Поглед645344Васил Велев: На Изток е ярко, топло, лъскаво и красиво! На Запад стана мрачно, студено и мръсно - хората са тъжни и мрачни!Алтернативен Поглед262766Георги Стамболиев: Лъжите на " българските " малките екрани за войната лъснаха!!!Алтернативен Поглед176453Доц. Григор Сарийски: С нетрадиционни стопански средства Русия оцеля като най-санкционирана страна в света Източник: pogled.info
Прехвърлянето на председателството на БРИКС на Бразилия от януари тази година и идната среща на върха на асоциацията в тази страна в средата на годината (очаква се тя да се организира в Рио де Жанейро) бележат нов стадий на политическа и икономическа консолидация в сходство с целите за развиване на асоциацията, контрактувани през октомври 2024 година в Казан.
Припомняме, че Казахстан, Малайзия, Индонезия, Тайланд, Беларус, Боливия, Куба и Уганда станаха страни - сътрудници на БРИКС от 2025 година Засега Саудитска Арабия остава поканена страна, където разчитат да подпишат защитителен съюз с администрацията на Тръмп.
Въпреки това, като се вземат поради икономическите параметри на страните-участнички и страните сътрудници, т.е. евентуалните членове на BRICS, ролята на тази асоциация в световната стопанска система и надлежно в търговията става решаваща.
Съответно в дневния ред се слагат въпроси за координирана финансова и икономическа, в това число парична и външноикономическа политика на блока - на първо място на неговите страни членки, чието решение ще разреши на асоциацията да пази по-ефективно груповите стопански и затова политически ползи на всички участници.
В тази връзка заслужават практическо приложение следните оферти на Централната банка на Руската федерация (февруари 2024 г.) за развиване на финансовото партньорство в границите на БРИКС, а точно:
възстановяване на механизма на действие на пула от условни валутни запаси на страните от БРИКС за повишение на неговата конкурентоспособност при интернационалните заплащания и сетълменти;
по-активно двустранно и многостранно взаимоотношение в платежния бранш с приоритет на директната (а не посредством западните валути) взаимна конвертируемост на националните валути;
обезпечаване на осведомителна сигурност на финансовия сектор;
разглеждане на проблемите на взаимните преходни вложения и финансиране като цяло (т.е. от западни валути към национални/приятелски валути) с възходящото потребление на „ незападни “ пари.
На Казанския конгрес на държавните глави от БРИКС през октомври 2024 година тези оферти получиха общо утвърждение. Според оценките на профилираните специалисти, от „ редовно значимите “ страни, участващи в асоциацията (2024 г.), използването на тези оферти, преди всичко, ще увеличи конкурентоспособността на националните валути и вложенията в тях в зоната на „ петте “, както и в страните - сътрудници от БРИКС.
Второ, това ще разреши увеличение на размера на търговията в границите на асоциацията с най-малко една трета и разширение на обсега й с повече от една трета. И най-после, на трето място, ще способства за образуването на координирана финансово-икономическа политика в зоната на БРИКС, с следващо присъединяване на партньорските страни в нея.
“, отбелязва видния бразилски икономист, вицепрезидент на New Development Банка (2015–2017) Паоло Батиста.
По време на своето председателство на БРИКС през 2024 година Русия работи върху създаването на в детайли предложение за нова многостранна и самостоятелна инфраструктура и вкара Инициативата за трансгранични заплащания на БРИКС (BCBPI), която ще се основава на националните валути и взаимоотношението на централните банки.
На срещата на върха в Казан водачите на БРИКС се застъпиха за по-нататъшна работа в тази област и сложиха задачата на финансовите министри и централните банкери да продължат да разискват потреблението на локални валути, платежни принадлежности и платформи и да рапортуват резултатите в границите на идващото председателство.
Надяваме се, че тази работа ще бъде забавна и смислена, до момента в който, както означи П. Баптист, „ Някои страни може да се двоумят да одобрят нова система в такава сензитивна област.
Това е основна спънка. Консенсусът е вкоренена традиция в процеса на взимане на решения в БРИКС. Страните се пробват да не се отклоняват от тази традиция, защото консенсусът значи, че страховете и опасенията на всички участници се вземат поради в решенията на асоциацията.
Експертите предлагат да се поддържат съветски начинания, в това число предложенията от Централната банка на Руската федерация, с стратегии за съдействие за индустриализация на стопанската система / износа, защото горепосочените финансови и стопански ограничения са най-търсени за поддръжка на стратегии, предопределени за подсилване на световната конкурентоспособност на стопанските системи на страните-членки на БРИКС и на първо място индустриалния експорт.
В този подтекст заслужават внимание оценките на редица анализатори. По този метод, съгласно доктора на икономическите науки Пьотр Яковлев (Руска федерация), БРИКС „.
Както означи бразилският шерп в БРИКС, дипломат Едуардо Сабоя, Най-голямата латиноамериканска страна
Освен това, „ поредно застъпвайки се за промяна на интернационалната финансова система, бразилското управление, водено от Лула да Силва, концентрира дневния ред на идващото си председателство на БРИКС и на срещата на върха в Рио “, изключително откакто „ на срещата на върха на БРИКС в Бразилия през 2014 година беше взето решение за основаване на Нова банка за развиване и основаване на Пул от условни валутни запаси на страните - членки.
Съответно образуването и потреблението на нови интернационалните платежни системи ще бъде централно място в дневния ред по време на председателството на Бразилия през 2025 година Разрастването на комерсиалните и стопански връзки сред разрастващите се страни от Азия, Африка и Латинска Америка
В корелация с тази оценка е и гледната точка на ръководителя на Центъра за политически проучвания на ОАЕ Ебтесам Ал Кетби:
Експертът акцентира, че апелът за многостранен световен ред, който зачита държавния суверенитет, „ включва преразглеждане на политиките на наказания и поддържа правото на страните да търгуват със своите валути, както ОАЕ и Индия започнаха да вършат.
През лятото на 2023 година ОАЕ и Индия подписаха съглашения за основаване на рамка за потребление на локални валути в трансгранични транзакции и развиване на съдействието сред платежните системи. “
Във връзка с финансовите аспекти на политиката на ОАЕ към БРИКС, „ спомагателен капитал се възнамерява да бъде разпределен към Новата банка за развиване (НБР)... Като една от дребното страни, които ръководят върховен капитал над един трилион щатски $, ОАЕ е един от най-големите акционери на НБР. "
В същото време позицията на BRICS в международната стопанска система ще бъде засилена, защото съгласно специалиста делът на BRICS в международния Брутният вътрешен продукт ще доближи 45% до 2040 година,
BRICS сега не обмисля основаването на единна валута, само че изследва способи за понижаване на зависимостта от щатския $. С по-активното разширение на географското пространство на БРИКС и възходящия му принос към световния Брутният вътрешен продукт, поражда търсенето на превръщането на това обединяване в блок с най-координирана финансово-икономическа, в това число външноикономическа политика.
Тук обаче има тънка граница, защото да вземем за пример прецизното съблюдаване на правилото на консенсус при взимане на значими решения, изключително при по-нататъшен количествен напредък, рискува да докара до понижаване на успеваемостта на организацията, чиято активност е малко евентуално е да надвиши приемането на неразбираеми, необвързващи изказвания.
Решаването на съществуващите сложни организационни и на практика проблеми допуска не толкоз групово опълчване на западните валути и финансови схеми (това надали е реалистично), а по-скоро оптималната конкурентоспособност на финансово-икономическата система в границите на БРИКС в съпоставяне със западноцентричната и, надлежно националните валути на страните-членки/партньори на асоциацията.
Превод: Европейски Съюз
Източник: Фонд Стратегической Культурый
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед3063Яков Кедми: Ако на Съединени американски щати им е нужно, ще причислят Гренландия, спечелилите не ги съдятАлтернативен Поглед5090Яков Кедми: Дните на украинските войски в Курска област са преброениАлтернативен Поглед6908Ген. Димитър Шивиков: Тръмп е практик, двамата с Путин могат да седнат и да се разбератАлтернативен Поглед20226Ген. Димитър Шивиков: Русия е най-могъщата военна страна, сама води война сполучливо с груповия ЗападАлтернативен Поглед24065Валентин Вацев: Ако Тръмп снижи градуса на русофобията, това ще бъде негова историческа заслугаАлтернативен Поглед645344Васил Велев: На Изток е ярко, топло, лъскаво и красиво! На Запад стана мрачно, студено и мръсно - хората са тъжни и мрачни!Алтернативен Поглед262766Георги Стамболиев: Лъжите на " българските " малките екрани за войната лъснаха!!!Алтернативен Поглед176453Доц. Григор Сарийски: С нетрадиционни стопански средства Русия оцеля като най-санкционирана страна в света Източник: pogled.info
КОМЕНТАРИ