Архимандрит Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария, е роден в

...
Архимандрит Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария, е роден в
Коментари Харесай

Семинарията не само образова, но и възпитава децата

Архимандрит Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария, е роден в София през 1978 година На 27 юни 2002 година е постриган за духовник в Дивотниския манастир. Същата година на 12 октомври е ръкоположен за йеродякон от тогавашния софийски викарий Знеполски свещеник Николай. Месец по-късно в старинния столичен храм " Св. Петка " е ръкоположен за йеромонах. От 2002 година е свещеник на Дивотинския манастир " Света Троица ". На 13 юни 2017 година на вечерното свещенодействие в семинарския храм, Българският Патриарх Неофит дружно с членове на Св. Синод назначи и вкара Негово Високопреподобие архимандрит Пахомий  за ректор на Софийската духовна семинария " Св. Йоан Рилски ".
При нас се образоват възпитаници и от българските общности в Молдова, Албания и други страни Преподаваме всички дисциплини плюс богословие, латински и старогръцки, споделя архимандрит Пахомий в изявление за вестник " СТАНДАРТ "
- Ваше Високопреподобие, доста благодаря, че се съгласихте да дадете изявление за " Стандарт ".
- Аз също доста благодаря, че ми давате опция да поговорим за възпитаниците на Софийската Семинария.
- Как се справяте с процеса на преподаване в тази пандемична конюнктура?
- Целият свят в този момент се намира в една много сложна обстановка заради COVID-19, само че изключителни вреди търпи просветителната система. Както всички останали учебни заведения в България, по този начин и Софийската семинария преминахме от ноември в отдалечена форма на образование. Ръководството и преподавателите поставят огромни услилия да няма пропускане на образователен материал. За всички стана ясно обаче, че отдалечената форма не е равностойна на присъствената както във връзка с преподаването на уроците, по този начин и по отношение на връзката учител-ученик и взаимоотношенията сред учениците.

Още повече това се отнася за духовните учебни заведения

които дават професионално обучение и доста от предметите са на практика.
- Добре, Вие казвате, че практическата подготовка на семинаристите търпи вреди. В кои точно предмети?
- Християнството е метод на живот и нашите семинаристи, пребивавайки в Семинарията, вземат участие в богослужебния живот на Църквата. За тази цел те учат литургика, която е предмет, даващ познание за богослужението, типик - дисциплината, в която се учи реда на църковните служби, източноцърковно пеене, църковнославянски език и омилетика, която приготвя учениците за проповед. В отдалечена форма тази материя много по-трудно може да бъде преподавана и усвоявана от страна на учениците.
- Знаем, че учениците към този момент са се върнали в учебно заведение. Как протича образователният развой при вас?
- Както всички останали учебни заведения в България, по този начин и Софийската семинария съблюдава предписанията, дадени от Министерството на образованието и Министерството на здравеоопазвенето. По графика на МОН се върнаха 8-ми и 12-ти клас, а от 18 февруари се връщат 10-ти и 11-ти клас. Тези две седмици бяха от извънредно значение точно за 8-ми и 12-ти клас. За осмокласниците, които таман стартират своето обучение в Семинарията, беше належащо да положат положително начало в практическата подготовка, а на 12-ти клас им предстоят държавни зрелостни изпити, за които би трябвало да се готвят по-сериозно.
- Има ли претенденти за Семинарията и по какъв начин става набирането на децата?
- Много са нещата, които оказват въздействие за набирането на възпитаници освен в Семинарията, само че и в останалите учебни заведения. Сред тях

изключително тежък фактор е демографската рецесия

Струва ми се, че доста от родителите в избора си на учебно заведение се водят единствено от съображения за кариерното развиване и материално процъфтяване на децата си. Не е загадка, че немалка част от възпитаниците на елитни гимназии впоследстсвие не престават освен образованието си, само че и живота си зад граница. Семинарията има други цели - обучение и образование на основата на многовековния опит на нашия народ в християнски дух и родолюбие.
- С какво Семинарията би могла да притегли децата и родителите, с цел да я изберат?
- Нашето учебно заведение е една от най-старите просветителни институция в България. Семинарията е правоприемник на две значими възрожденски учебни заведения - Лясковското духовно учебно заведение и Самоковското богословско учебно заведение. От 1902 година до в този момент в Софийската духовна семинария се образоват млади, стимулирани и вярващи в Бога българи, които интензивно са взели участие в публичния и църковен живот на нашия народ. Освен на образованието на учениците, в Семинарията постоянно се е подчертало и на тяхното образование. Мисля, че доста от родителите  избират нашето учебно заведение имено тъй като си дават сметка какъв брой значимо е младежите да се развиват освен в теоретичен и интелектуален проект, само че и да имат знание за духовната страна на живота, да знаят за Бога и за полезностите на нашия жанр.
- Какво е образованието, което получават учениците в Семинарията?
- Много значимо е да обърнем внимание, че в Софийската семинария се преподават всички общообразователни дисциплини според държавните условия за професионална гимназия. Към тези предмети се прибавя и профилираната богословска подготовка - по този начин да вземем за пример семинаристите учат Стар и Нов Завет, История на Църквата, апологетика, догматика и други Особено място заема проучването на антични езици - старогръцки и латински. Разбира се, актуалните езици като британски и съветски също са застъпени. Учениците ни могат да посещават и в допълнение

извънкласни действия като иконопис, дърворезба или курс по програмиране

Освен това предлагаме и положителни условия за спорт - съвременно футболно игрище и фитнес.
- Какви деца избират да учат в Софийската духовна семинария?
- Голямата част от нашите ученици са младежи, които желаят да научат освен това за своята религия и за православната традиция на народа ни. В Софийската семинария се образоват възпитаници от всички краища на България, само че и от нашите общности в Молдова, Албания и от други страни. Смятам, че това разнообразие в учебното заведение също дава неповторима опция на учениците да живеят и учат с връстници от разнообразни места.
- В Семинарията беше построено ново общежитие. Какви са изискванията за живот?
- През 2018 година Негово Светейшество патриарх Неофит откри и освети  ново общежитие, в което учениците, които не са от София, са настанени в стая по двама със личен хигиеничен възвел. Условията за живот в пансиона фактически са отлични и дават отговор на актуалните упования за улеснение и автономия на учениците. В последните две години бяха осъществени поправки на централния корпус, в който се организират образователните занятия - фасадата възвърна истинския си тип, отоплителната система беше актуализирана, а от тази година, със средства, предоставени от Министерски съвет, стартират и реставрационни работи в семинарския храм " Св. Йоан Рилски ".

Голяма полезност на учебното заведение е богатата библиотека

в чийто фонд са събрани книги от самото му основаване. Учениците ни имат достъп до книги от всички сфери на знанието. В семинарията има и съвременно оборудван интерактивен кабинет, който разрешава увлекателното онагледяване при преподаването. Относно материалната обезпеченост на семинаристите би трябвало да се знае, че те са на цялостната прехрана на Светия Синод на Българската православна черква.
- Още един път благодаря за изявлението. Накрая да Ви запитам, какво бихте поискали на нашите читатели?
- На читателите поисквам Божието благословение да пребъде с тях и в създалата се  обстановка най-много искам Бог да дарува здраве на всички.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР