Огромно неизвестно езеро откриха в Антарктида
Антарктическият лед крие под себе си незнайно езеро с дължина 100 километра. До този извод са стигнали учени въз основа на данни, показани в Европейския съюз по геонауки, оповестява New Scientist.
Подобни подледни езера съставляват голям интерес за науката, защото може да крият неповторими форми на живот, заключени в изолираност от околния свят милиони години.
Макар че езерото не надвишава по размери известното Восток (размерите на Восток са 240 км дължина и 60 км ширина), новото езеро се намира много по-близо до изследователските станции и учените ще могат доста по-лесно да го доближат и изследват, споделя Мартин Сийгерт, член на екипа, разкрил новия географски обект.
Догадката за съществуването на езерото се основава на сателитни фотоси, където учените са разпознали канали по повърхността на ледовете, тъкмо съвпадащи с следените над към този момент известни подледни езера и канали.
„ Видяхме тези странни линии по повърхността и по тях предположихме, че там съществуват солидни канали с дължина 1000 километра, а също и огромно подледно езеро “, споделя Сийгерт.
Ученият добавя, че новото езеро има дължина към 100 км, широчина 10 км и по форма повече наподобява на линия, а дългите канали и каньони, излизащи от него, се протягат на 1000 километра по източното крайбрежие на Антарктида.
Напомняме, че при започване на тази година под антарктическите ледове учените откриха .
Откритието беше осъществено от интернационален екип геолози от Англия, Съединени американски щати, Австралия и Китай след проучване на сателитни изображения. Впоследствие е извършена георадиолокация – геофизичен способ, който се основава на излъчването на импулси електромагнитни талази и регистрирането на сигнали, отразени от разнообразни обекти на сондираната среда.
Каньонът с дължина към 1000 км и дълбочина до километър е ситуиран в Източна Антарктида в Земята Принцеса Елисавета и явно е издълбан дълго преди да се появи антарктическият мразовит щит. Георадиолокацията е разрешила да се дефинира и подледно езеро с повърхност 1250 квадратни километра, с което каньонът може да е обвързван.
„ Невероятно, само че такива огромни обекти едвам в този момент се разкриват на учените. Фактически ние знаем за релефа на Антарктида по-малко, в сравнение с за повърхността на Марс. Информацията за скрития под леда ландшафт ще ни разреши по-добре да разберем по какъв начин леденият щит реагира на климатичните промени “, споделя водещият създател на проучването Стюарт Джеймисън (Stewart Jamieson).
Досега за най-големия каньон на Земята се смяташе открит през 2013 година обект, също ситуиран под ледовете – в Гренландия. Неговата дължина е 750 километра. Широко известният Гранд каньон в щата Аризона се протяга на 445 километра.
В същото време откриването на новия каньон не се явява публично – потвърждаването на неговото битие и връзката му с подледното езеро се възнамерява за края на 2016 година с георадиолокация на по-големи територии на Антарктида.