Александър Везенков и съотборниците му от Олимпиакос останаха в подножието

...

Везенков и Олимпиакос изпуснаха титлата в Евролигата

Александър Везенков и съотборниците му от Олимпиакос останаха в подножието на европейския баскетболен връх. Гръцкият отбор отстъпи пред Реал Мадрид със 78:79 (24:17, 21:28, 18:14, 15:20) във финала на Евролигата в литовския град Каунас, допускайки поврат след точна пукотевица на Серхио Люл три секунди преди края. Испанският гранд, който за последно бе триумфирал през 2018 година, завоюва 11-а купа на Стария континент, а гръцкият състав за шести път в историята си заслужи сребърните медали в най-престижния европейски клубен шампионат по баскетбол за мъже.
Спортист номер 1 на България за 2022 година се показа на извънредно равнище и изцяло отбрани наградите, които завоюва по-рано през сезона – за най-хубав изпълнител и най-полезен играч в Евролигата. Националът ни означи 29 точки, овладя 9 битки и подаде 4 асистенции за съвсем цялостни 40 минути на терена. С достижението си Везенков изравни върха за най-вече вкарани точки във финала на Евролигата, записан от Шейн Ларкин през 2019 година.
Сблъсъкът в Каунас бе четвърти сред Олимпиакос и Реал Мадрид в спор за купата. В първата среща надвива Реал Мадрид през 1995-а, през 2013-а ликува Олимпиакос, а две години по-късно, през 2015-а още веднъж победител бе Реал.
Сред публиката в „ Жалгирио Арена “, в която доминираха почитателите на гръцкия тим, бяха и редица звезди от Националната баскетболна асоциация като литовеца Йонас Валанчунас и латвиеца Кристапс Порзингис.
Двубоят предложи страхотни страсти за феновете, високо движение и голям брой обрати. Срещата започва с бърза замяна на кошове, а баскетболистите на Олимпиакос заложиха на стрелбата от далечна отдалеченост, вкарвайки три следващи тройки. След пет следващи точки на Александър Везенков гръцкият отбор дръпна с 14:9 в средата на първата четвърт, а малко по-късно Везенков и Айзея Канън вкараха за преднина от 19:10. Разликата стигна 12 при 24:12 след нов панер на Везенков, който натрупа 9 точки на сметката си досега, а началната част приключи при 24:17.
Преследването сред двата състава продължи и във втората четвърт, а Реал Мадрид понижи до 3 точки изоставането си – 27:24 след тройка на Серхио Родригес. Александър Везенков бе прецизен на два пъти от наказателната линия, само че с тройка на Марио Хезоня и попадения на Валтер Таварес и Серхио Родригес испанският гранд обърна до 31:29 в своя изгода в границите на 4 минути. На няколко пъти противниците си размениха водачеството, забивка на Хезоня донесе 4 точки задатък за Реал, който след това поведе с 45:40. Кош на Везенков за Олимпиакос и тройка на Шакил МакКисик доведоха до тъждество 45:45 в края на първото полувреме. Българският национал към този момент имаше 15 точки, 5 битки и 3 асистенции.
Второто полувреме стартира с замяна на точни стрелби за 3 точки, а след три минути игра Олимпиакос водеше с 54:52, закрепени с петата тройка на рожденика през днешния ден Канън. Пак американецът осъществя за преднина от 5 при 57:52 в средата на третата част, а Реал Мадрид изравни при 59:59 при оставащи по-малко от 2 минути от интервала. МакКисик и Костас Слукас помогнаха за задатък от 63:59 за гръцкия отбор преди последните 10 минути.
Александър Везенков означи тройка за 7 точки преднина – 68:61 при започване на четвъртата част и отново той с втората си тройка в мача направи резултата 74:67 при оставащи 6 минути. Олимпиакос водеше със 78:72 две минути преди края, само че не съумя да означи повече панер. С две следващи точни стрелби Родригес съкрати отдалеченост до 1 точка при оставащи 46 секунди - 77:78, а Серхио Люл осъществя 2 точки и даде задатък на Реал Мадрид за 79:78 три секунди преди края на мача. В последната офанзива за Олимпиакос Костас Слукас пропусна при стрелбата си и испанският гранд победи с купата.
Серхио Родригес бе най-резултатен за спечелилите с 15 точки, 4 битки и 9 асистенции, а Валтер Таварес, който бе определен за Най-полезен състезател във Финалната четворка, се регистрира с 13 точки и 10 битки. Марио Хезоня добави 12 точки и 3 битки за Реал, а Серхио Люл приключи единствено с донеслите шампионската купа 2 точки. За Олимпиакос Айзея Канън означи 21 точки, 2 битки и 2 асистенции, до момента в който Шакил МакКисик се включи с 14 точки.
Източник: duma.bg