„Имаме грешка в системата за таксуване на пътници в метрото

...
„Имаме грешка в системата за таксуване на пътници в метрото
Коментари Харесай

Калоян Паргов: Как Столична община защитава личните данни на софиянци, щом няколко човека могат да пътуват с една карта?

„Имаме неточност в системата за таксуване на пасажери в метрото и пропуск в сигурността и успеваемостта й – има опция посредством телефон, с една закупена карта, да пътуват няколко индивида. Това е трябвало да бъде тествано. В София се работи на парче както столичните улици и булеварди, които изискват наново поправяне след рязането на лентички“. Това съобщи на конференция ръководителят на БСП-София Калоян Паргов. Той акцентира, че директивата GDPR за отбрана на персоналните данни задължава над 50 000 субекта, измежду които и Столична община, да се приготвят за отбрана на персоналните данни. „Щом има подобен пробив в системата и разрешава на повече от един човек да употребява една и съща карта, по какъв начин тогава Столична община пази персоналните данни на софиянци и най-много посредством Центъра за градска подвижност, който събира такива? Очевидно Столична община не е готова“, съобщи Паргов.

По тематиката за Тикет системата той изясни, че консорциум от компании е спечелил публичната поръчка на стойност 73 млн. лева „Ако тази система бъде изпълнена по този начин, както и предходната, позволяваща пробиви, явно ще имаме потребност и от още няколко милиона, с цел да вършим ремонт върху ремонт“, изясни ръководителят на столичните социалисти и акцентира, че групата на Българска социалистическа партия ще взе участие в мониторинга на осъществяването на тази система и ще осведоми дали се съблюдават условията, какви са проблемите и има ли пропуски.

По мотив пожара в Царските конюшни Паргов съобщи, че той явно е тенденциозен и за това няма никакво подозрение. Той напомни, че групата общински съветници от Българска социалистическа партия, дружно с депутатите от ПГ на “БСП за България ”, са сезирали основния прокурор във връзка тази скандална договорка, когато за 90 лева на квадрат е била продадена тази земя, оценена от оценител, против който към този момент се води дело. Той акцентира, че поради проблема със Слатина левицата е поискала отстраняването на същия този оценител и повторна оценка. „Предложихме, с цел да няма подозрения и спекулации, да се направи указател на всички проблематични парцели и да се обезпечи оптималната бистрота в подбора и оценката им“, изясни той. Според него София има и още един огромен проблем – продължаващото развиване във вътрешността. „Примерът на Букурещ от 90-те години е да се каже ясно накъде ще се развива София и всички сходни проблеми да бъдат разполагани в посоката, в която би трябвало да се развива София“, заключи Калоян Паргов.

„ Когато наближи август, Столичният общински съвет взима все значими за софиянци решения и то за доста пари. Едно от тях е системата за таксуване и издаване на билети за градския превоз. ” Това сподели зам.-председателят на ПГ на „ Българска социалистическа партия за България ” Георги Свиленски. Той напомни, че още през януари 2016 година Столичният общински съвет гласоподава капиталовата стратегия на Центъра за градска подвижност /ЦГМ/, като е планувал 7 млн. евро за създаване на тикет-система. През октомври 2016 година ЦГМ реши да прави нова билет – система за 83 млн.лв., като параметрите на двете са едни и същи, само че разликата в цената е за 60 млн. лева Народният представител добави, че действителната стойност на такава система, съгласно специалисти е 35 млн.лв., дружно с поддържане за 8 години „ Откъде идва разликата до тези 83 млн.лв. и защо ще се употребяват? Отговор би трябвало да даде кметът на София, тъй като с тези пари могат да се изградят десетки детски градини ”, посочи Свиленски. Той изясни, че по проект първият вид е щял да бъде поддържан 2 години, а вторият 8, като за всяка година общината ще заплаща по 2 милиона лв.. Като се калкулират всички разноски, разликата в цената сред двете системи щяла да е най-малко 30 млн.лв. Той изрази съмнение, че компаниите с специалисти, които в действителност могат да изградят билет – системата, ще се окажат подизпълнители на спечелила „ компания – касичка ”, която ще се регистрира финансово някъде.

Като втори проблем Георги Свиленски означи заменките в столицата. По думите му през последната година Столична община ги е прикрива под форма на подаяние. Свиленски уточни изключително абсурден случай на подмяна на терен в кв. Слатина за други два, в кв. Лозенец и в кв. Оборище. „ Оценителят е еднакъв – госпожа Юлия Цекова, която оцени и „ Царските конюшни ” за 650 000 лева Защо все на нея се стопират? Чакам отговор от госпожа Фандъкова ”, сподели Георги Свиленски. Той осведоми, че въпросната подмяна се е случила след пет опита на СОС. „ Били са препоръчани два разновидността от оценителя. Разликата сред двата е 400 000 лв.. СОС обаче избира по-неблагоприятния. Питам госпожа Фандъкова – за какво ”, добави още Свиленски. Той беше безапелационен, че Българска социалистическа партия ще сезира административна прокуратура, тъй като по думите му има нарушаване и заобикаляне на закона.

Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР