5 май е Европейският ден за протест на хората с

...
5 май е Европейският ден за протест на хората с
Коментари Харесай

5 май – Европейски ден за независим живот



5 май е Европейският ден за митинг на хората с увреждания, който от 2014 година се назовава Европейски ден за самостоятелен живот. Денят се празнува от 1992 година по самодейност на Европейската мрежа за самостоятелен живот. Българският филиал на Европейската мрежа съществува от 1995 година под името Център за самостоятелен живот. В този ден европейската общественост демонстрира своята поддръжка за равнопоставеност и заслужен живот на хората с увреждания и фамилиите с деца с увреждания.

Темата разяснява в “Нашият ден “ Йордан Младенов от Народно читалище " Луи Брайл ":

“Читалището се намира на пл. “Славейков “ 1 и развива единствената брайлова библиотека в България . Колекцията от брайлови книги е почнала да се събира още от 1928 година, когато е било основано самото читалище. Първоначално всичките брайлови книги са писани на ръка по едни от най-примитивните способи – с плоча и шило. Много запалянковци, които са желали да има такава библиотека, са работили доста интензивно чак до 1994 година, когато към този момент се вкарва компютърният щемпел на Брайл. И към този момент по-късно, след 2007 година, с един доста високоскоростен принтер печатаме книги. Фактически, ние произвеждаме и съхраняваме книги, като ги разпространяваме в цялата страна – в София по домовете, а в останалата част от страната – по пощата.

Успоредно с това читалището развива електронна библиотека, която е лицензирана и е единствената в България електронна библиотека за  книги, които са във формат, наличен за незрящи. Там има към 15 000 заглавия от електронни книги. Брайловите книги са към 4500 заглавия, в действителност електронната книга е налична за всички незрящи в страната, без да се постанова да идват до читалището. “



Достъпна среда в читалището

“Преди години беше изработен асансьор с план към Агенцията за хората с увреждания, който направи по-достъпно идването в читалището, изключително за по-възрастни хора. Освен това, вътре, в самото читалище, всичко е по този начин проведено, че да бъде комфортно за незрящите хора, тъй като ние, като се изключи че сме библиотека, организираме и някои всеобщи мероприятия – срещи с писатели и разисквания на книги. Събираме по едно и също време към 25-30 индивида в читалището и би трябвало средата в действителност да е безвредна . “

Музикалните сформира към читалището

“Преди години имаше един детски състав, чиито членове пораснаха. Сега съставът съществува под името “Феникс “, само че те към този момент не са деца, а младежи. Освен това ние си сътрудничим и с учебното заведение за незрящи деца, там също имат сформира. Стараем се, доколкото можем, да разпространяваме опциите на незрящите хора, които се занимават с изкуство. Извършваме и една извънредно скъпа услуга за незрящите хора – намираме книги, които някой незрящ човек търси и ги сканираме, след което ги предоставяме в границите на часове. Това е изключително значимо за студентите, по този метод подкрепяме тяхното обучение. “

Реализацията…

“Имаме незрящи младежи, които са съумели да научат непознат език и да се квалифицират добре да работят с компютри, нито един от тях не е незает. Всичките са на работа, даже на високоплатени позиции в клонове на непознати компании. Голяма част от незрящите хора се осъществят като масажисти. “

Чуйте цялостния диалог в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР