30% увеличение на цената на газа през зимните месеци. Това

...
30% увеличение на цената на газа през зимните месеци. Това
Коментари Харесай

Росен Христов: Природният газ през януари ще поскъпне с около 30%

30% нарастване на цената на газа през зимните месеци. Това предвижда енергийният министър Росен Христов в ефира на „ Здравей, България ”. Причината – чака се да използваме количества от хранилището в Чирен, които са купени на по-високи цени.

„ Надявам се цената да е под 200 лева, само че евентуално междинната цена ще е към 200 лева, което е в границата на допустимото ”, разясни той.

До 10 дни България би трябвало да завърши договарянията с Турция за доставка на природен газ. Очаква се да бъдат подписани дълготрайни контракти.

„ България употребява към 3,5 милиарда куб. метра газ на година. 1 милиард идва от Азербайджан, т.е. към 30%. В момента всичко останало купуваме от Гърция- полутечен и тръбен газ. Това са краткосрочни контракти. С Турция направихме огромен пробив при срещата сред Радев и Ердоган. Българският президент съумя да контракти напълно смяна в тяхната позиция по отношение на партньорството ни. Това не е постигано в никакъв случай до момента – да употребяваме турските терминали за полутечен газ.

Преговаряме за 1 милиард куб. метра, което са още 30%. Говорим за 13-годишен контракт на доста преференциални цени. Трябва да е отново с кораби и да се втечнява. Следващата стъпка е доставката на кораби. Върви 10-годишен търг. Турция ни предлага да се включим в техните договаряния с няколко от най-крупните международни снабдители. Преговарят главно с американски компании и с европейски – Норвегия ”, разясни министърът на енергетиката.

По думите му служебното държавно управление се е пробвало през октомври и ноември да държи ниски цени, тъй като август и септември бизнесът е бил шокиран.

„ Средната стойност се дефинира от целия микс от газа, който имаме в страната. Зимните месеци започваме към количествата, които купуваме, да прибавяме и от Чирен. Там, за жалост бяха нагнетени количества, които са купени на доста висока цена август и септември от предходното държавно управление. Сега ги употребяваме и те подвигат междинната цена на всичкия газ, който купуваме. Другият съставен елемент, на който можем да влияем повече, е втечненият газ, който продължаваме да купуваме на месечна база. Именно за това беше и тази битка в Брюксел за цената на тавана на газа. Ние и още 10 страни преговаряхме доста интензивно. Нашето предложение беше от порядъка 150-160 евро. Холандия оферираше 275 евро. С дълги договаряния го смъкнаха на 200, след това на 188. Регулаторът следи калкулацията да е точна. Имам упования, че ще успеем да смъкнем под 200. С приемането на тавана се надявам цените на тържищата да стартират да спадат ”, разясни Христов.

Относно дарените от България генератори за Украйна, Христов разясни, че обстановката в Болград е доста тежка.

„ 70% от популацията там е българско. Закарахме 16 генератора, които да обслужват публичните здания – учебни заведения, лечебни заведения. Не е обикновено в 21 век в Европа сходни спорове да се вземат решение с танкове, с оръжия ”, сподели още енергийният министър.

Той е безапелационен, че рафинерията „ Лукойл Нефтохим ” би трябвало да работи, в случай че желаеме да имаме евтини горива.
Източник: breaking.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР