2 пъти по-нисък е делът на българите, които имат положително

...
2 пъти по-нисък е делът на българите, които имат положително
Коментари Харесай

Алфа Рисърч: 63% от българите одобряват реакцията на ЕС срещу войната в Украйна

2 пъти по-нисък е делът на българите, които имат позитивно отношение към съветския президент Владимир Путин, по отношение на преди започването на военните дейности в Украйна. Това демонстрира изследване на " Алфа Рисърч " по поръчка на Българска национална телевизия. 48% е неодобрението към Путин, а позитивното отношение - 32%.

Пълното проучване ще бъде показано в предаването " Референдум " през днешния ден, 1 март, от 21.00 ч.

Войната в Украйна, с нейните жертви, премеждия, опустошения и заложеното на карта бъдеще на Европа, трансформира трагично българското публично мнение.

За четирите дни военни дейности, ползващият се години наред с положителен рейтинг съветски президент Владимир Путин губи над половината от своята известност в страната.

Ако през интервала 2020 - 2022 година сред 55% и 58% от българите са изразявали позитивни оценки за него, при единствено 20 на 100 негативни, в този момент обстановката коренно се обръща. Позитивните отзиви понижават съвсем двойно, до 32%, а негативните нарастват до 48%.

Ескалираща експанзия, изгубените човешки животи и от двете страни, опасността за потребление на нуклеарно оръжие, са факторите, които прекатурват настройките на хората, над три четвърти от които считат нахлуването на Русия в Украйна за безпричинно. В тези разломни дни, до неотдавна безусловно непознатият президент на Украйна Володимир Зеленски печели благосклонностите на 40% от интервюираните, 29% са с отрицателно мнение за него.

Безпрецедентното обединяване на европейските страни в налагането на единни наказания против Русия и помощ за Украйна се прави оценка като вярна политика от 63% от българските жители. На противоположното мнение са 32 на 100.

На този декор, 55% утвърждават поисканата от министър-председателя Кирил Петков оставка на военния министър, поради изразяваните от него „ персонални “ позиции по външната политика на страната, в прорез с общата държавна политика. 36% не са съгласни със промяната на Стефан Янев.

Доминиращото утвърждение за оставката на военния министър се дължи главно на обстоятелството, че в сериозната за света и България обстановка, когато Европа демонстрира цялостно единение, упованията на болшинството от жителите са и в българското държавно управление да няма разнобой, а ръководещите да работят единно и сплотено.

Хората си дават ясна сметка за тежките човешки, морални, стопански и обществени последици от разрушителната война, които ще се усещат все по-силно през идващите месеци.

Склонни ли са в тази обстановка да заплатят за по-високите цени на тока и горивата, в следствие от войната и наложените наказания?

47% от интервюираните декларират подготвеност солидарно да споделят за известно време част от цената от наложените наказания. 36% обаче, главно хора с по-ограничени материални благоприятни условия, не са склонни, или не биха могли да платят по-високите цени.

Разбираемо е безпокойството на бизнес и жители от идните стопански компликации, само че пред всекидневната загуба на човешки живот и риск от нуклеарна злополука, разбирането и вярата на болшинството от българите е, че единственият избавителен път е солидарността и решителното опълчване на войната, която, в случай че не бъде спряна, може да има доста по-чудовищни последици от тези, които сега поносим.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР