1. Свети Велики, архиепископ на Кесария Кападокийска (330 - 379)

...
1. Свети Велики, архиепископ на Кесария Кападокийска (330 - 379)
Коментари Харесай

ГОЛЯМ ПРАЗНИК: Васильовден е - в първия ден на новата година черпят 10 царски имена

1. Свети Велики, архиепископ на Кесария Кападокийска (330 - 379) - роден към 330 година в Кесария Кападокийска (Мала Азия) в знатно и благочестиво семейство, което се отличавало с непоколебима религия и християнски добродетели.

Св. приключил с отличие кесарийското учебно заведение. Тук той се срещнал с бъдещия изтъкнат църковен отец св. Григорий Богослов. Образованието му траяло в Константинопол, а по-късно и в Атина - център на културата и просвещението. Младият получил богати знания по философия, литература, реторика, математика, астрономия, медицина, изучавал задълбочено и богословските науки.
свързани новини26387на 06.11.202126732на 16.09.2021
През 356 година той се завърнал в родината си и приел св. кръщение. Светската кариера не го привличала. Стремейски се към подвижнически живот, той подхванал странствуване в Сирия, Палестина, Месопотамия и Египет, с цел да се запознае по-добре с монашеския живот и да откри образец за подражателство измежду тамошните отшелници. След двегодишно пътешествие св. основавал монашеско общежитие наоколо до Неокесария, на брега на р. Ирис. При него пристигнал и св. Григорий. Двамата се отдали на проучване на Свещеното Писание и съчиненията на църковните отци и писатели, както и на физически труд и молитва.

Този интервал е белязан от засиленото въздействие на арианската разкол, която макар осъждането й на Първия космополитен събор (365 г.), бил подсилен от светската власт и траял да смущава живота на Църквата. Св. взел ефективно присъединяване в битката против арианството.

През 364 година той се завърнал в Кесария, приел презвитерски ранг и станал непосредствен асистент на Кесарийския свещеник Евсевий. В продължение на шест години св. се изявил като незаместим овчар за кесарийските християни. След гибелта на еп. Евсевий те го избрали за собствен свещеник през 370 година.

С огромна безрезервност той провел основаването на благотворителен институт, като към новопостроения храм бил построен огромен комплекс, съдържащ болница, страноприемница, работилници, учебно заведение, жилища за епископа, свещениците, лекарите и чиновниците, които приютявали заболели и недъгави, извънредно небогати бездомници и сираци.

Св. отделял най-голямо внимание на богословските разногласия със савелиани, ариани и македониани и ревниво защитавал православието, които се водели по негово време. Роден малко след Първия космополитен събор, св. отдал целия си живот на теоретическото мотивиране на истината в православното богословие и съумява богословски да приготви догматичното изповядване на вярата от Втория космополитен събор (381 г.), извършен единствено две години след гибелта му.

Израз на своята православна религия и богати духовни дарования, св. отец дал в творенията си, като освен това постигнал удивително хармонично съчетаване на теорията с практиката. Така св. се показал като космополитен преподавател на Църквата, стремящ се да я резервира от ересите и да я укрепи и въздигне като " дирек и крепило на истината " (ср. 1Тим. 3:15).

Св. въодушевено разкрил същността на основополагащия християнски догмат за Свeтата Троица (в Adversus Eunomium, De Spiritu Sancto), като разяснил по какъв начин всяко от Трите Лица на Света Троица е със Свой персонален Ипостас с персонални отличителни свойства, само че при обща за Трите Лица природа.

Св. дал управление за същински християнски живот в своите отшелнически правила, тълкувал Свещеното Писание, като изключително в изясняването на Шестоднева разкрил огромните си богословски, метафизичен и естественонаучни знания, показал се и като литургист, съставяйки литургия, известна и до през днешния ден под името " Василиева литургия ".

Св. умрял на 1 януари 379 година едвам навършил 49 години.

ИМЕН ДЕН ПРАЗНУВАТ: Васил, Василка, Василена, Васко, Васка, Веселин, Веселина, Вълко, Вълчо и Весела

2. Св. страдалец Анкирски († 362 г.)
Източник: pik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР