Всички ние познаваме и обичаме нашата Луна. Тя съпровожда Земята

...
Всички ние познаваме и обичаме нашата Луна. Тя съпровожда Земята
Коментари Харесай

Земята е на път да улови мини Луна, но има нещо странно в нея

Всички ние познаваме и обичаме нашата Луна. Тя съпровожда Земята през последните милиарди години, само че надалеч не единственият ни сателит.

От време на време в орбитата на планетата ни краткотрайно попадат и други, по-малки обекти. Те се задържат в нея за къси интервали от време – от няколко месеца до няколко години – след което още веднъж поемат по своя път.

Наричаме тези обекти мини Луни. Въпреки че броят на сходни метеорити е доста по-голям, астрономите са удостоверили публично съществуването едвам на два - 2006 RH120, който ни посети през 2006-а и 2007-а, и 2020 CD3, който се намираше в орбитата на земята от 2018-а до май 2020-а.

Сега астрономите засякоха нов обект, наименуван 2020 SO. Неговата траектория е такава, че той най-вероятно ще бъде уловен краткотрайно от земната гравитация. Очаква се той да ни навести през идния месец октомври и да се задържи до май 20201-ва.

Както може да видите в симулацията по-долу, обектът ще навлезе и излезе през две от точките на Ларанж на Земята (гравитационно постоянни точки, основани чрез гравитационното взаимоотношение на Земята със Слънцето.

Само по себе си събитието ще е удивително, само че съществува една измама. Земеподобната орбита на 2020 SO, както и ниската му скорост, подсказват, че това в действителност не е метеорит, а по-скоро с нещо, което е основано от човек.

2020 SO е систематизиран като метеорит вид „ Аполо “ – клас метеорити, чийто пътища пресичат орбитата на Земята. Те постоянно прелитат покрай планетата, само че по всичко проличава, че 2020 SO не е като множеството обекти от този вид.

Според учените най-вероятно става дума за отломка от ракетата Atlas Centaur-D, която е била изстреляна още през 1966 година

Досегашният разбор демонстрира, че отломката съответствува тъкмо с траекторията на ракетата. Очакванията на учените са, че обектът ще влезе в непрекъсната орбита към Земята на 1-ви декември т.г., когато е най-близката му точка с нея. Това ще стане на разстояние от към 49 000 км. и ще даде опция на астрономите да прегледат обекта с повече детайлности и да потвърдят дали в действителност е отломка.

Обектът не съставлява никаква заплаха за Земята или хората. Той няма да повлияе по никакъв метод, само че има по-скоро алегорично значение, че галактическият боклук последователно ще се трансформира във все по-голям проблем. Астрономите от дълго време знаят това и работят по хрумвания за намаляването на отломките от ракети и спътници, само че това е доста сложна и скъпа задача.

Източник: Science Alert

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР