В рамките на проект Помисли преди да изхвърлиш“, в периода

...
В рамките на проект Помисли преди да изхвърлиш“, в периода
Коментари Харесай

Социологическо проучване, проведено в рамките на проект „Помисли преди да изхвърлиш“

В рамките на план „ Помисли преди да изхвърлиш “, в интервала 02-15 май 2023 година, беше извършено социологическо изследване за проучване на публичното мнение по тематиката “управление на боклуци “, включително „ предварителна защита на формиране на боклуци и повторната им  приложимост “.

На базата на осъществено проучване на публичното мнение бяха открити настройките на популацията и беше изградена систематична и достоверна картина за главните оценки на жителите на страната относно положението на значими индикатори за предварителна защита и повторна приложимост на отпадъците.

Целта на изследването беше да откри настройките и информираността на целевите групи (18+) за:
за идентификация на проблемите, свързани с понижаване и повторна приложимост на отпадъци;за оценка на проблемите, свързани с предварителна защита и повторна приложимост на боклуци по повод на други житейски проблеми;за оценка на проблемите, свързани с предварителна защита и повторна приложимост на боклуци и тяхното значение за обитаемото място
  Обемът на извадката беше 1224 респонденти, като тя беше стратифицирана по местоживеене, като за райониращи бяха употребявани признаците област и местоживеене (град, село). Извадката включва 102 гнезда - по 12 лица в гнездо.

Част от тематики, които обхвана изследването бяха:
Идентификация на проблемите, свързани с понижаване и повторна приложимост на отпадъци;Проблемите, свързани с предварителна защита и повторна приложимост на боклуци по повод на други житейски проблеми;Проблемите, свързани с предварителна защита и повторна приложимост на боклуци и тяхното значение за обитаемото място.
 
 Основните заключения от социологическото изследване са следните:
 
Загубите и разхищението на храни са съществено предизвикателство освен в народен, само че и в международен мащаб. Това усилва риска от продоволствена неустановеност, недохранване и прекалено ползване на вода във време, когато гладът по света нараства.Общото количеството на формираните битови боклуци, съгласно формалната статистика в България следва наклонност към трайно понижение. Съществено понижават количествата на депонираните битови боклуци и на непосредствено депонираните битови боклуци. Делът на битовите боклуци в общото количество на формираните боклуци за интервала 2008-2018 година е намалял до 2-4%.В относителен проект с ЕС-27, България е под междинното равнище на формиране на битови боклуци на гражданин на година за 2018 година - 489 кг/жител за ЕС-28 и 407 кг/жител за България.Основен източник на битовите боклуци са семействата – към 90% от битовите и приравнените на тях боклуци.Депонирането, като способ за неутрализиране на отпадъците, е с максимален условен дял в третирането на битовите боклуци, без значение че понижава през последните 10 години. В същото време, съгласно анкетното изследване, респондентите смятат, че предпочитано дейностите по отнасяне на отпадъците би трябвало да се насочат към преработването, а не към депонирането. 92% от интервюираните са показали преди всичко преработването, като желана активност за екологична резистентност и щадяща околната среда.Делът на популацията, обхванато от системите за проведено сметосъбиране и превозване на битовите боклуци, нараства непрекъснато и през 2018 година доближава 99,8%.Най-много отиват на боклука пластмасовите произведения – 34% от респондентите изхвърлят предпочитано бутилки и опаковки от пластмаса, защото те участват на всички места към нас в всекидневието ни. Хартиените и питателните боклуци участват предпочитано в кошчетата за отпадък на 30% от интервюираните.В близо 2/3 от семействата остава неизядена храна след главното хранене (77% от интервюираните са показали това), като съвсем 90% от интервюираните декларират, че при идващото хранене я употребяват и в случай че остане, тогава нормално я изхвърлят, като боклук.Домакинствата генерирайки всеки ден останки от храни, без значение, че я оползотворяват по някакъв метод, включително оставяйки я в хладилника за последващо ястие, декларират, че всекидневно изхвърлят хранителни останки. При 60% от интервюираните това е ежедневна процедура
Проектът „ Помисли преди да изхвърлиш “ се извършва от „ Милива “ ООД и е финансиран от Европейския фонд за районно развиване на Европейски Съюз по предпочитана ос 2 „ Отпадъци “ на Оперативна програма „ Околна среда 2014 – 2020 г “
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР