Усилено се подготвя дигитална подкрепа за 45 ключови професии у

...
Усилено се подготвя дигитална подкрепа за 45 ключови професии у
Коментари Харесай

Подготвят дигитална подкрепа за 45 ключови професии в България

Усилено се приготвя цифрова поддръжка за 45 основни специалности у нас . Това стана известно от заключителната конференция за отчитане на резултатите от плана „ Дигитална поддръжка “ , оповестиха от КТ „ Подкрепа “.

Изследвана е нуждата от дигитализиране на 45 съществени длъжности и специалности в 9 бранша на българската стопанска система – т.е. по 5 съществени специалности от всяка сфера. Деветте стопански браншове са горско стопанство, добивна индустрия, произвеждане на произведения от каучук и пластмаси, произвеждане на произведения от други неметални минерални първични материали, събиране и неутрализиране на боклуци и преработване на първични материали, далекосъобщения, медико-социални грижи с настаняване, обществена работа без настаняване, както и „ други действия в региона на културата “.

Сред изследваните специалности са лесоинженер, лесничей, енергиен диспечер, настройчик на сприцмашини за каучукови произведения, машинен оператор при производството на цимент или на бетонови произведения, началник на здравословни и безвредни условия на труд при събирането и рециклипането на боклуци, механик по далекосъобщителна техника, медицински рехабилитатор, логопед, психолог,рехабилитатор, музеен възпитател, основен библиотекар и други

По време на събитието са взели присъединяване заместник-министрите на труда и обществената политика Наталия Ефремова и Емил Мингов, Цветан Спасов – началник на Управляващия орган на ОПРЧР, Добрин Иванов – изпълнителен шеф на АИКБ, Беата Папазова – консултант “Европейска интеграция и планове ” към БТПП, Емил Рогов – началник “Проекти ” на ССИ и Красимира Брозиг – основен секретар на НАПОО, Полина Маринова – изпълнителен шеф на АЗ.

„ През последните няколко години в Министерството на труда и обществената политика сътворяваме екосистема на цифровия преход “, е декларирала заместник-министърът на труда и обществената политика Наталия Ефремова на конференцията, осведомиха от министерството.

В момента се създават стратегиите и методиките за образования , които са проучвателен обосновани въз основата на резултатите от плановете, осъществени от обществените сътрудници по интервенция „ Развитие на цифровите умения “. Ефремова е била безапелационна, че за сполучливия цифров преход е належащо да бъдат положени старания за гарантиране на достъпността на образованията за цифрови умения .

Според данни на Евростат , оповестени от КНСБ на уеб страницата на синдикалната организация, страната ни е на четвърто място в обратна посока в Европейски Съюз /преди Италия, Полша и Румъния/ по дял на популацията, притежаващо съществени цифрови умения – 23,4%, спрямо 27,5% приблизително за Европейски Съюз. Едва 7,8% от лицата имат умения над главните. По дял на лицата без общи цифрови компетентности изпреварваме единствено Румъния (10.13%) – в България техният дял е 6.2%, а приблизително за Европейски Съюз са 3%. България води и отрицателната ранглиста по дял от популацията, чиито цифрови умения и компетентности не могат да бъдат оценени, защото не е употребило интернет през последните 3 месеца – 24.7% при приблизително за Европейски Съюз 11 на 100.

Според Национален статистически институт към 13% от българите в никакъв случай не са употребявали интернет , като в Северозападен регион те са 16%, а в Югозападен – 7,6%, допълват от КНСБ. Изследване на БСК, осъществено взаимно с КНСБ и общественото министерство, неотдавна сподели, че в случай че няма ефикасна система и налични принадлежности за развиване на умения, в случай че не се предизвиква ученето и усъвършенстването през целия живот, всеки трети работещ у нас ще бъде в риск от изпадане от пазара на труда, заради дефицити в цифровата подготвеност.

Направеният разбор на цифровите умения в 16 стопански бранша у нас сподели, че единствено 19% от работната мощ има цифрова подготвеност за заеманата от тях служба. На този декор над 90% от работните места изискват характерни типове цифрови умения.

Според изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и раз образованието остава ниско в доста страни поради високите цени и разлики в качеството му.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР