Светът разполага с по-малко от 3 години, за да обърне

...
Светът разполага с по-малко от 3 години, за да обърне
Коментари Харесай

МПКП: Разполагаме с по-малко от 32 месеца, за да намалим зависимостта си от изкопаемите горива

Светът разполага с по-малко от 3 години, с цел да обърне хода на нещата и да понижи потреблението на изкопаеми горива. Това сочи нов отчет на Междуправителствения панел за климатични промени (МПКП), и по-специално – на работната група III (WGIII), който бе показан през днешния ден.

Според него светът би могъл да извърши своите климатични цели, само че прозорецът за деяние бързо се затваря. Накратко – пикът на парниковите излъчвания би трябвало да настъпи преди 2025 година (т.е. след по-малко от 32 месеца), в случай че желаеме да избегнем допустимо най-лошия сюжети. Впоследствие въглеродните излъчвания би трябвало да бъдат понижени с минимум 43 % до 2030, до момента в който метанът – с към 1/3.

Първо, в случай че всичко върви по проект, планетата краткотрайно ще надвиши температурния предел, към който се стремим. Специалистите обаче се надяват, че до края на века те още веднъж ще паднат под него.

„ Трябва да действаме в този момент или в никакъв случай, в случай че желаеме да ограничим световното стопляне до 1,5 градуса по Целзий – споделя Джим Скеа, професор по политики, свързани с околната среда, от Имперския лицей в Лондон и един от създателите на новия отчет. – Без директно и съществено понижение на излъчванията из всички браншове ще е невероятно. “

„ Понякога климатичните деятели се изобразяват като рискови радикали. Но в действителност рисковите радикали са страните, които усилват производството на изкопаеми горива – съобщи генералният секретар на Организация на обединените нации Антонио Гутериш. – Инвестирането в нова инфраструктура за изкопаеми горива съставлява морална и икономическа полуда. “

Най-новият отчет на МПКП се концентрира върху методите, по които можем да понижим резултата от изменението на климата. Той преглежда способи за редуцирането на излъчванията на парникови газове и отстраняването на тези, които към този момент са в атмосферата.

МПКП доближава до заключението, че в този момент е моментът светът да създаде и вкара в приложимост технология, която може интензивно да в профил парниковите газове от атмосферата, в случай че желаеме да ограничим стоплянето до задачата от 1,5 градуса. „ Нямаме различен избор “, споделя доктор Фицджералд Френг, шефа на Центъра за възобновяване на климата в Кеймбридж, който не е взел участие в отчета. „ Проблемът е, че финансирането ще би трябвало да се усили доста и то бързо. Трябва да се съсредоточим освен върху отстраняването на наземните парникови газове, само че и да проучим съществено и океаните. Трябва да спрем да третираме океаните като бунища – т.е. по същия метод, по който се отнасяме и с атмосферата. “

„ Ако желаеме да реализираме задачата от 1,5 градуса, ще би трябвало да отстраним въглерода от атмосферата. Новият отчет на МПКП обаче демонстрира, че това няма да е панацея – споделя Тейлър Димсдейл, шеф на програмата „ Риск и резистентност “ на E3G. – За да избегнем допустимо най-лошите сюжети и невъобразимите последици, обещанието, че на някакъв стадий за в бъдеще ще бъдат реализирани негативни излъчвания, не би трябвало да се употребява като опрощение, което да ни възпира да бъдем ефикасни и да използваме възобновими източници на сила още през днешния ден. “

Източник: IFLScience

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР