Родният шампионат вече премина в решителната си фаза. Отборите бяха

...

Идеалният отбор на Първа лига за изминалия кръг

Родният шампионат към този момент мина в решителната си фаза. Отборите бяха разграничени на първа шестица и втора осмица. В първия кръг от новата скица водачите Лудогорец и ЦСКА-София нямаха особени проблеми със противниците си. " Орлите " разрушиха с 5:0 Верея, до момента в който " алените " се оправиха с 4:1 с Ботев. Левски пък загуби за първи път на " Герена " през този сезон, отстъпвайки с 1:2 на Берое.

В долната част на таблицата Славия и Витоша не съумяха да си вкарат гол и приключиха 0:0, а Черно море се върна на победния път с триумф 2:1. Локомотив (Пловдив) и Дунав пък направиха доста атрактивен мач и приключиха 2:2, до момента в който Септември измъкна 1:0 от Етър.

Душан Перниш (Берое)
Стражът на заралии показва за следващ път, че е един от най-стойностните вратари в Първа лига. Словакът бе с главен принос за успеха на Берое 2:1 на стадион “Георги Аспарухов” против Левски, откакто избави дузпа в 42-ата минута на Роман Прохазка, запазвайки преднината на своя отбор от едно попадение. Под рамката Перниш още веднъж бе непогрешим, като с положителните си намеси отхвърли нападателите на “сините”. (2)
 Левски отново се сгромоляса на
Лукас Саша (Лудогорец)
Бразилският футболист направи страховит мач в лявата зона на отбраната на първенците. Той бе извънредно деен в офанзива, само че и доста постоянен в отбрана. С сходна игра Саша даде поръчка за титулярно място точно на тази позиция. (2)

Камен Хаджиев (Берое)
Бранителят е може би най-стабилният футболист в защита на старозагорци от началото на сезона и не е инцидентно, че се пребори за титулярно място в отбраната на Берое в конкуренцията опитни играчи като Павел Виданов и Иван Бандаловски. Срещу Левски Хаджиев с изключение на, че бе доста постоянен на своята позиция, съумя да означи втория гол за отбора си, който се оказа съдбоносен за триумфа с 2:1. (3)

Георги Ангелов (Витоша)
Играещият чартърен от Левски полузащитник се трансформира във все по-ключов състезател за Витоша. Халфът е употребен в защита в скица с трима бранители и се оправя на равнище с тази си задача. В мача със Славия, макар ниското равнище на игра като цяло на двата отбора, Ангелов показва сигурност в зоната си и не позволи доста положения пред вратата на отбора си. (1)
 Славия - Витоша Бистрица
Милен Желев (Берое)
Десният бек на старозагорци демонстрира голямо израстване в кариерата си и се наложи като един от най-силните футболисти в на своята позиция в Първа лига. Срещу Левски на “Герена” бранителят бе измежду най-хубавите на терена и непрекъснато тормозеше отбраната на “сините” с пробивите си. Освен това оказа помощ доста в защита и имаше огромна заслуга за крайния триумф. (3)

Едвин Джеси (ЦСКА-София)
Зимното попълнение на ЦСКА-София Едвин Джеси записа нов мощен мач, отчитайки се с асистенция при четвъртия гол за “червените” във вратата на Ботев (Пловдив) дело на Хеан Бланко. Роденият в Амстердам нападател впечатли със себераздаване и непрестанни пробиви по крилото, което сложи в шах крайните бранители на “канарчетата” Веселин Минев и Филип Филипов. (1)

Светослав Дяков (Лудогорец)
Капитанът на “орлите” изигра извънредно постоянен мач при триумфа с 5:0 над Верея (Стара Загора). Опитният футболист контролираше играта на първенците. Той наподобява все по-готов за най-важните борби в края на сезона в Първа професионална лига. (1)
 Лудогорец - Верея 5:0
Георги Илиев (Черно море)
Голямата звезда на “моряците” за следващ път през последните години се трансформира в воин за отбора. Капитанът означи гол в края на първата част, като това бе в неговия мач №400 в родния хайлайф. Интересен факт е, че единствено шестима други играчи са с повече срещи от него в историята. (2)

Енрике Рафаел (ЦСКА-София)
Крилото на “червените” не съумя да накаже Иван Чворович, само че надареният футболист бе на доста високо равнище, дружно с Едвин Джеси. Бързината и техниката на Енрике направиха призрачен мача за отбраната на “канарчетата”. (1)

Педро Еуженио (Берое)
Португалецът е може би най-приятната изненада в родния шампионат. Крилото не стопира да бележи и да прави мощни мачове със “зелената” фланелка. Еуженио към този момент има цели 14 гола на сметката си, откакто Левски стана следващият отбор, който бе посърнал от негово попадение. Голът бе доста хубав, откакто Педро технично трансферира Божидар Митрев. Малко по-късно пък атакуващият халф центрира от фаул за гола на Камен Хаджиев. (6)
Клаудиу Кешерю (Лудогорец)
Румънският нападател на Лудогорец сподели класата си при разгромната победа за “орлите” над отбора на Верея. Българският първенец победи своя конкурент с 5:0, а Кешерю се регистрира с две попадения във вратата на Богомил Цинцарски. Таранът на разградчани откри резултата 5 минути преди края на първата част, а в 72-ата минута осъществя втория си гол в срещата след ювелирно осъществяване на свободен удар от близо 30 метра. (10)