Решението на българското правителство по газовата криза е идеологическо и

...
Решението на българското правителство по газовата криза е идеологическо и
Коментари Харесай

Петър Витанов: Единствено България, вземайки идеологическо решение за газа, нямаше подготвен план Б

Решението на българското държавно управление по газовата рецесия е идеологическо и политическо, не икономическо, съобщи пред БНР евродепутатът Петър Витанов от Прогресивния алианс на социалистите и демократите. " Включително Гърция е възприела метода и предлагането за заплащане от страна на Москва. Другите страни си съхраняват договорите, няма прекъсване на газа. Полша взема съветски газ по контракта сред Русия и Германия, на 10% по-ниска цена, в сравнение с полско-руския контракт. Единствено България, вземайки това идеологическо решение, нямаше квалифициран проект Б ", означи той.

Българските евродепутати са дали своят вот срещу текст в годишен отчет на Европейския парламент, който е неблагоприятен за българската позиция за Северна Македония, само че текстът е получил огромна поддръжка. Докладът приканва за неотложно начало на договарянията със Северна Македония и Албания за присъединение към Европейския съюз.

" Намери място извънредно неблагоприятен за българската позиция текст – че двустранните разногласия би трябвало да бъдат решавани настрана от интеграционния развой ", уточни Витанов. Той посочи, че всяка година се прави опит този текст да бъде вкаран.

" Досега постоянно сме успявали било то посредством самостоятелни диалози, било посредством общи старания - да обезвреждаме сходни претенции. Този път, уви, този текст откри необятна поддръжка от всички политически фамилии. Така че това е още една форма на напън. "

" Този напън е самичък по себе си контрапродуктивен, тъй като българското общество ще остане с убеждението, че е притиснато и това ще сътвори спомагателни антиевропейски настроения ", съобщи Петър Витанов.

Според евродепутата причина за смяната на настройките е основно Украйна. Витанов разположи въпроса за участието на Северна Македония в подтекста Киев да получи европейска вероятност на фона на това, че страни от Западните Балкани чакат начало на преговорния развой от 15 години.

" И самите те ще си кажат - би трябвало да ни бомбардират страната ли, с цел да ни позволен. "

Ако има оттегляне от позицията на България, даже в случай че министър председателят реши да направи крачка в тази посока, това няма да откри поддръжка в Народното събрание и ще докара до рухването на министър-председателя, счита Витанов. По думите му " българският подтекст е доста елементарен ".

По думите му е мъчно да се реализира пробив, когато и в двете общества, от двете страни на границата настроенията са изострени.
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР