Репродукция на една от най-известните в света турски картини -

...
Репродукция на една от най-известните в света турски картини -
Коментари Харесай

Уникален подарък. Картина с таен код за Карадайъ

Репродукция на една от най-известните в света турски картини - " Дресьорът на костенурки ", подари ДПС-Разград на водача на партията Мустафа Карадайъ по време на предизборна среща в Лудогорието.



Картината е на най-известния художник- модернист от ХІХ век Осман Хамди бей. Тя се пояснява като изтощено положение на интелектуалец, който в интервал на недостиг на ентусиазъм се пробва да модернизира едно изостанало общество. Представен е като дресьор, до момента в който общността се съпротивлява на новостите и на неговия метод на схващане.

Развълнувахте ме с тази картина, съобщи Карадайъ до момента в който разглеждаше репродукцията, в която дресьорът води костенурките към светлината.

Той направи и политическа метафора: " 32 години се дресираме по какъв начин да бъдем демократи, по какъв начин да стигаме до светлината, а все бягаме от нея и демокрацията ".

Картината е един от шедьоврите на турската живопис и преди 20 години стана най-скъпо продадената на търг картина - за 3,5 милиона $. Наскоро обаче върхът отиде при друга картина на Осман Хамди бей - " Пред Зелената джамия ", която бе продадена за 4,5 млн. $.



Осман Хамди бей е от най-прогресивните турски фамилии през ХІХ век, чиито наследници са получили обучение в Европа и познават от близко европейската просвета. Завършва право в Париж, само че се увлича по изкуство и археология.

Това е първият турски художник, който рисува фигури, като в картините му има обилие от архитектурни елементи. По-късно основава специалността куратор в Турция.



Основател е на археологическите музеи в Истанбул и на Университета за изящни изкуства Мимар Синан. 30 години е бил шеф на музея, а по-късно е и кмет на Кадикьой. Автор е на закона за историческото завещание и за битка против контрабандата на антики.
Източник: standartnews.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР