Ръст с 38% до близо 16 млрд. лв. Това показват

...
Ръст с 38% до близо 16 млрд. лв. Това показват
Коментари Харесай

Кой кой е в земеделието – това са бизнесмените, прибрали 16 милиарда!

Ръст с 38% до близо 16 милиарда лева Това демонстрират резултатите на 100-те най-големи компании в бранша на земеделието, в който обичайно най-силно наличие имат търговците на зърно. Войната в основен производител като Украйна, която Русия стартира при започване на предходната година, изстреля цените в небето поради опасения от дефицит. А това напомпа оборотите на играчите в бранша, съобщи „ Капитал ”.

Още по-впечатляващ растеж бележи облагата, която скача със 70%. Това усъвършенства рентабилността до 6.2% спрямо 4.8% миналата година. Всичко това обаче едва се отразява на заетите, които се усилват с по-малко от 550 души общо за всичките 100 компании.

Реколтата в страната като цяло е по-слаба през предходната година. По данни на Министерството на земеделието в страната са добити 6.2 млн. тона пшеница, което е с 12% по-малко от 2021 година Царевицата за зърно е с 26% надолу до 2.5 млн. тона, а добитият слънчоглед се усилва с 6% до 2.1 млн. тона. Високите цени обаче компенсират оборотите на търговците.

Очакванията изобилието да продължи накараха доста компании да задържат количества в складовете с вярата за огромни облаги. Успокояването на пазара обаче очевидно намали цените, а това ще се отрази на резултатите им през тази година.

Традиционните първенци

С една позиция нагоре до водач в бранша се изкачва най-големият локален търговец – бургаската „ Севан “, която е на пазара към този момент близо 30 години. Компанията е благосъстоятелност на Артур Акопян и фамилията му и е част от група, която с изключение на с търговия със зърно се занимава и с обработка на земя (120 хиляди дка лични и под аренда), има големи зърнобази и камиони. С над 25% растеж през предходната година оборотът на компанията към този момент наближава 1 милиарда лева

Миналогодишният водач „ Агро ръб “ обаче внезапно свива резултатите си и от над 1 милиарда лева доходи пада до 285 млн. лева, с което заема 13-а позиция. Това не е изненада, като се има поради, че компанията, благосъстоятелност на Цанко Коловски, търгува главно с украинско зърно, което транспортира през Черно море.

Топ три се добавя от две компании, които са част от огромни интернационалните търговци. „ Каргил България “ е благосъстоятелност на американската Cargill и търгува със зърно и маслодайни култури, а през 2022 година оборотът й надвишава 900 млн. лева Компанията е и най-големият шеф в бранша – заетите нарастват с повече от 10% и към този момент надвишават 1500 души. Основната причина за това е, че локалното сдружение има център за споделени услуги, които дава на групата и клиентите й.

„ Кофко интернешънъл България “ пък е част от китайската Cofco, която влезе в страната през 2019 година и бързо се изкачи до челните позиции в бранша. През предходната година продажбите на компанията остават на практика непроменени (-1%).

Следващата компания – „ Ойроконсулт “, е измежду малко известните в бранша и има единствено един човек личен състав. Според доклада й в Търговския указател се занимава с преправка на черен маслодаен слънчоглед посредством външни подизпълнители от страната. Това не й пречи през 2022 година оборотът й да нараства с близо 40%. Компанията е благосъстоятелност на Васил Михайлов Василев, който има и преработвателна компания – „ Ойропак “, в Попово, където заетите са близо 280 души по данни към юли тази година.

На пета позиция се подрежда „ Билдком “, която търгува главно с пшеница. Компанията доближава над 635 млн. лева продажби с впечатляващ растеж – 68%. Групата на Ангел Георгиев е по-позната с производителя на слънчогледово олио „ Олива “, а консолидираните й доходи надвишават 3 милиарда лева По-рано тази година компанията разгласи, че посредством дъщерното „ Логистичен център – Варна “ ще строи пристанище за зърно във Варна за 100 млн. евро, половината от които са заем от Европейската капиталова банка. Терминалът би трябвало да е подготвен през 2026 година

Невидим в класацията остава един от огромните производители и търговци – „ Агрия груп холдинг “, който включва над 20 компании. Присъстват обаче дъщерните му „ Кристера “ (8-о място), „ Корн трейд “ (15-о място), „ Кехлибар “ (39-о място) и „ Кристера-агро “ (94-то място). Групата обработва над 150 хиляди дка земя в Североизточна България и също възнамерява създаване на пристанище – на Белославското езеро, за 45 млн. евро.

Реклама

Динамичните водачи

По-разнообразен е бизнесът на най-динамичните компании, като общо 9 регистрират трицифрен растеж на приходите през предходната година. Начело още веднъж е зърнопроизводител – Едноличен търговец „ Светослав Илчовски “, който стана прочут с обществените си разкрития за корупция в бранша. Компанията работи в Северозападна България и се занимава с произвеждане, предпазване и търговия със земеделска продукция. През 2022 година едноличният търговец на практика учетворява приходите си, които надвишават 155 млн. лева, с което се подрежда на 25-о място в секторната ранглиста.

На второ място по растеж на приходите е производителят на зеленчуци „ Грийнс “ от Първомай, който усилва оборота си с 264%. Компанията е благосъстоятелност на Йордан Балабанов и Николай Вълчев и по информация на уеб страницата й има 630 дка лична земя, на която са ситуирани 240 дка оранжерии – напълно газифицирани, с капково напояване, хидропоника и компютърно контролиране на индустриалния развой по холандска технология. Отглежда главно домати, краставици и чушки.

С 262% растеж на приходите до над 100 млн. лева третата позиция се заема от „ КАМ 78 – агро “, която търгува със зърно, семена и фуражи. Компанията е основана в Монтана и е благосъстоятелност на Десислава Дамянова Младенова. В общата секторна класификация сдружението е на 50-о място.

Животновъдна е компанията, заемаща четвърто място по най-голямо нарастване на оборота – „ Бони плантация Никола Козлево “ с 236%. Компанията е част от групата „ Бони холдинг “ – притежател на „ Свинекомплекс Брестак “ (41-ва позиция), който също пораства бурно през предходната година, и на „ Бони плантация Зимен “ (87-о място). Холдингът има също и месокомбинати в Ловеч, Карлово и Русе.

Челната петица се добавя от търговеца на зърно „ Агро лайф – А “ от Карнобат, който усилва приходите си с над 220% до 117.6 млн. лева (38-о място в секторната класация). Компанията е основана през 2016 година и е благосъстоятелност на Атанас Пламенов Костадинов.

Най-печеливши

С най-голяма облага в бранша на селското стопанство през предходната година е „ Билдком “. Компанията усилва крайния си резултат с впечатляващите 4606%, само че главната причина за това е полученият дял от „ Олива “.

След нея се подрежда Едноличен търговец „ Светослав Илчовски “, който неотдавна разяснява за „ Капитал “, че това се дължи на обстоятелството, че не е вдигал рентите. Едноличният търговец е и с най-висока доходност в бранша (близо 46%).

Миналогодишният победител по облага „ Златия агро “ в този момент е трети, като крайният резултат леко се намалява (-6%). Компанията обаче резервира висока доходност от над 22%, което я прави пета по този индикатор в бранша. Зърнопроизводителят работи в Северозападна България и е благосъстоятелност на Кирил Иванов, който държи и търговеца на семена и препарати АСМ (11-и по доходи в общата подредба).

Много висока доходност (почти 39%) регистрира производителят на гъши дроб и пачи артикули „ Елит – 2095 “. Компанията на Никола Ангелов е една от дребното в отглеждането на животни, които не се занимават с развъждане на прасета и пилета. Приходите й също нарастват със 120%, което я подрежда на 52-ро място в агросектора.

С към 25% доходност са русенският „ Свинекомплекс Бръшлен “ и „ Сортови семена – Вардим “ на Светослав Дичевски – притежател също на „ Октопод инвест холдинг “ и най-големият адресат на дотации на групово равнище.

Източник: narod.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР