Прокуратурата е прекратила наказателно производство по Осемте джуджета, защото не

...
Прокуратурата е прекратила наказателно производство по Осемте джуджета, защото не
Коментари Харесай

Как прокуратурата си остави ръцете по Осемте джуджета

Прокуратурата е прекратила наказателно произвеждане по " Осемте джуджета ", тъй като не е разкрила закононарушение. И то във връзка с едно надалеч от всеобхватно следствие по случая. Държавното обвиняване не е счело за нужно да се занимава с проблема по какъв начин се завзема бизнес в неговата целокупност, само че даже и това, което е открила по единствено един сегмент от него - изнудване е закана за ликвидиране, демонстрира, че си е  " оставила ръцете ". И в този момент й се постанова да си доработи.

Това излиза наяве от известие от Антикорупционниия фонд (АКФ), създател на следствието " Осемте джуджета ", който през днешния ден разгласява определение на Софийския градски съд (СГС).

От  от 23 февруари 2023 година излиза наяве, че прокуратурата е водила и прекратила наказателно произвеждане по част от събитията, изложени в следствието " Осемте джуджета ", което АКФ разгласява преди близо три години. Осем месеца след началото на следствието, на 24 октомври 2022 година, Софийска районна ппрокуратура (СРП) приключва досъдебното произвеждане с претекст " липса на задоволително доказателства за осъществено закононарушение. " Това разпореждане е анулирано от арбитър от Софийски областен съд (СРС), защото съдът не се съгласява с извода на прокурора, че няма задоволително доказателства за закононарушение.

Незабавно прокурор при СРП стачкува против това решение на първоинстанционния съд - казоно просто, упорства да се приключи разследванто. СГС обаче удостоверява анулацията на постановлението за преустановяване, т.е. - връща делото на прокурора за продължение на следствието.

Завземане на бизнес

Разследването " Осемте джуджета "  разкри данни за това по какъв начин в България се реализира непозволено въздействие за споразумяване на юридически спорове и се вършат опити за завладяване на бизнес посредством присъединяване на правоохранителните органи. Историята споделя за намесата на група към някогашния началник на Столичното разследване Петьо Петров, прочут като " Еврото ", в разногласието на притежателите на производителите на асансьори " Изамет "  баща и наследник Илия и Явор Златанови. След като в началото предлага услугите си на Илия Златанов за споразумяване на спора посредством потребление на въздействието на Петров в правоохранителните органи, след това групата към него подхваща дейности по завземане на бизнеса на спорещите страни.

Прокуратурата в никакъв случай не е обявявала каквито и да било проверяващи дейности по събитията, изложени във видео-поредицата и правните разбори от АКФ, а единствено предварителна инспекция с незнаен краен резултат, показват от АКФ. Напротив, в свои медийни изяви и основният прокурор Иван Гешев, и ръководителката на към този момент закритата Специализирана прокуратура Валентина Маджарова обществено неглижираха " Осемте джуджета ".

Сега от определението на Софийски градски съд излиза наяве, че някакво публично следствие въпреки всичко е стартирано, въпреки и с голямо забавяне, като то е засягало една доста дребна част от изнесените от АКФ условия. 

С разпореждане на Софийска районна прокуратура (СРП) от 25 февруари 2022 година е формирано досъдебно произвеждане за изнудване посредством опасност с ликвидиране по отношение на Илия Златанов, осъществено на 8 април 2020 година в София. Това съответствува с описа на Златанов пред АКФ за съответна негова среща през април 2020 година с тогавашната брачна половинка на Петров - Любена Петрова, една от предложените му от Петров адвокатки – Десислава Коцева, и притежателя на " Делта гард "  Димитър Спасов – Митко Каратиста.

За тази среща Златанов твърди, че му било казано, че всичко, което е негово, е към този момент тяхно и би трябвало да бъде признателен, че е жив, като репликите били съпроводени с проявление на револвер. Изискали от него да отидат при нотариус, където още веднъж да подпишат всички документи за прекачване на собствеността на Златанов върху частта от групата сдружения " Изамет ". Почувствал се застрашен за живота си, Илия Златанов напуснал страната дни по-късно - на 12 април 2020 година

" Тови би довело до авансово общопризнат краен извод "

Както стана ясно, осем месеца след началото на следствието СРП прекре прекратила досъдебното произвеждане за закана за ликвидиране с претекст " липса на задоволително доказателства за осъществено закононарушение ". Това разпореждане е анулирано от СРС, защото съдът не се съгласява с извода на прокурора, че въпреки и да е осъществено всичко належащо за определяне на съответстващите по случая обстоятелства, няма задоволително доказателства за закононарушение. След митинг на прокурора при СРП против това решение на първоинстанционния съд, Софийски градски съд удостоверява анулацията на постановлението.

От изложеното в правосъдния акт на Софийски градски съд, който само дава някаква обществено налична информация по случая, излиза наяве, че следствието на СРП е било фокусирано единствено върху описаната среща през април 2020 година Поради спорните показания на другите участници в нея, прокурорът е счела за невероятно да откри по безапелационен метод случилото се в реалност.

На противоположното мнение обаче са съдиите от СРС и Софийски градски съд, съгласно които е било допустимо и събиране на контролни доказателства за инспекция на другите версии за кредитиране на една от тях, което не е сторено от ръководещия следствието прокурор. Така в определението четем, че не е правена инспекция има ли запис от камери в заведението, не са разпитани всички вероятни очевидци, не е желана психична експертиза за скрилия се в чужбина Златанов, " която има сериозна доказателствена стойност по подобен тип каузи и постоянно дава отговор на достоверността на изложеното и вероятно първопричината за зародилите страхови показа у потърпевш ". 

" Следва по-насетне да се реши извънредно деликатно, дали в реалност има данни за постоянно носене на оръжие от страна на св.П. (Любена Петрова), която сама споделя, че е посещавала постоянно избрани заведения, била е с избран кръг хора, което ведно със информация от Столична дирекция на вътрешните работи, работа Контрол на общоопасните средства (звено в МВР) може да насочи следствието в избрана посока " - дава още насоки за пропуските съдът.

" Освен гласни доказателства, по делото е събран и различен доказателствен материал, за който не е задоволително единствено да бъде посочено, че е събран, а да бъде съответно, ясно и аналитично преценен дали е кредитируем или не и чия теза поддържа в последна сметка. Въззивният съд споделя визията на СРС, че не са изчерпани всички процесуално-следствени начини за събиране на доказателства, едвам след което прекратяването на наказателното произвеждане би се явило законосъобразно " - счита ооще СРС. 

И показва в умозаключение, с намек, че обвиняването предпоставя изхода и заема страна:

" Неправилно е визията на прокурора изначално да одобри, че и при осъществяване на посочените от СРС и препотвърдени от Софийски градски съд дейности би се стигнало до същия в действителност и юридически извод, защото тови би довело до авансово общопризнат краен извод, което постоянно слага под подозрение освен обективността и безпристрастността на ръководно-решаващия орган, само че и цената на изготвяния от него краен акт. "

Големите неналичия

Все отново Софийски градски съд се произнася по съответното произвеждане. А както стана ясно, има огромни неналичия във връзка с изцяло следствие по " Осемте джуджета " (или най-малко обществеността да знае да има такова). 

" Започването от СРП на наказателно произвеждане единствено за този индивидуален случай на хипотетично изнудване значи, че всички други условия, изложени във видео-поредицата " Осемте джуджета ", да вземем за пример:
държанието на всички забъркани длъжностни лица от прокуратурата по време на целия проблем с спора към групата сдружения " Изамет ", в това число непозволеното предписание с материални доказателства на огромна стойност; охраната от чиновници на Министерство на вътрешните работи в продължение на години на неофициалния офис на Петьо Петров ресторант " Осемте джуджета " ; всички съответни хипотетични незаконни дейности по отношение на семейство Златанови; легалните приходи и имотното положение на Петьо Петров и обвързваните с него лица
или са оценени като изначално негодни да провокират наказателно следствие, или вероятно са се разследвали или се проверяват в цялостно осведомително затъмнение (както и в този случай) от друга прокуратура или прокуратури ", разяснява Андрей Янкулов, старши юридически консултант към АКФ.
Още по темата
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР