Президентът не може да е обект на разследване, а когато

...
Президентът не може да е обект на разследване, а когато
Коментари Харесай

Крум Зарков: Президентът не може да бъде разследван, когато спре да бъде такъв, може

Президентът не може да е обект на следствие, а когато спре да бъде подобен, може да бъде обект на следствие от всеки един, освен от специфична комисия. 
Това коментира пред служебният правосъден министър Крум Зарков по повод искането на Политическа партия и Демократична България Румен Радев да бъде разследван от КПКОНПИ.

По думите му би трябвало да се сформира държавно управление и функциониращо, относително хомогенно болшинство, което да одобри многото закони на служебното държавно управление. 

Зарков уточни, че деликатно е следил предизборната акция. По думите му Българска социалистическа партия се е затворила, само че пред нея към момента има хоризонти, тъй като е единствената лява партия с посланичество в Народното събрание.

" На въпроса може ли да стане още веднъж огромна и основна партия, отговорът е - може и би трябвало. Българска социалистическа партия би трябвало да бъде прогресивна, огромна, лява партия и в нея има хора, които да могат да го осъществят. Но доста основна е ролята на хората, които задават посоката. В момента други, не аз носят отговорност за нейното развиване. Мисля, че напълно скоро Българска социалистическа партия ще откри пътя, нужен освен за социалистите, само че и за хората ".

Той разяснява и законопроекта за механизъм на следствие на главия прокурор, като съобщи, че е модифицирана напълно дребна част от към този момент направеното от предходния правосъден министър Надежда Йорданова.

" Промените не са основни. Когато има сигнали и съществени данни за вероятно осъществено закононарушение на основния прокурор или някой от заместниците му, арбитър с сан на висш арбитър ще бъде определен на инцидентен принцип, с цел да управлява следствието. Ако той счете, че има задоволително доказателства, различен арбитър ще внесе обвиняване. За несъмнено време двама висши съдии ще упражняват функционалностите на прокурор по едно дело и един въпрос и откакто то завърши, те ще се върнат назад на съдийските си банки, с цел да не може нито преди делото, нито след него този, който го води, да бъде подвластен от индивида, който проверява ".
Конституцията не урежда въпроса за следствието на основния прокурор, нито му дава имунитет, тъй че механизмът няма по какъв начин да бъде противоконституционен, съобщи Зарков.

Според него законопроектът е значим за цялата страна и напомни, че по разнообразни негови разновидности се работи от 2009 година насам.

Министърът се надява депутатите от 49-ия парламент да поддържат както измененията в Закона за правосъдната власт, по този начин и измененията в Наказателно-процесуален кодекс.

На въпрос за какво Сърбия за следващ път отхвърля правна помощ за екстрадиция на търсени от българските управляващи лица, Зарков отговори, че правосъдната система там е друга.

" У нас решението за екстрадиция го взима съдът. В Сърбия дали това го взема решение на последна инстанция техният министър на правораздаването. Има такива страни, знаете имаме и с Дубай доста известни случаи, в които би трябвало да се развива правната помощ и явно тук интернационалният юридически ред не е задоволително ефикасен ".
 
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР