Отговорът на председателя на образователната комисия НС Красимир Вълчев Цели

...
Отговорът на председателя на образователната комисия НС Красимир Вълчев Цели
Коментари Харесай

Ще отпаднат ли студентските такси през тази година

Отговорът на ръководителя на просветителната комисия Народно събрание Красимир Вълчев

Цели 3 месеца откакто предходното държавно управление разгласи революционната концепция за отпадане на таксите за студенти, тя най-сетне бе прегледана на 1-во четене в парламентарната просветна комисия. До гласоподаване обаче не се стигна, защото нямаше кворум.

За първи път ректори, синдикати и работодатели бяха единни в позицията си против препоръчаното отпадане на таксите. Против тази мярка се изрекоха съвсем всички присъстващи - депутати от ГЕРБ и Възраждане, бизнес, Съвет на ректорите, а в нейна поддръжка - двама депутати от ПП-ДБ и някогашният министър председател акад. Николай Денков, който бе пристигнал персонално в комисията, с цел да отбрани плана си.

Пред БНР ръководителят на просветителната комисия в Народно събрание Красимир Вълчев разгласи, че сигурно през тази образователна година няма да има освобождение от такси за студентите, признати да следват по държавна поръчка. " Това е мярка, която изненада всички. Тя не беше авансово обсъждана, нямаше я в Стратегията за развиване на висшето обучение. Тези такси понижиха като % от приходите ", сподели той.

Всяко подкрепяне на висшето обучение е потребно, казусът е по какъв начин се прави, уточни Вълчев.

" Ние нямаме проблем толкоз с достъпа, колкото със структурата на търсенето и обвързаността с пазара на труда ". Бившият учебен министър счита, че верният метод е на диференцирано освобождение от такси за специалностите с предстоящ дефицит на пазара на труда.

" Длъжни сме да активираме всички принадлежности за обвързване на обучение с потребностите на пазара ". Има доста по-смислени други възможности за изразходването на плануваните средства за отпадане на таксите за студентите, признати по държавна поръчка, уточни той.

" Тези 150 млн. лв. може да дадем за стипендии или при обвързване с реализация в страната. Възможно е да ги дадем и при полагане на матура по математика. Вместо да обсъдим по какъв начин да реализираме по-голям публичен резултат, ние се занимаваме с популизма на Асен Василев и Денков. Надявам се тези средства въпреки всичко да останат за висше обучение ", сподели той.

По думите му има признат закон за увеличение на възнагражденията в бранша, които могат да бъдат предоставени за тази цел. За нарастване на заплатите на преподавателите в университетите трябваше да бъдат отпуснати 39 милиона от началото на годината, а по-късно и в допълнение заплащане, гласувано със закон.

" Тези средства към момента не са отпуснати от Министерството на финансите. Длъжни са да го създадат. Трябва да спазят закона. По-скоро е техническо закъснение. Те би трябвало да се дават и въз основа на формула ". В идващия парламент въпросът за студентските такси ще продължи да бъде обсъждан, счита още Вълчев. Образованието е тематика, по която имаме условен експертен, политически, професионален и цивилен консенсус, уточни той.

" Не би трябвало да се изкушаваме да спекулираме политически по тематиката за образованието. Повечето ограничения изискват продължителни старания. Един от най-големите ни провали е неналичието на поредност ", сподели още Вълчев.
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР