Нургюл Салимова спечели правото да бъде част от още един

...

Честито! Ето колко спечели шахматистката Нургюл Салимова в Торонто

Нургюл Салимова завоюва правото да бъде част от още един влиятелен шахматен шампионат! Тя ще се включи в Световните Гран при серии на FIDE (Международната федерация по шахмат).

Българката, която преди дни приключи на седма позиция в Турнира на претендентките в Торонто, а през 2023 година беше втора на Световната купа в Баку, е измежду 14-те оповестени шахматистки, които ще спорят за парична премия и точки за международната класация.

Честито! Ето какъв брой завоюва шахматистката Нургюл Салимова в Торонто

28.04.24 10:28

Робите свършиха! Няма личен състав по българското черноморие заради лакомия

28.04.24 10:04  Снимка: Facebook

Веселин Маринов разкри най-големия си боязън!

28.04.24 09:43

Организация на обединените нации шокира света: Убитите деца в Газа са в пъти повече, в сравнение с от всички военни спорове за 4 години!

28.04.24 09:20  фотография: SafeNews

Честита Цветница! 5 изумителни обстоятелството за цветята!

28.04.24 09:01

Салимова и съперничките ѝ ще играят една против друга в шест шампионата през 2024 и 2025 година от сериите Гран при. За всяка от конкуренциите те ще имат и спомагателна противничка.

Победителката ще прибере 30 000 евро, а подгласничката ѝ 22 000 евро. Парични награди има за класираните до 10-то място.

НО КОЛКО СПЕЧЕЛИ НУРГЮЛ САЛИМОВА В ТОРОНТО?

Българската представителка на Турнира на претендентките Нургюл Салимова приключи с реми с черните фигури против Александра Горячкина в последния 14-и кръг в Торонто.

Така нашата млада (най-младата от всички на турнира) и надарена шахматистка приключи с 5.5 точки на седмото място в класирането. Световната шахматната федерация (ФИДЕ) беше определила по 1 750 евро за всяка 0.5 точка, извоювана от състезателките. С актива си Нургюл заслужи 19 250 евро от наградния фонд.

Победителката от Китай Тан Джонги (която колкото да се избави от загуба от Нургюл в 12-тия кръг) стана по-богата с 55 500 евро – 31 500 от 9-те точки в актива си и спомагателни 24 000, полагащи се за победителката. На втора позиция приключи Хумпи Конеру (срещу която Нургюл записа победа при започване на турнира) със 7.5 точки и обща премия от 44 250 евро – 26 250 от актива и 18 в допълнение за второто място. Трета остана Лей Тингдзие също със 7.5 точки – тя също взима 26 250 поради резултата си и още 12 хиляди за позицията си в крайното класиране.

При мъжете наградният фонд беше двойно по-висок за първо, второ, трето място и за всяка извоювана 0.5 точка. Победителят в Турнира на кандидатите Гукеш Домараджу стана по-богат с общо 111 хиляди евро. Подгласниците му Хикару Накамура, Ян Непомняшчи и Фабиано Каруана заслужиха по 79 500. Едва петият в класирането Прагнананда Рамешбабу завоюва по-малко от победителката при дамите със своите 49 000 евро от наградния фонд.

Източник: Труд

Още вести четете в: Живот, Спорт За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg