Кенийски атлети триумфираха на маратона във Варна. Шадрак Кимайо при

...

Кенийски атлети триумфираха на маратона във Варна

Кенийски спортисти победиха на маратона във Варна. Шадрак Кимайо при мъжете и Шейла Чебет при дамите сграбчиха златото, като изпревариха на финала свои сънародници. От българите най-бързи бяха Николай Кауфман и Маринела Нинева, заслужили бронзовите медали.

Деветото издание на конкуренцията сложи връх по броя на участниците. Със стартиралите на късата отдалеченост, общо близо 1200 бягаха по улиците и булевардите на морската столица, спортистите в състезателните дистанции бяха 998, с което затвърдиха наклонността за все по-голяма популярност и интерес към емблематичното за града събитие.

Големият първенец при мъжете тази година е Шадрак Кимайо от Кения, който сграбчи успеха с 2.24:02 ч. Среброто е за Кенеди Кипкемой Роно, финиширал 18 секунди по-късно, откакто не удържа на финалната офанзива на своя съотечественик. Трети остана Николай Кауфман с 2.38:12 ч. При дамите победи 27-годишнита кенийка Шейла Чебет. Два месеца откакто победи на маратона в Сплит, тя завоюва и варненския с 2.40:37 ч. Очакваният двубой с нейната сънародничка Рут Мбата Нанди се потвърди, само че Рут отпадна в края и финишира втора с 2.45:16 ч. Трета остана миналогодишната шампионка на това трасе Маринела Нинева с 2.49:28 ч.

Изключително оспорвано мина надпреварата в полумаратона. Мароканецът Мохамед Чаабут и кениецът Бернар Корос бягаха един до друг през цялата дистанция от 21 км. Чаабут дойде във Варна като първенец от маратона в Айвердо, Португалия преди две седмици, до момента в който Корос има във визитката си международна купа на крос от 2017 година в смесената кенийска щафета. Финалният спринт отсъди купата в интерес на мароканеца, изпреварил с девет секунди своя противник. Чаабут сграбчи златото с 1.07:50 ч., на минута и половина от персоналния си връх. Бронзът бе за Стоян Владков 1.13:16 ч. При дамите в полумаратона победи Валерия Димитрова с 1.33:09 ч.

По 10.5-километровата отдалеченост най-бързи бяха Янислав Тодоров с 34:53 мин и Памела Ени с 38:09 мин.

Огромен интерес измежду по-младите предизвика най-кратката конкуренция „ Бягай с Декатлон “ на 2 км, в която се включиха предимно начинаещите и учащи.

Най-младият участник по спортните трасета през днешния ден бе 9-годишният Димитър Георгиев, а най-възрастен - 77-годишният Ремзи Нарлъ от Турция – и двамата на 10.5 км. На късата отдалеченост имаше участник на 82 години, а три 2-годишни бебета минаха дистанцията в детски колички. Георги Гаврилов и Владимир Пановски пък бягаха класическия маратон на 68-годишна възраст.