Нов извънреден регламент за справяне с високите цени на газа

...
Нов извънреден регламент за справяне с високите цени на газа
Коментари Харесай

Кофас: Очакват се трудностите с доставките на газ да продължат до 2025-2026 г

Нов ексклузивен правилник за справяне с високите цени на газа беше основан от водачите на Европейския съюз. Мерките включват нови правни принадлежности за взаимно закупуване на газ сред държавите-членки на Европейски Съюз, създаването на спомагателен бенчмарк за газ вместо холандския газов пазар (Dutch TTF), евентуален " краткотраен и динамичен " таван на цената, както и понижаване на неустойчивостта на пазарите на енергийни деривати. Въпреки този проект, специалистите от " Кофас " чакат компликациите с доставките да продължат до 2025-2026 година, когато потенциалът за полутечен газ (LNG) ще бъде разполагаем измежду страни-износители като Катар, Австралия или Съединените щати. Това пишат от " Кофас " в известие до медиите.

Вероятно е ограниченията за ограничение на цените на газа в Европа да провокират спомагателни договаряния и не се чака да бъдат приложени в кратковременен проект. Таванът на цените обаче може да направи европейския пазар неатрактивен за доставчиците и да отклони товари с LNG. Високите цени на силата в Европа през последните дванадесет месеца, да вземем за пример, са съдействали за привличане на товари с полутечен природен газ, които другояче биха били ориентирани към Азиатски страни като Пакистан, Индия или Шри Ланка. Въпреки че детайлите по залагане на таван на цената на газа не са обществени досега, този механизъм може да усложни напъните на Европейски Съюз да обезпечи доставки за зимата на 2023-2024 година, допълват от " Кофас ".

Освен това несигурността и динамичният пазар сега провокираха митинги в няколко страни, измежду които Франция и Германия, ориентирани към  заплатите и нужните за живот средства. Очаква се те да продължат, предизвиквайки обществено напрежение и негативно влияние върху стопанската система.

Очакваните метеорологични условия през зимата на 2023-24 година в Северна Америка и Азия също се оказват рискови за обстановката. Според метеоролози те ще бъдат сурови, до момента в който тук-там в южното полукълбо ще доминира суша. Следователно Съединените Щати, които тази година се трансфораха в огромен снабдител на LNG за Европа, може да приоритизират локалните клиенти заради по-високото търсене.

Друг риск, който крие слагането на таван на цените, е обвързван с икономисването на енергия. Ако цените на газа са лимитирани, съществува възможност и семействата, и фирмите да имат по-малко тласъци да понижат своята консумация. Поради това Международната енергийна организация упорства за понижаване на газовото ползване с 13 % след зимния сезон 2022-2023 година, показват от " Кофас ".

Усилията на водачите на Европейски Съюз да обезпечат доставките на газ в Европа през идните зимни сезони може да отклони финансови запаси от в допълнение ускорение на възобновимите енергийни източници. Докато изгарянето на природен газ се смята за източник на сила, който провокира по-малко излъчвания на CO2 от въглищата, той въпреки всичко е изкопаемо гориво, което замърсява. Това води до потребността стопанските системи да се стремят към стратегия за енергиен преход. 

Настоящата енергийна рецесия изисква от водачите на Европейски Съюз да приоритизират поддръжката на семействата и предприятията, с цел да се оправят с нея сполучливо. За тази цел Европейски Съюз отдели към половин трилион евро от септември 2021 година Енергийната рецесия, която се чака да продължи в средносрочен проект, може да попречи на разпределението на средствата, нужни за увеличение на каузи на възобновимата сила в европейския енергиен микс, във време на влошаващи се стопански условия, смятат още специалистите на световния кредитен осигурител.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР